• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Otvorena vrata Fizičkog fakulteta u Beogradu

Started by stameni, March 10, 2008, 11:04:41 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stameni

Slučajno naleteh na obaveštenje, pa ga prenosim. Je li moguće da niko drugi nije to video ili da mu nije palo na pamet da prenese vest?

Link je http://viva-fizika.org/page.php?15

Fizički fakultet, Univerziteta u Beogradu, organizuje seriju naučno popularnih predavanja namenjenih učenicima srednjih škola. Predavanja će se održavati subotom sa početkom u 11 časova u amfiteatru fizičkog fakulteta.

Raspored predavanja:

1. mart
Ivan Aničin: "Neutrino - misterija koja opstaje"

8. mart
Lazar Lazić: ,,Kako meteorolozi računaju prognozu vremena"
Mladjan Ćurić: ,,Naučimo da menjamo vreme i klimu po svojoj volji"

22. mart
Milan Damnjanović: ,,Nanonauke i nanotehnologije: 10 milijardi evra"
Božidar Nikolić: ,,Skenirajući mikroskopi: Otvoren prozor u nanosvet"

12. april
Bratislav Obradović: ,,Fizika i tehnologija plazme - od plazma motora i topova do kompjuterskih čipova"
Poseta laboratoriji za fiziku plazme, uz izvodjenje demonstracija i eksperimenata.

19. april
M. Burić i D. Latas: ,,Tamna strana svemira"

10. maj
Ivan Belča: ,,Kako napraviti kalup za nanožicu"
Poseta laboratoriji za metrologiju

Sasa

Pa eto Viva fizika je prenala vest  :)

A mozda im nije stalo da dodju slusaoci. Mozda su predavanja samo za posebno pozvane. Mozda organizator ne shvata u potpunosti znacaj popularizacije nauke, bog bi znao.

sale11472

Pa ako je namenjeno srednjoškolarcima verovatno su polepili postere po školama, barem BG školama, a što se unutrašnjosti tiče.....eh ma čisto sumnjam da bi im palo napamet da snime predavanja i objave na Internetu ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Quote from: Sasa on March 11, 2008, 12:31:46 am
A mozda im nije stalo da dodju slusaoci. Mozda su predavanja samo za posebno pozvane. Mozda organizator ne shvata u potpunosti znacaj popularizacije nauke, bog bi znao.


Poziv je uglavnom namenjen srednjoškolcima, potencijalnim budućim studentima Fakulteta. S obzirom na to koliko se malo studenata prijavljuje za upis, moraju da izmisle način da privuku što više studenata. Inače... "katanac"? Brrr...

Kada je prodekan za nastavu bila prof. Sunčica Elezović-Hadžić, ovakve "predstave" bile su upriličavane nekoliko godina, otprilike u ovo vreme. Posle je neko drugi preuzeo "štafetu" prodekana, pa nije bilo takvih događaja. Kakva je trenutno situacija -- odnosno, ko je sadašnji organizator -- ne znam.

Sasa

Da, polako shvataju da je popularizacija vazna, ali jos uvek gledaju samo formu. Bas o tome sam i ja govorio na okruglom stolu na Kolarcu. Pitao sam sta ce biti kada se jedne godina ne upise niko na neki fakultet. Naravno, zna se sta ce biti, ali ima nekih "ustolicenih" profesora koji ne razmisljaju o tome.


sale11472

Eh a što bi neko upisivao Fiziku  ??? sem ako ne želi da
1. se bavi nastavom na bilo kom nivou
2. pobegne iz ove zemlje glavom bez obzira u beli svet.

Moje nesrećno i neuspešno iskustvo sa tom ustanovom mi je donelo poznanstvo sa 1 (jednom) osobom koja spada pod opciju 1. i nekoliko onih koji spadaju pod opciju 2.....  svi ostali su se upisivali samo zato što drugde nisu primljeni a o stavu Fakulteta kao organizacije prema upisu studenata mi je u sećanju ostala "reklama" za upis : "Na birou nema nezaposlenih sa diplomom Fizičkog Fakulteta"..... ni pola sata posle čitanja tog letka na vratima u obližnjem kafeu sam sedeo sa par Dipl. Fizičara koji su bili i nezaposleni i na bioru ::)

Ne ovoj zemlji definitivno treba žestoka reforma obrazovnog sistema na svim nivoima ..... samo se plašim da to ne bude opet po našoj staroj navici da prepišemo nešto što su Ameri (ili neko sličan) odbacili  pre par decenija....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Uf..  ne zna se sta je pocetak, a sta kraj. Pre reforme potrebno je izgraditi sisteme vrednosti (koji su kod nas izdeformisani, na svim nivoima). Za to je potrebno podici nivo obrazovanja i opismeniti ljude (u najsirem smislu opismeniti). A za to je potrebna reforma obrazovanja... :o)

mjovicic

U sustini ja sam samo dobio poruku od meni dugo poznate osobe koja radi na FF-u.

Ova predavanja organizuju za srednjoskolce, u svakom slucaju sigurno da je jedan od glavnih razloga i privlacenje novih studenata.

Kako privuci studente?

Mislim da nije to samo problem profesora, "ustolicenih" profesora imamo na svim fakultetima. A zasto onda ljudi masovno upisuju prava ili ekonomiju kod takvih.

Nije sve samo na profesorima, vec na samoj drzavi i drustvu.

I jedna cuvena izreka koja se izgleda podobro odomacila:

"Uci da ne bi radio..." eto dokle smo stigli.

Sasa

Pa naravno, niko nije ni rekao da su ustoliceni prof. odgovorni za to sto neki fakulteti imaju malo studenata.

sale11472

Pa naravno da proesori nisu (jedini) krivi ali po prirodi stvari bi morali da budu najzainteresovaniji za to koliko studenata imaju na upisu tj oni bi trebali da budu u prvim redovima onih koji traže reforme pa na taj način da doprinesu izgradnji sistema vrednosti ...
Naravno da država jedino može da promeni stvari ali nijedna država to neće uraditi ako je neko dobrano ne "šutne u zadnjicu"...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

I to je tačno. Sem toga, nisu oni stado ovaca pa da ih neko vodi i govori im šta je dobro, a šta nije. Univerzitetski profesrori su srž najveće intelektualne snage jedne zemlje i zapravo su oni ti koji treba da izgrade najviše sisteme vrednosti čitavog društva. E sad, ako su oni rezignirani, bezvoljni i bezidejni, onda mislim da nisu dorasli svojoj profesiji.

Ali, to se sve menja. Bez obzira ko je odgovoran za mali broj studenata na nekom fakultetu, taj mali broj će pogoditi baš profesore na tom fakultetu. Jer, ko će da finansira fakultet na koji se niko ne upisuje? Dakle, sami fakulteti (profesori i ostali) moraće sve više da se bore za svoje studente. Ali, jasno je, ako je neko "ustoličen" (ne mislim ništa ružno o tome), taj po prirodi stvari neće moći realno da sagleda problem i neće zasukati rukave da ga reši.

Kizza

Bilo bi jako zanimljivo da profesori s'vremena na vreme posete i ovaj forum i ukljuce se u rasprave.Tema ima mnogo i verujem da bi nasli nesto i da nam objasne i ukazu na novitete iz Astronomije,Fizike i ..............
Znam da su prezauzeti ali jedan sat dnevno..... :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

mjovicic

Evo i jednog predavanja, interesantnog sigurnog svima, odrzanog u okviru otvorenih vrata ff-a:

http://viva-fizika.org/multimedia/Tamna%20strana%20svemira/TamnaStranaSvemira2%20-%20Dusko%20Latas.pptx