• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Solidan refraktor za slikanje Canon dSLRom?

Started by Poppaea, February 19, 2008, 12:31:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Poppaea

Zdravo svima :)
Zelja za posmatranjem ovog pomracenja meseca u sredu me je dovela do toga da odlucim da kupim neki teleskop (zelim to odavno) a u medjuvremenu sam uzela Canon 40d pa posto mi 300 tj 480mm na crop telu nikako ne zavrsavaju posao slikanja "krupnijih" (ne zamisljam da mogu nesto zanimljivo bez ogromnih para) nebeskih tela volela bih kada bi neki znalac odavde znao da mi kaze sta da uzmem i gde :) a posto se ne razumem u tu opremu ich - i shta mi sve teba (ima li adaptera za Canon kod nas uopste?). Bilo bi najbolje da to sto posavetujete ima da se kupi do srede u BGu ali ako nema neke bas dobre varijante nema veze, bolje da kupim za duze staze nego hitno nesto bez veze za sredu. Posto mi je interesovanje za posmatranje i povremeno slikanje veliko. A budzet, pa isla bih mozda oko 500e, ne znam dok ne cujem kako se krecu cene kog opsega i kvaliteta :) moze i vishe al to mi odlazhe kupovinu (nema veze ako vredi)
U krajnjem slucaju nema veze i ako nema kod nas da se kupi, moze da se poruci preko neta.

P.S. izvinjavam se ako vas nervira sto otvaram temu kad ste diskutovali o tome verovatno stotinama puta ali u pola sata citanja foruma nisam nasla ni iz bliza sve informacije koje me zanimaju :)

sale11472

February 19, 2008, 01:00:42 am #1 Last Edit: February 19, 2008, 01:12:36 am by sale11472
Ma dobro ti nama došla ;D BTW ja sam forum čitao dobrih godinu dana pre nego što sam se učlanio pa opet nisam ni blizu sve pročitao.

E sad u vezi pitanja. Što se pomračenja meseca tiče ja bih rekao da imaš sve što ti treba tj aparat i jak teleobjektiv (ako bude lepo vreme ja imam nameru da to ispratim mnoooogooo skromnijom opremom), da bi trio bio potpun nedostaje u društvu samo još dobar stativ a to je otprilike i sve što u BG-u do srede i možeš da nabaviš :(
Što se generalno astrofotografije tiče tu stvarno nisam neki stručnjak (još nisam završio barndoor :-X ) ali gledajući ovdašnje ekspete i čitajući šta o tome pišu drugi imam utiska da 500e i nije baš neki budžet za tu svrhu.. teleskop za te pare definitivno može da se nađe i još a bude OK (ne nešto previše "besno" nego neki Njutn od jedno 6 do 8 inča f5), može i montaža (neki Astro 5 ili ADM npr) ali zajedno tough luck (OK na telescope service sajtu ima celestron 150/750 na ADM za nekih 450e ali treba dodati motore, kontroler itd). Ono što defintivno ne možeš da nabaviš do srede ni za kakve novce je znanje i umeće :(

Dakle moj savet je da sve to, ako vreme dozvoli, ispratiš onime što imaš a za kasnije ćeš lako uz savete iskusnih astrofoto vukova sa frouma ;)


P.S. da ne bude zabune, video sam da je pitanje u vezi refraktora ali solidni tj ED poprilično natežu pomenuti budžet(Ok ima nešto od 66-80 mm ali koliko je to za fotkanje kada preporučuju fringe kiler :-X) , APO ćemo slobodno ignorisati ko da ne postoje ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

