• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 26, 2024, 02:28:04 am

Robotika

Started by sashastar, March 15, 2006, 12:39:41 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kizza

r2d2 ,mnogo gresis!Ja sam polu robot polu covek,sad sam zaboravio sta je prvo ali vec sad roboti prave druge robote a
o pametnim bombama necu da govorim!Kao sto znas uveliko se radi na mozgu(cipu) koji uci i to od pocetka,kao ljudsko dete sto je veoma mali korak do svesti!Ne kazem da ce biti gori od nas(tesko) ali moramo na vreme da razmisljamo o tome.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Kad je ruka brza od pameti!Sad sam se setio prijatelja koji je zamenio sijalicu na migavcu autmobila a ovaj(auto) nije hteo da krene jer sijalica nije bila adekvatne amperaze!Ubedjivao on tako auto 2 sata,kaze da se glupo osecao,ali ovaj nije hteo da krene.
Danas cujem da su oni jadni Grci  izgoreli jer se  auto  automatski iskljici, kad se pregreje procesor?Ne mogu da verujem :o!
Nadam se da se i "pametni auto" tretira kao neka vrsta Robota ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Sve je manja razlika izmedu robotike i automatizacije pojedinih masina
zapravo je rec o kompjuterizovanju svega i svacega.
A razvoj robotike iskljucivo zavisi od razvoja kompjuterske tehnike.
E sada sto hoce i u atomobile i u igracke i u ...................da strpaju CHIP
pa se to obije coveku oglavu to ipak ima veze i sa korporacijama
koje hoce da sto vise pokradu ljude toboze sa novom tehnikom.
Ali na srecu postoje FANOVI robotike koji hoce osnovnu ideju same robotike
da usavrsavaju i da to doprinese izistinskoj pomoci covecanstvu.

Kizza

Sashastar,ti si pravi covek za moje pitanje:
Da li je HAL iz Odiseje 2001 i 2010 robot ili ne?
Da li se pod robotom smatra samo masina sto hoda i ima kljesta umesto ruku ili ....... ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

U odiseji HAL ima drugaciju namenu to je veoma inteligentan kompjuter
ali pre svega i najbitnije svestan je sebe (znaci svesno bice)
koje je preuzelo sve osnovne ljudske karakteristike.

A sta da ti kazem nasta prvo covek pomisli kada se kaze robot.
Uglavnom se odmah ima vizuelna predstava
metalnog pametnog automata koji ima izgled ili oblik coveka
i koji izvrsava covekove naredbe.
A to se cak prenosi doduse kroz SF i na androide.....
U psihologiji ljudske svesti je robot (ROB I SLUGA).

Naravno da netreba odmah gledati robota kao neko koji ima i ruke ili pipke
ili noge ili krakove ali sve ce se to iskristalisati tek kada se svest coveka
jednog dana ako se to uopste dogodi podigne na veci nivo.

Za mene je licno robot veoma sirok pojam i svasta smatram pod robotom.


Kizza

Stvarno je tesko razdvojiti "pametni racunar" od robota!Danasnji moderni automobili su nacickani senzorima za sve moguce i nemoguce sklopove.Moj drugar je skinuo akumulator i postavio novi i otkrio da mora da mora da ga odslepa u servis!To ga je kostalo mnogo para,zivi u Norveskoj,i nekako mi to ne stima!
Cini mi se  da bi se senzori sa autmobila,za dodir,temperaturu protok goriva veoma lako mogli prebaciti na Humanoidnog robota(ne znam da li se pise velikim ili malim pocetnim  slovom) i da bi to radilo.
E sad ja tu ne mogu da razdvojim sta je sta ???U industriji imamo "Robotsku ruku ???" koja spaja sasiju autmobila.To znaci da je polurobot itd...
Mene plasi cinjenica da kompjuter moze da blokira auto,cak i da sve iskljuci,vise brinuci o "sebi" nego o vlasniku?Ja se najezim na tu pomisao! >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Tek mi danas pade na pamet da mi ljudi programiramo i pravimo programe!Au  >:(!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sashastar

Naravno sve sto tehnika ili robotika ucini coveku a znas dobro
sta je sve lose ucinjeno zapravo sam covek radi sebi kroz tehniku.
Asimovi zakoni robotike nevaze za sada.
Ali ako roboti pocnu da misle samostalno kao svesna bica nastace haos.

r2d2

Pre jedno desetak i vise godina izbio je strajk u jednodnoj velikoj fabrici automobila gde su u proizvodnom pogonu radili roboti.  Strajk je izbio zato sto gazda nije `teo da ugradi chip koji robote automatski zaustavlja ako se robot pokvari (bilo mu skupo). Strajk je uspeo, gazda je morao da up-greduje robote. Eto deo prvog zakona je ispostovan. Danas je dovoljno napistati komandnu liniju: on error STOP.

sashastar

Samo ti zakoni robotike bi trebali da se odnose na ljude a ne na robote.

r2d2

Moguce, zanimljiv je taj Asimov,covek se uvek zamisli nad njegovom promisli ...

sashastar

Robotska vozila u Americi sve su bolja. Takmičenje za nagradu od dva miliona dolara, obavljeno prošle subote, pokazalo je da su robotičari u stanju da obični automobil sa automatskim menjačem preprave tako da može da samostalno učestvuje u saobraćaju približnom gradskom, a da ne izazovu nikakav udes.

