• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jel smo mi svi zvezdana prasina? :)

Started by Sich, January 18, 2005, 11:40:41 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Ovo je sa hrvatske news-group astronomija.
KOd njih se sad emituje vec ne znam koja sezona zapadnog krila (kod nas na BK bilo prve dve, nisam siguran da li su prikazali celu drugu)

I kod njih u nedavnoj epuizodi  ide nesto ovako:

"U ovotjednom nastavku neka zenska lobira za projekt odlaska na Mars i
izvede jednog od politicara na nocno promatranje zvijezda teleskopom (zbog ovog se ovo naslo u ovom delu foruma :) - sich) jer
"tako rade sva djeca 9 godina stara".
Uglavnom, dok mu ona na romantican nacin prica o planetima i zvjezdama
spomene da svi teški elementi dolaze iz eksplozija zvjezda te kaze da smo
svi mi zvjezdana prasina.
Tip ju pogleda i kaze nesto u stilu "Moglo bi se reci i da smo nuklearni
otpad."
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 da kao u mobijevoj pesmi, we are all made of stars:)

Rufushi

 Aaaaaaaaa neces se tako lako izvuci :-)) To je suvise romanticno :-)) Ti si zemaljska prasina kad dodje BOG i zgromi te! BANG! :-))) Pardon pardon. Svet stvara i odrzava FUZIJA. Fuzija ima mnogo nauke, ali se svodi na spajanje dva protona. Licno, ne verujem u fuziju :-)) Znam znam... Dok se oni muce da spoje dva protona ja lepo namestim frizuru, naelektrisem cesalj i privucem sve njihove protone. Onda kresnem kamenom i zapalim vodonik pa dobijem vodu. Dodam malo soli i tako zalijem cvece. :-))

TenMonGaKuSha

 ma za sve je kriva gravitacija... sto je prokleto privlacna i samo privlacna!!  :D  

skyman

 Pozdrav svima - ovo je moj prvi post na ovom forumu. :blink:
Sadasnja teorija o formiranju tezih elemenata trvrdi da svi elementi tezi od vodonika i u svemiru su stvoreni u zvjezdama.

Ako vam je mrsko citati vece objasnjenje koje prati  :D - tvrdi se da svi elementi tezi od vodonika su stvoreni u fuisji u zvjezdama, dok su najtezi elementi stovreni u super-novama.

Ako zelite nesto opsirnije  B) , izvolite:

Kao sto vec znate - zvjezde se stvaraju u maglinama - oblacima vodonika u svemiru. U nekim pojedinim mjestima u ovim oblacima, gustina vodonika je veca nego u ostatku oblaka, i time se formiraju sfere gusceg vodonika. Gravitacija u ovim sferama kompresuje vodonik u manju zapreminu - stvarajuci vecu gustinu, i time - toplotu u ovim sferama.

Kada se razije dovoljna temperatura u ovim novim zvjezdama, molekuli vodonika se pocunu kretati brze, sudarati se i spajati se u helium - cime nastaje fusija. Kada zvjezda "pretvori" sav vodonik u helium, onda pocnje fusija heliuma u teze elemente itd. U ovoj fazi fusije heluma, zvjezde postanu nestabilne i pretvore se u "crvene gigante".

Ali nisu svi tezi elementi postali ovim putem. Naj tezi elementi us se stvorili u "super-novama", fenomenima u kojima zvjezde 2.5X teze od Sunca explodiraju. Te explozije su toliko jake da svojom snagom spajaju se elemente koje zvjezdana fusija nemoze da spoji - faza zvjezda zbog koje dolazi do "super-nove".

Teski elementi koji se trenutno nalaze na nasoj planeti i u ostatku neseg suncevog sistema su bili stvoreni u zvjezdama proslih generacija koje su pocivale na mjestu danasnjeg sunca, ali koje su explodirale kao super nove. Nase sunce nije nista drugo nego samo ostatak vodonika od proslih generacija zvjezda koje su explodirale na ovom mjestu - zbog cega nase sunce , (kako tvrde naucnici) nece postati super-nova.
Zatim, nasa planeta i mi smo samo ostatak proslih generacija sunca koja su fusijom i super-novama stvorili elemente od kojih smo svi nastali.

Nadam se da vam moje objasnjenje makar malo pojasniti ovu temu.  :D

Nikola

Djorvoz