February 19, 2008, 02:02:53 am #2 Last Edit: February 19, 2008, 03:44:50 am by Poppaea
E pa hvala puno na odgovoru, ako nista menjam onda utisak o budzetu. On je fleksibilan, tih 500 bih mogla do srede al ako mi preporucite nesto mnogo dobro nije kasno ni u narednih godinu dana da se uzme (nikad nije kasno :D ).
Ovo pomracenje me raduje da vidim, mislila sam da slikam jer je eto prva prilika a i nece biti skoro potpunog vidljivog iz Evrope.
Znam, treba puno da se jos informisem, nadam se da ce mi podaci na ovom forumu pomoci oko toga. Za sad je vrlo konfuzno sve oko te dodatne opreme za same teleskope, razumem se dosta u samu fotografiju i opremu ali u astrofotografiju jok.
Hm, eto ispraticu s 300mm sredu ali mi ipak trebaju odgovori na pitanja gore tj neki predlozi :D

Eh da, dobar stativ imam, ovo sam slikala sinoc, jeste super za mesec ali sumnjam da nesto mnogo mimo njega mogu da slikam.
Resize
100% crop


edit: evo posle nekoliko h istrazivanja po netu mislim da znam sta mi treba, samo je pitanje da li mogu da verujem onim opisima "good for astrophotography" ili "good for deep space objects" na http://www.telescope-service.com , ako da onda prestaje da bude tolika dilema :)

sale11472

Ajd opet ja dok se ne jave oni sa više iskustva.
Koliko vidim u celoj toj raboti znanje je ubedljivo najvažnije. Eto ja sam potpuno siguran da http://www.astrobobo.net/ i ja zamenimo opremu tj on slika sa mojim nesastavljenim barndoorom a ja sa njegovim Pentaxom 105 i HEQ-5(ili 6 nisam siguran) montažom Stilleto fokuserom itd (nekih 10+ puta više od tvog pomenutog budžeta), njegove bi fotke i dalje bile bolje nego bilo šta što bih ja mogao da napravim :D

Dakle ne gledaj teleskope dalje od nekog 150/750 Njutna ali zato montažu "za sve pare", pa za početak slikaj metodom na krkače (tj piggy back montiraš fotoaparat na teleskop da gledaju u istu tačku) i treniraj obradu i sve ostalo pa onda malo slikaj kroz tog njutna pa ćeš onda na kraju zanti šta ti je kupovati, Većeg i "bržeg" Njutna, APO (TV, AP, Pentax svejedno ;) ) neki SC ili RC itd itd itd

Toliko od mene (a i nije nešto mnogo)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Zdravo Popea

                         Odlican DSLR za astrofotografiju. Za novac koji imas mozes kupiti relativno dobar reflektor i ekvatorijal za vizuelnu upotrebu. Za astrofotografiju prica ide drugacije. Stabilna i dovoljno kvalitetna ekvatorijalna montaza je prvi preduslov. Evo mog predloga: najeftinija koja se moze primeniti za astrofotografiju je Astro-5DX ( napravljena prema Viksenu GP ) sa AR motorom i odgovarajucim kontrolerom. Nesto skuplja ( i kvalitetnija ) montaza je EQ-5.
Za preostalih 100-150 eura mozes na fotoberzi nabaviti adapter Canon-M42 i ruske ili Cajs Jena objektive do 500mmfokusa. Preporucujem Tair 300/4.5 koji ima dobro korigovanu optiku i bolji je od vecine jeftinijih kratkofokusnih refraktora.    Maksutovi od 300-500mm fokusa su takodje dobro resenje s obzirom na cenu od 80 - 150 eura. Sa dobro useverenom montazom mozes postici nekoliko minuta ekspozicije na 800-1600 ASA sto je u vecini slucajeva dovoljno ili da koristis stekiranje ako se javi potreba. Kod vecih fokusa potrebna je kontrola pracenja sto poskupljuje navedenu opremu . Kod kupovine (tele) objektiva obavezno treba se posavetujes sa iskusnijim fotoamaterom.
Sa takvom opremom mozes imati astrofotografije kojih se ne moras stideti.
Kada steknes dovoljno iskustva , doci ce na red i kvalitetan refraktor. Uvek korak po korak. Najgore sto mozes uraditi je da za novac koji imas kupis i ekvatorijalnu motazu i refraktor . Niti jedno niti drugo nece biti dovoljno dobro za ozbiljnije bavljenje astrofotografijom.