Od 11 vozila koja su se kvalifikovala za trku, šest automobila prevalilo je bez uesa stazu od sto kilometara u gradskoj vožnji, precizno poštujući saobraćajne propise. Luksuzni džip ekipe od 45 robotičara, sa univerziteta Karnegi-Melon, stigao je na cilj za najkraće vreme, vozeći prosečnom brzinom od 22 i po kilometara na sat. Folksvagen ekipe robotičara sa univerziteta Stanford, koji su pre dve godine pobedili u trci u pustinjskim uslovima, stigao je drugi. Pored snalaženja u gustom saobraćaju, sa automobilima koje su vozili ljudi, robotska vozila morala su da prolaze kroz kontrolne punktove po određenom redosledu, iako staza od jednog do drugog punkta bila nije strogo određena.

Trka je održana u jednoj bivšoj vojnoj bazi, u kojoj postoje ulice sa raskrsnicama, semafori, saobraćajni znaci, prostori za parkiranje, pa čak i kratki autoput sa nekoliko traka.  Koordinate kontrolnih punktova dostavljene su ekipama neposredno pred početak trke, a ekipe su imale samo pet minuta za ubacivanje tih podataka u kompjutere svojih vozila, dok su im mape ulica bile dostavljene 24 sata ranije. Neki analitičari izrazili su uverenje da će, zahvaljujući ovome, znatno pre sredine ovog veka upravljanje većinom vozila na putevima preuzeti roboti.

VoA

sashastar

Istraživači na univerzitetu Harvard, u Masačusetsu, ostvarili su značajno dostignuće na polju robotike - konstruisali su mehaničku muvu, koja ima dovoljnu snagu da sama poleti. Ovaj sićušni robot ima raspon krila od tri santimetra i težak je svega 60 miligrama. Naučnici odavno proučavaju let insekata pokušavajući da konstruišu mehaničke naprave koje bi letele na istom principu. Ali pokreti njihovih krila veoma su bzi i kompleksni, što im omogućava da u vazduhu prave manevre koje je za sada nemoguće oponašati. Tek je pojava kompjutera omogućila da se napravi detaljna analiza. Posebnu teškoću predstavljala je gradnja tako malog mehanizma.

Harvardska muva sastoji se od četiri komponente: aktuatora, odnosno mehaničkog mišića napravljenog od kristala kvarca, koji pod uticajem naizmenične struje menja svoje dimenzije; sistema poluga koje prenose te pokrete na krila; noseće konstrukcije i samih krila. Svi ovi delovi sagrađeni su uz pomoć lasera. Za sada, ova sićušna letelica još ne nosi na sebi izvor struje već se napaja preko veoma tankih, savitljivih žičica. Zbog toga ona nije slobodna da leti u svim pravcima već samo vertikalno, klizeći uz dve paralelne, krute žice. Međutim, činjenica da je u stanju da poleti sopstvenim pogonom, koji se ne sastoji od elektromotora, zaista je impresivna.

VoA

sashastar

Verovatno ste u nekom naučnofantastičnom filmu već videli specijalni efekat u kome neko živo biće ili neki objekat postepeno menja oblik i pretvara se u nekog ili nešto drugo. Svi znamo da je to u stvarnosti nemoguće, ali neki naučnici smatraju da u daljoj budućnosti možda neće biti tako.

Grupa istraživača na univerzitetu Karnegi Melon, u Pitsburgu, eksperimentiše sa minijaturnim robotima koji mogu da se zbijaju jedni uz druge i da na komandu menjaju međusobni raspored. Ti roboti izgledaju kao malo deblji točkići, koji po obodu imaju sićušne elektromagnete, tankim savitljivim kablom povezane sa uređajem za kontrolu. U zavisnosti od toga koji elektromagnet je aktiviran ovi točkići okreću se jedni oko drugih menjajući uzajamno položaj i formirajući razne oblike. Lako je zamisliti čitav roj takvih točkića koji na komandu menjaju mesta i tako formiraju razne predmete. Ali, kako su magneti te veličine relativno slabi, naučnici eksperimentišu i sa robotima koji za spajanje koriste statički elektricitet, i kojima, kada se jednom spoje u određeni oblik, nije potrebno da stalno budu napajani strujom. Ovi roboti imaju oblik kocke na čijih šest stranica su postavljene elektrode u obliku cveta sa šest latica. Latice pojedinačnih robota međusobno se uklapaju i tako formiraju čvrstu elektrostatičku vezu. Naučnici kažu da bi ovakvi roboti na nanometarskoj skali mogli da grade veoma čvrste i stabilne strukture koje bi mogle da menjaju oblik po želji.