• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Istina ili jako jako jako dobra i VELIKA laz...?!

Started by sh0, February 26, 2008, 07:42:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sh0

Evo sada sam procitao nesto sto me je u jednom momentu sokiralo, pa malo iznenadilo, pa ono u neku ruku obradovalo ( ni sam ne znam zasto ) i sad da nenabrajam sta mi se sve desilo :D. Prenosim vam jedan tekst sa foruma ( www.ce-4.forumotion.com ) i naslov tog teksta glasi  'Probili smo brzinu svjetlosti'  ???  :o  ???  :o  :-X  :-\  ???

Par njemačkih fizičara tvrdi da su probili brzinu svjetlosti - postignuće koje bi potkopalo cjelokupno današnje razumijevanje prostora i vremena. Prema Einsteinovoj specijalnoj teoriji relativnosti, za pokretanje objekta brzinom većom od 300 000 kilometara u sekundi bila bi potrebna beskonačna količina energije.
Međutim, dr. Gunter Nimtz i dr. Alfons Stahlhofen sa sveučilišta u Koblenzu, kažu da su možda narušili ključnu postavku te teorije. Proveli su pokus u kojem su mikrovalni fotoni - energetski paketi svjetlosti - putovali "trenutno" između para prizmikoje su bile razmaknute do tri stope.
Mogućnosti putovanja brže od svjetlosti vodi do široke lepeze bizarnih posljedica. Na primjer, astronaut koji se kreće brže od nje, teoretski bi stigao do odredišta prije nego je krenuo. Znanstvenici istražuju fenomen koji se neziva "kvantno tuneliranje", a koji dopušta subatomskim česticama da prekrše naizgled neprekršive zakone.
Dr. Nimtz je za časopis "New Scientist" rekao: "U današnje vrijeme, to je jedino narušavanje specijalne relativnosti za koje ja znam."

Izvor, Vizionar, februar, 2008

Sta da mislim...?

sale11472

February 26, 2008, 07:53:38 pm #1 Last Edit: February 27, 2008, 02:56:44 pm by sale11472
Ako ti je stalo da misliš onda bi morao da da pročitaš njihov izveštaj u originalu, senzacionalističko pisanje ti sigurno neće dati pravu sliku stvari......npr pomenuti naučnik je decidirano izjavio da eksperiment nije u suprotnosti sa TR itd
Inače pošto je ovde reč o kvatnom efektu on i dalje ne može da naruši TR koja je klasična teorija no bolje da o tome piše neko od fizičara pošto oni to mogu znatno bolje da objasne....


sorry zaboravio sam da napomenem ovome je mesto U prirodnim naukama u najboljem slučaju. Ne bi bilo loše da se obrati pažnja gde se otvaraju nove teme  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy

I ja se slažem da bez potpunog objašnjenja šta su tačno uradili nema smisla diskutovati. Ovako sve deluje senzacionalistički. Pogotovo kada to komentariše neko ko nije potpuno shvatio detalje experimenta ili neko kome nisu dostupni svi detalji.

Bila neka priča i ranije da je moguće da se neke čestice kreću brže od svetlosti. ALI! Svetlost se kreće onom poznatom maximalnom brzinom u vakumu. U gušćim sredinama se kreće sporije. A u tu sredinu je moguće ispaliti česticu brzinom bliskom brzini svetlosti koja će u stvari biti veća od brzine svetlosti u toj sredini. I voila! Imamo nešto što ide brže od svetlosti. Kada se to onako delimično razmotri... ...u jeee... ...probismo brzinu svetlosti....  ...onaj Ajnštajn nije im'o pojma....

Znači, za komentarisanje experimenta ništa ne vredi dok se ne znaju svi detalji dotičnog eksperimenta.

sale11472

Pa problem je  u tome što je u pitnaju eksperiment koji se bavi kvantnim efektima tj kvantnim tunelskim efektom, a Teorija Relativnosti je klasična teorija .... e sada obzirom da još uvek nemamo teoriju koja i na zadovoljavajući način objedinila i relativnost i kvantnu teoriju itd itd itd
Da skratim jedina novost koju su pomenuta dvojca postigli je Tunelski efekta na makroskopskoj razdaljini, u stvari i do sada je toga bilo u makroskoskim razmerama ali su sada to postigli na povećoj razdaljini oko metar ako se ne varam.....no pitanje je kuda se foton kreće u tom eksperimentu tj pitanje bi bilo gde je taj Tunel iz tunelskog efekta ;)
Mislim ako ćemo toliko da uprostimo stvari rezultat koji se u štampi pominje je praktično: svetlost može da se kreće brže od svetlosti ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Quote from: sale11472 on February 27, 2008, 09:57:10 pm
Pa problem je  u tome što je u pitnaju eksperiment koji se bavi kvantnim efektima tj kvantnim tunelskim efektom, a Teorija Relativnosti je klasična teorija .... e sada obzirom da još uvek nemamo teoriju koja i na zadovoljavajući način objedinila i relativnost i kvantnu teoriju itd itd itd
Da skratim jedina novost koju su pomenuta dvojca postigli je Tunelski efekta na makroskopskoj razdaljini, u stvari i do sada je toga bilo u makroskoskim razmerama ali su sada to postigli na povećoj razdaljini oko metar ako se ne varam.....


Jel znas jos detalja?
Da li su tri stope je izuzetno malo rastojanje, cak iz danasnje savremene aparate?
Ispada su uspeli da izmere cesticu brzu od  0,3x 109 m/s u tom metru rastojanja. Da li je moguce??

sale11472

Pa ako ćemo pravo nisu izmerili nego su zaključili da je, ne čestica nego, foton (mada je i on čestica) to rastojanje prešao trenutno, naime dva fotona koja su trebala da pređu različite dužine puta su se na detektoru pojavili istovremeno....
Mene tu interesuju par pitanja prvo je naravno greška merenja te istovremenosti (gde ne verujem da bi trebalo da ima problema), drugo na koji su način idetnifikovali fotone tj kako su utvrdili tačno koji je koji foton tj od gomile fotona koji učestvuju u ekperimentu koji su "tunelovali" a koji nisu....... i naravno na kraju meni najinteresantije pitanje fotoni koji su "tunelovali" su se kretali kuda???



P.S. Hvali Danici na premeštanju teme tamo gde joj je mesto ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D