pozdrav

     

Poppaea

Hm koliko sam razumela kazes da je bolje da prvo kupim nesto za gledanje ali ne i za slikanje (to mi zvuci nekako logicno jer bi sigurno bilo bolje da se prvo upoznam s astronomijom)? Ako da onda ne razumem najbolje taj deo s tele objektivima :)

Stojanov

Uh , uh, 

                   Draga Popea , nacisto nisi razumela  :'(

Ovako: Pisao sam ti kako i kojim redom da ides sto se tice ASTROFOTOGRAFIJE.
Sa jednom kakvom takvom ekvatorijalnom montazom , osrednjim njutnom ili refraktorom mozes lepo da posmatras i objekte suncevog sistema i duboko nebo. To je za vizuelno posmatranje.
Drugo je oprema za astrofotografiju o kojoj je rec u mom prethodnom postu. Izrazila si zelju da snimas pa sam ti u tom kontekstu i pisao. Imas DSLR iz snova, pa zar da ga okacis na neku klimavu montazu i da sa jeftinijim refraktorima imas predivne dugine boje zbog hromatske ( i ne samo ) aberacije ?
Salu na stranu.  Krenimo redom :  Canon 40d - Astro 5DX - Fotoobjektiv. Tako ces poceti da se bavis astrofotografijom . Kada steknes dovoljno iskustva, imas 40d, imas dobru montazu i ceka te za pola godine kvalitetniji refraktor . Zavisi da li te interesuju objekti suncevog sistema ili duboko nebo pa ces nabaviti odgovarajuci refraktor. Kod jako skupih APO refraktora , fokus tih lepotana ne igra neku bitnu ulogu: Sa jednim TMB 105mm otvora i svega 650 mm fokusa mozes jednako DOBRO snimati i duboko nebo ( malo uvecanje )  i Saturn ( veliko uvecanje ). Jedina prepreka je cena - preko 2000 eura pa necemo vise o tome.
Znaci, nabavi dobru montazu i fotoobjektiv kako sam ti vec rekao. I pocni da radis pa ce ti sve biti mnogo jasnije.
Mozes i neki Celestronov GOTO sa manjim refraktorom ili maksutov reflektorom nabaviti ( za 300 - 500 eura ) pa ga mozes koristiti i za posmatranje i za astrofotografiju.
Pazi samo da ne bacis novac na opremu zvanu " spolja gladac , unutra jadac" I ne nasedaj na slatkorecive reklame tipa "... ma, specijalno za astrofotografiju ! "
Obidji sajtove, pitaj i ne zuri... A preksutrasnje pomracenje odgledaj i jos bolje , snimi sa objektivom koji imas ( 300mm , x1,6 ) , naravno na fotostativu. Kada zemljina senka potpuno prekrije Mesec, postavi osetljivost na 1600ASA ( ukljuci skidanje suma ) , prethodno podizanje ogledala ( radi smanjivanja vibracija ) i pocetna ekspozicija neka bude 1 sekunda pa sve do tri sekunde. Ne duze , posto jos nemas ekvatorijalnu montazu ) Sve to u manuelnom modu i dobro isfokusiraj Mesec ( to uradi pre nego sto sasvim udje u senku - dok jos ima sjajnu ivicu. Ima jos da se doda ali bi te to samo zbunilo. Pa srecno!
Da li je sada malo jasnije?

pozdrav


 

