• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ZIVOT U KOMETI?

Started by SUPERHEROJ, February 21, 2008, 09:38:45 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

r2d2

June 28, 2008, 12:32:19 pm #45 Last Edit: June 28, 2008, 02:49:54 pm by r2d2
Quote from: Nele on June 28, 2008, 12:39:10 am

Uzmite jedan osrednji baštenski oblutak - zaista - podignimo jedan od njih, i okrenimo ga u ruci. Osetimo hladnoću kamena, grubost njegove površine, njegovu težinu na našem dlanu. Možda je u bojama veoma interesantnim, ili je samo sivkast, kao svaki običan kamen. Ako ima neku kristalnu strukturu, možda će i zasijati na suncu
.......


Ako sam dobro razumeo  postoje nekoliko mini zakljuckaka koje se mogu izvuci iz konteksta ovoga sto si napisao:

-a)  Osposobljeni smo da percepujemo "eklidski" prostor i da mozak kombinuje razlicite osete na razlicite nacine davajuci ukupno razlicito  krajnje iskustvo koje mi dozivljavamo kao kamen, orah, pa cak i prostor (uvazavajuci ono sto je rekao Anstajn).

-b)  Ova iskustva se iskljucivo manifestuju kroz tri dimenzije .

-c)  Postoje predlozi (moderna fizika, Džon A. Viler)  koji izgledaju meni primamljivi a odnose se na automatsku interaktivnost u iskustva i iskustvene okoline.

-d)  Postoje potpuno razlicite varijabile koje nam nasi razliciti oseti daju za isti predmet.

- e) I na kraju konstatujes pitanjem zašto su ove dve različite grupe izomorfna iskustava uopšte, tj to nema mnogo veze za stvari kake jesu same po sebi.

Ipak posto volim da ramenjujem misljenja (a cast ti mi kada je to sa tobom) imao bih neka nova pitanja tacnije primedbe, a opet sve u cilju boljeg razumevanja. Ipak ne zameri ako iz neke misli prepoznas neznanje o osnovnim pojmovima.
   
a) Ljudski mozak je naviknut da radi sa pojmovima.Na primer pojam kamen je posledica svih mojih iskustava.
Ipak POJAM je samo ideja a ne realna stvar. Nas mozak-  ipak ogranicen,  pa nema mogucnost da obuhvati sva moguca manifestovanja. I bas zbog toga je bitna nauka i naucni instrumenti i posebno matematika. Kada kazemo kamen mi ga odredujemo pojmovno sami za sebe, ali sam kamen to  ne sprecava da postoji. Ipak ljudski mozak ima mogucnosti da rezonuje i apstraktno.

b) Licno meni je nezgoda da razmisljam o svetu oko sebe bez Ajnstajnove relativnosti. na zalost moje skromno znanje je velika prepreka da pojmim jednostavne pojmove kao sto je fizicka duzina predjenog puta.
Primer koji svi znamo:
Sa neba na zemlju padaju jedan pored drugog dva coveka na rastojanju od 2 metra. Kako padaju dobacuju se loptom. Predjeni put lopte za nas koji taj dogadjaj gledamo sa zemlje iznosi mnogo vise od dva metra( i nama izgleda da se lopta krece dijagonalno).
Ipak izmedju dva coveka predjeni put lopte je tacno dva metra. Znaci sva merenja i nase iskustvo koje tvore realnost zavise od referentnog sistema koji koristi nas mozak. Iako se  slazem sa niti tvojeg izlaganja ali mi se cini da je polazna osnova klimava jer predpostavlja da ono sto je za nas neka definicija koja tvori kovarijantne transformacije koje definišu objekte samo opservacija trece dimenzije u visedimenzionalnoj stvarnosti. Naravno to ne mogu dokazati.

c) Mogu reci da me takav stav asocira na kvantnu mehaniku.  Naslucujem da tu postoji neka tezina. "Osobine sveta čine zavisnim od vrste merenja koja načinimo nad njim". Sistem kome ne merimo brzinu a ni mesto u onom cuvenom Hajzenbergovom postulatu nema promene ni brzine ni mesta zato sto taj sistem niko ne posmatra. Ipak bilo bi smesno tvrditi da se cestica uopste ne krece ili da nepostoji ako ga mi nemerimo. Mi posmatranjem uvodimo novu promenljivu i uticemo na sistem, menjajuci ga ali ipak njegovo postojanje samo po sebi pre posmatranja ne dovodimo u pitanje.

d) Predpostavimo da je neki pitekantropus ugledo taj bastenski kamen. Da li bi percepcija bila potpuno isto - pojmnovno kao kod nas? Ili bi bilo apstraktnije zbog nerazvijenih mozdanih centara?

e) Uh ako bi zaista znali odgovor na ovo pitanje direktno bi znali i svrhu zivota, zar ne? I znali bi da sta je to realnost(van menjanja sistema) a samim tim umeli bi da sami stvorimo zivot?

E drago mi je sto iz tebe izlazi toliko ideja. Samo pisi, brem sto se mene tice, i eventualno odvoj poneki pasus enterom ili dva da bi lakse moglo da se procita, a to mozes i naknadno kada si vec postavio text. Eh i ne zamiri mi sto eto volim da caskam...

Veliki pozdrav

Kizza

Eto, na Marsu je moguc ZIVOT!
Nadam se da cemo uspeti da prebrodimo ove vrucine i u dogledno vreme naselimo srodnu nam planetu?
Kao sto znamo duzina dana je skoro ista cak imamo(na zalost mi gubimo Severni Pol brze nego sto se mislilo) i Severni i Juzni Pol!
Zamolio bih SUPERHEROJA da skrene dvadest i jednu  hilhadu kometa ka Marsu jer ce nam biti mnogo lakse sa vodom!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Quote from: Kizza on June 29, 2008, 08:53:48 pm
Eto, na Marsu je moguc ZIVOT!
Nadam se da cemo uspeti da prebrodimo ove vrucine i u dogledno vreme naselimo srodnu nam planetu?
Kao sto znamo duzina dana je skoro ista cak imamo(na zalost mi gubimo Severni Pol brze nego sto se mislilo) i Severni i Juzni Pol!
Zamolio bih SUPERHEROJA da skrene dvadest i jednu  hilhadu kometa ka Marsu jer ce nam biti mnogo lakse sa vodom!
Pa ne bi rekao da je zivot na Marsu jos uvek moguc, cak ni da nam je srodna planeta, jer svaka planeta ima polove koliko ja znam, a koliko traje dan na Marsu? Ti si verovatno mislio da Mars ima ZALEDJENE polove? 21 000 km ?

Kizza

Cini mi se da dan na Marsu traje 23h i 20min?
Mislio sam na 21000 hiljadu komada!Ako u proseku ima 3 kubna kilometra leda i ilovace mozda bi sa onom zamrznutom vodom sa planete bilo dovoljno da se stvore oblaci pa kad se zagreje ............
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

SUPERHEROJ

Ne verujem da se moze stvoriti atmosfera bez pomoci nekog npr. nuklearnog reaktora

SUPERHEROJ

Ok, ljudi opet ja sa ovom temom, izvinjavam se sto sam dosadan, ali zanima me sta Vi mislite kada ce se realizovati konolozacija Marsa, kad to kazem mislim na neki zivot slican zemaljskom? Pozdrav svima

Kizza

Ma nema nista od toga!Dok je novca na Zemlji nece biti sloge medju ljudima a takva misija trazi da se ukljuce sve nacije!Pogledaj samo vesti i sve ce ti biti jasno!Na nasu zalost i srecu Marsovaca!!!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?