• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

rtv program

Started by tachion, February 19, 2005, 12:48:55 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tachion

 jel zna neko u kom se terminu emituju emisije o svemiru,ukoliko ih uopste ima,bilo da je na radiju ili TVu. Znam samo da na HRT-u(ko ima kablovsku) ima utorkom,oko ponoci emisija "Na rubu znanosti",sad je bila tema "covek i NLO", a nedelju pre toga je bilo nesto o velikom prasku,itd.
znam i da je na Prvom kanalu RTS cetvrtkom i petkom bila emisija o svemiru,recimo jedne nedelje vansolarne planete,druge mars,itd.,trenutno nema.
ili eventualno,na radiju,mada do sada nisam cuo.

dakle,pricajte.

luna

 Da li neko zna sta se to juce desilo ,uhvatila sam samo kraj vesti na HRT -pominje se neutronska zvezda i nece biti posledica po nas na zemlji!Posle sam odgledala sve nase vesti i naravno nista.Sto se tice emisija ne znam kad ima ,ali i mene to zanima.Izvini sto sam ovde stavila post-nisam znala gde bi!

NeLeO

 Zabeležena eksplozija u svemiru
19. februar 2005. | 12:37 | Izvor: B92, Beta
Njujork -- Astronomi su zabeležili snažnu kosmičku eksploziju na Mlečnom putu.

Ekplozija, koja se dogodila 27. decembra na neutronskoj zvezdi-mrtvoj zvezdi, je za desetinu sekunde proizvela količinu energije koju Sunce emituje za 100.000 godina, prenose agencije. Zvezda na kojoj se eksplozija dogodila, ima masu sličnu Sunčevoj, atmosfera joj je zgusnuta i prečnika je 24 kilometra.

Stručnjaci iz NASA-e su rekli da je, čak i na daljini od 50.000 svetlosnih godina, eksplozija bila toliko jaka da je pomerila Mesec i poremetila gornju atmosferu Zemlje. Eksplozija je poremetila i više satelita i preopteretila je receptore nekih svemirskih letilica, ali ju je zemljina atmosfera blokirala pa se nije previše osetila na Zemlji, osim što je poremetila neke radio prenose na niskim frekvencijama, rekli su naučnici.

"Astronomski gledano, ova eksplozija se dogodila u našem dvorištu. Da se dogodila u sobi, bili bi smo u gadnoj nevolji", kratko je prokomentarisao Brajan Gensler iz Centra za astrofiziku Harvard-Smitsonijan.


ovo sam ja uspeo da iskopam!


EDIT:OPSIRNIJE

Dule_smor

 U covece, bas zeznuto:).

marino

QUOTE (tachion @ 19. Feb. 2005., 00:39)
Znam samo da na HRT-u(ko ima kablovsku) ima utorkom,oko ponoci emisija "Na rubu znanosti",sad je bila tema "covek i NLO", a nedelju pre toga je bilo nesto o velikom prasku,itd.
[/quote]
hmm,
st se tice navedene emisije radi se o veoma neprofesionalno napravljenim polunovinarskim uratcima..
vidi se to i po gostima koji tamo obitavaju..
sto se ekipe sa hfa tice, nekako se smatra da se radi o jednoj od najlosijih "znanstvenih" serija

inace htv, zna imati izvrsnih emisija..

m
Vidulini Observatory

Gugi

 Na adresi http://www.hkr.hr/?sec=4&pid=31 (pocetna je www.hkr.hr U pitanju je hrvatski katolicki radio) imate mogucnost  slusanja programa uzivo.

Ono sto je za nas astronome vazno, jeste to da svakog 3. petka u mjesecu pocinje emisija "Limes kozmosa" i to u 20.30 sati. Ja sad ne pokusavam propagirati nesto vjersko, nego zelim istaknuti da u okviru te emisije mozemo nesto zanimljivo cuti i za nasu astonomsku dusu! Inace, razglabaju se teme vezane i za druge znanstvene discipline: biologija, genetika, pretpovijesni zivot.  Ima zanimljivih tema, a koliko znam nije vjerski obojeno.

TKO VOLI NEK IZVOLI!!!! It is FREE, MAN!  :D

Ima li kod nas u SCG nesto na radiju? Nije valjda moguce da medju 500.000 radio stanica nemamo postenu emisiju o astronomiji? Ne bi mogli ovi nasi iz ASTRONOMSKOG MAGAZINA nesto smisliti? Ja bih prvi slusao i snimao te emisije!!!

Administratore, ima li sanse? Recimo jedna emisija nedeljno od pola sata? Mislim da je izvodiljivo pogotovo ako postoji dobra volja. Poslije, u okviru emisije, mogli biste dovoditi nase poznate i priznate strucnjake ali i nas amatere mozete pozvati  B)  pogotovo neku astronomsku grupu.