Poppaea

February 19, 2008, 02:46:56 pm #7 Last Edit: February 19, 2008, 03:06:00 pm by Poppaea
Jeste jasno :D Osim dela oko objektiva i dalje ne kapiram sta ce mi objektiv uz teleskop.
Samo ne vidim razlog da ubijem mesec shumom kad imam stativ (ISO 1600). Ako mislis zbog duze ekspozicije i pomeranja meseca to ok, radije bih da eksperimentisem sama nego da mi neko kaze a ja ga poslusam. Fotografija mi je vec godinama hobi a ovo oko astronomije se tek sad aktivira :D Volela bih makar da posmatram deep space ako vec ne i da slikam, planete me ne zanimaju toliko. U krajnjem slucaju nije ni toliko bitno slikati kad postoje daleko bolji radovi na internetu naravno za budzete od 10ak hiljada evra, vise bih volela da mogu lepo da ih vidim (nebule i sl), ako je to jeftinija varijanta :D
Hvala!

P.S. posle svega procitanog menjam prioritete - prvo neki dobar teleskop a za slikanje cemo kasnije da ne kupujem sad neka polu-reshenja :)

Stojanov

Da si napomenula da imas visegodisnje iskustvo u fotografiji ( mada sam mogao da iz kupovine 40d pretpostavim ) sve bi bilo jednostavnije, ne bih objasnjavao toplu vodu.
A o teleskopima za duboko nebo : Celestron Astro Newton 150/750 na EQ-3 , neto oko 250 e
ili elegantniji Rich Field refraktor    Scopos observer 80/480 na Astro-5dx , neto oko 450 e

Ako ides sa manjom osetljivoscu , 400-800 ASA  i blendom 5,6  , od totalnog pomracenja Meseca nece se mnogo videti. Nije lose eksperimentisati ali postoje vec neka utvrdjena pravila kada je u pitanju pomracenje Meseca.


mravic

Opet nisi bas dobro razumela gospodina Stojanova, ali vidim i da si misljenje promenila. On nije spominjao da kupis teleskop vec samo montazu na koju bi montirala fotoaparat i teleobjektiv, a kasnije da kupis i teleskop koji bi mogla da montiras na tu montazu.

Na zalost kod nas se tesko dolazi do teleskopa, ali u Hrvatskoj imas najblizeg dilera teleskopima. Ja saradjujem sa njim tako da slobodno mozes da se obratis meni u vezi nabavke, ako nemas drugu varijantu.

Mozes pogledati na http://www.oi-optimus.htnet.hr/ a i sve se moze naruciti sa sajte Teleskop service-a.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Odlično, evo i saveta od iskusnih "vukova" ;D sad ću i ja malo da ti zloupotrebim temu da postavim koje pod pitanje ;)

Quote from: Stojanov on February 19, 2008, 05:20:18 pm
A o teleskopima za duboko nebo : Celestron Astro Newton 150/750 na EQ-3 , neto oko 250 e
ili elegantniji Rich Field refraktor    Scopos observer 80/480 na Astro-5dx , neto oko 450 e


A zar ne bi najbolja kombinacija bila Celestron Astro Newton 150/750 na Astro-5dx pa neko košta i nešto više (mada mislim da je Celestron jeftiniji od Scoposa) sa tom kombinacijom bi mogla da bude prilično zadovoljna i sa foto i sa vizuelne strane poprilično dugo (taman da skupi parice za neki jači APO ;) )


QuoteAko ides sa manjom osetljivoscu , 400-800 ASA  i blendom 5,6  , od totalnog pomracenja Meseca nece se mnogo videti. Nije lose eksperimentisati ali postoje vec neka utvrdjena pravila kada je u pitanju pomracenje Meseca.


E sa ovim si mi malo poremetio planove, naime ostala je najgora verijanta (sem oblaka naravno) a to je moj stari verni K1000 i 200mm 5.6....Ako sam ovo gore shvatio trebalo bi da koristim film od 1600 ASA :o ma dobro nije baš :o imam jedan baš takav u frižideru ali je u pitanju print film a ja mislio da koristim neki slajd od 400 ASA (imam neku Proviu u pomenutom frižideru) I koliko uopšete na 1600 ASa da "pritegnem" blendu na početnim slikama pre pomračenja ??? ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

February 19, 2008, 08:36:54 pm #11 Last Edit: February 19, 2008, 08:49:48 pm by Poppaea
Quote from: Stojanov on February 19, 2008, 05:20:18 pm
Da si napomenula da imas visegodisnje iskustvo u fotografiji ( mada sam mogao da iz kupovine 40d pretpostavim ) sve bi bilo jednostavnije, ne bih objasnjavao toplu vodu.
A o teleskopima za duboko nebo : Celestron Astro Newton 150/750 na EQ-3 , neto oko 250 e
ili elegantniji Rich Field refraktor    Scopos observer 80/480 na Astro-5dx , neto oko 450 e

Ako ides sa manjom osetljivoscu , 400-800 ASA  i blendom 5,6  , od totalnog pomracenja Meseca nece se mnogo videti. Nije lose eksperimentisati ali postoje vec neka utvrdjena pravila kada je u pitanju pomracenje Meseca.
Da, i ja sam mislila da je 40d dovoljan :D Mada ima ljudi koji kupe i mnogo jače sprave bez ikakvog znanja.
Ok vodicu se time da ne smem duže od 3 sekunde pa šta ispadne :)


Quote from: mravic on February 19, 2008, 05:30:25 pm
Opet nisi bas dobro razumela gospodina Stojanova, ali vidim i da si misljenje promenila. On nije spominjao da kupis teleskop vec samo montazu na koju bi montirala fotoaparat i teleobjektiv, a kasnije da kupis i teleskop koji bi mogla da montiras na tu montazu.

Na zalost kod nas se tesko dolazi do teleskopa, ali u Hrvatskoj imas najblizeg dilera teleskopima. Ja saradjujem sa njim tako da slobodno mozes da se obratis meni u vezi nabavke, ako nemas drugu varijantu.

Mozes pogledati na http://www.oi-optimus.htnet.hr/ a i sve se moze naruciti sa sajte Teleskop service-a.
Hvala na prevodu :D Zbunjivao me je deo s tele objektivom kad već imam jedan (naravno mogla bih da uzmem jači ali bih radije pare uložila u teleskop).
Odoh opet da se malo informišem.
Koji biste paket Vi preporucili do 500 evra? (to je oko 3500 kuna beše?) Gledam cenovnike Newtoni i Refraktori i čini mi se da je baš veliki izbor a ne znam čime da se vodim da bih ga suzila :)

@Sale: evo korisne tabele ;) http://www.mreclipse.com/LEphoto/LEphoto.html

sale11472

He he ma mrzelo me da računam... videćemo šta će da ispadne... još samo da nađem gde su mi zadnje fotke meseca da se podsetim, kada sam tada Mesec slikao sa 200mm i ispucao ceo film a onda ga pažljivo vratio u kasetu i ponovo stavio u aparat pa slikao sa normalcem i širokougaonim .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

Sale, tesko je snimati totalno pom. Meseca bez iole adekvatnije opreme. Imas dobar meh. aparat i 200/5,6 objektiv ali kako da sa 800 ASA pratis Mesec 10 -15 sekundi ? Sa tim objektivom mozes najvise 3 sekunde. I 1600 ASA nece mnogo pomoci. Na formatu slike 10x15cm , Mesec ce imati 8 ili 10 mm, tako nesto.
OK, momenat prvog kontakta pocni sa 1/500sek. Pola senke 1/250. Tri cetvrtine 1/60. Posebno obrati paznju na nekoliko minuta pre i posle totaliteta. Mesec je dovoljno osvetljen da ides sa 1/4 , 1/2 i 1 sekundom. To je najpovoljniji momenat da se fotoaparatom na fotostativu napravi nesto upotrebljivo. 

Stojanov

Mravic:
Quotegospodina Stojanova


Janko , Janko ... otkud ja to?!  :-\