Razmislite i javite!!!!  ;)  

Inica

 E vidi... imas na radio "Free Montenegro" emisiju svake subote o astronomiji... 103 MHz... Naravno da to vazi za ovaj dio Crne Gore u kojem ja zivim:)))
                             :lol:  :D  :D  :lol:
Zatim... nekad na prvom rtcg emituju u "meridijanima" najnovije stvari, pored ostalog... Nekad u Discovery POol-u...
A najbolje ti je da fino gledas "Farscape"... Tu ti je svakog dana nesto novo, naravno neotrkiveno do sada...:))) :D  :D  :D  

SrdjanP

QUOTE (Gugi @ 20. Apr. 2005., 21:42)
Ima li kod nas u SCG nesto na radiju? [/quote]
Da, ima. Skoro svakog cetvrtka ide prilog o astronomiji na Radiju Novi Sad od 10:00. Frekvencija je 87.7 Mhz

Pozdrav,
Srdjan

Gugi

 Hvala vam, dobri ljudi!  I red je zar ne: nauka moze obogatiti covjeka i zivot mu ucini ljepsim.  Ja sam optimista i zato tragam za dobrim sadrzajima. Uvjeren sam da cu ih pronaci i na radiju i na TV.

Zanimljivo: pogledajmo koliko ima CRNE HRONIKE u novinama, a malo obavijesti iz svijeta NAUKE?  :(

ALI TU SMO MI!  B)


Sich

 jednom nedeljno u novosadskom Dnevniku ima celaaa stranica o astronomiji. To priprema Sasa i mene i dalje cudi (iako mi je objasnio) kako je uspeo da dobije tu strane za astro svrhu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Gugi

 
QUOTE (Sich @ 21. Apr. 2005., 16:22)
jednom nedeljno u novosadskom Dnevniku ima celaaa stranica o astronomiji. [/quote]
Pazite naslov!

"INTERVJU DR NEBOJŠA POPOV, NAUČNI SAVETNIK INSTITUTA ZA FILOZOFIJU I DRUŠTVENU TEORIJU
Stepenice ka nebu"

Misleci da je to Sasin clanak ili barem djelo njegovoih ruku odn. da je to-to sto mojoj astro dusi treba, kliknem, udjem i pogledam-POLITIKA!

Izgubljen sam :huh:

Reci mi Sich u okviru koje rubrike da trazim i da li ta astro rubrika izlazi u jednom ODREDJEOM danu?

THANKS!   ;)  

Sich

 Da, svake srede
link recimo http://www.dnevnik.co.yu/arhiva/20-04-2005/Strane/akcija.htm
menjaj samo u datumu  -7 dana
ili u arhivi na svaku sredu, pa na link
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Inica

 E pa sto bre ne kazes da ti saljem nasu " Pobjedu"!:))) Tamo Vojislav Gledic pise sve i svasta o nastanku svemira itd...  

Sasa

 Moram da ispravim Bojana, nije jednom nedeljno vec SVAKE DRUGE SREDE. Zadnji put je ta stranica objavljena 20. aprila. Sledeci put ce biti (ako se nesto ne promeni zbog praznika) 4. maja. Na naslovnoj strani vodi link na tu stranu.

Otkud astronomija u Dnevniku? Paaa, bilo je to ovako. Imali smo lepu saradnju sa M. Stajicem, dopisnikom 'Glasa javnosti' iz NS. Onda je Stajic postao zamenik glavnog i odgovornog urednika Dnevnika i bacio se na posao da te novine osvezi i - popravi. On licno voli astronomiju, pa se setio kako smo lepo saradjivali i jednog dana me je pozvao....

Moram i ovo da kazem. Posto nemam dovoljno vremena za taj posao dogovor je sledeci: ja prosledim gomilu "sirovog" materijala, a on onda bira i glanca. Problem je sto  Dnevnik najvise voli clanke tipa "pronadjen vanzemaljac", a to se retko desava:o). Zato nekad Stajic ubacuje i tekstove koje mu nisam ja poslao, ali koji su, po njegovom misljenju, interesantni za citaoce.

Inace, to je dosta naporan posao i predstavlja mi velik teret. Mislim, nije bilo tesko uraditi to 5 ili 10 puta, ali sada je ovo vec treca godina....

Sem ovog, obicno kad se pojavi nova Astronomija ide kratak prilog o tome na TVNS. Postoje nacelni dogovori i za neke druge TV (recimo BK), ali - ne stizemo to da odradimo.

Gugi

 Hvala lijepo INICI, SRDJANU, SICH-u i SASI na informacijama koje sam trazio!

Sve sam zapisao u TEFTER i sad cekam pogodan dan i cas kada cu pogledati ili poslusati ovo sto ste mi preporucili!

Mozda posaljem i komentar na ono sto budu prikazivali!

Inace, na http://www.space.com/php/multimedia/spacetv/ nalazi se vise dobrih kratkih filmova o astro stvarima. No sve se to prikazuje u nekom POP UP prozoru.  To mi smeta jer ne mogu nikako DOWNLOADIRATI. Ima li netko ideju kako to skinuti na hard disk? Zna li netko slicne lokacije na webu gdje se mogu "skinuti" takvi filmici?

Javite  :D