• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predajnici za mobilnu telefoniju

Started by flintviking, March 18, 2008, 05:44:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

flintviking

Da li neko od vas strucnjaka zna da li su i ako jesu, koliko su stetni ovi predajnici koje mobilini operateri stavljaju po gradovima na krovove zgrada. Narocito u tome prednjaci VIP.

Stojanov

Nisam strucnjak ali po prirodi posla prilicno sam upucen u ovu problematiku. Rasprave su izuzetno kontraverzne o uticaju NF i HF zracenja na coveka, uopste na zivi svet. NF zracenja blizu dalekovoda kao i HF zracenja koja poticu od predajnika mobilne telefonije ( GSM i UMTS ) , Wlan/Bluetooth pretstavljaju tkz elektrosmog. Dokazan je njegov negativni uticaj na insekte i ptice. Sto se tice coveka smatra se da su pojave smanjene radne sposobnosti, cestih glavobolja, smetnji u spavanju i depresije u direknoj vezi sa sve vecim nivoom elektromagnetskog zagadjivanja. Mobilna telefonija predvodi u svemu tome i nikome ne bih preporucio da se duze vreme nalazi u neposrednoj blizini nekog MT predajnika. Mora se pomenuti i uticaj ( veoma verovatan ) na hormonske poremecaje ( posbno kod trudnica ) , bioritam, imuni sistem ( potencijalna pojava jedne tesko izlecive bolesti ).
Koliko ce nas organizam uspeti da se vremenom prilagodi uticajima ovih novih tehnologija ostaje pitanje i sto se tice sledece generacije. Treba podneti ovaj racun na nasu stetu : ili mobilnim telefonirati zeni da kupi jos koju glavicu kupusa na pijaci ili se vratiti dobroj staroj zici i ostati bez doticne glavice :). Uostalom i za pusenje se zna da je stetno. I...?   

flintviking

Neki tvrde da ne zraci frekvencija nego snaga. Pa cak i da je to tacno, sto neznam, sto veca frekvencija to treba veca snaga da bi se ista proizvela. Ili mozda gresim?

Stojanov

Flint
QuoteNeki tvrde da ne zraci frekvencija nego snaga. Pa cak i da je to tacno, sto neznam, sto veca frekvencija to treba veca snaga da bi se ista proizvela.


Nije bas neka korektna definicija :-\ . Kako ova problematika nije "astronomska" samo ukratko o tome na sta bi se trebala obratiti paznja:

Ako se tokom vremena pojave simptomi koje sam naveo u prethodnom postu potrebno je izvrsiti merenje elm.polja (u v/m) za to namenjenim HF analajzerom. Da slucano nije u novije vreme postavljen  transmiter mob.telefonije u blizini. Ili je obitovaliste na putu snopa zracenja.
Ono sto mi mozemo uciniti je da mobilni sto manje koristimo, prilikom telefoniranja ga drzimo sto dalje od glave ( nikako prislonjenog na uvo,cak i malo rastojanje od par centimetara je dovoljno da rapidno smanji zracenje ), u Stand-by po mogucnosti u nekoj tasni(ci) a ne u dzepu , ne drzati ga pored kreveta. Bez obzira sto je u tom nacinu rada , mobilni povremeno emituje. Preporucljivo je koristiti zicanu kombinaciju slus/mikro.
Meni je bas lepo kada odem na Staru planinu , nema prijema , iskljuceni mobilni hvata prasinu a ako treba da bas telefoniram , odem do seoske prodavnice , obavim razgovor i popijem nesto sa mestanima. A nocu se vide zvezde +6.5magnitude . Sta covek da zahteva vise  :).


mmilan

Zanimljivo je da su se ljudi setili zracenja antena tek sa pojavom mobilne telefonije, o radio i TV predajnicima niko nista ne prica ali od mobilnog neki beze kao da su videli duha.



/FM RadioTVGSM900GSM1800
MHz1004509001800
Dubina prodiranja (dok polje opadne e puta3cm1.5cm1cm0.7cm


Dozvoljene doze, za opseg 10MHz do 10GHz



/Opsta populacijaProfesionalno osoblje
Usrednjeno za celo telo0.08W/kg0.4W/kg
Tkivo glave ili trupa mase 10g2W/kg10W/kg


Standardi za izlozenost RF zracenju u uslovima ekspanzije bezicnih komunikacionih sistema; Vera Markovic (Fakultet zastite na radu, Univ. Nis), Dejan Krstic (Elektronski fakultet, Univ. Nis)


Pretpostavimo da je snaga antena reda 100W u svim pravcima (prostorni ugao 4Pi) izracunajte kolika snaga pogodi coveka. Osim toga profil zracenja antene u horizontalnoj i vertikalnoj ravni nije homogen. Najcesce antena zraci NAJMANJE u svojoj okolini (slicno kao reflektorska sijalica) itd itd. Kad se sve uzme u obzir apsorbovana snaga je nekoliko redova velicina manja od dozvoljene doze.

Cesto se pominje zracenje wireless uredjaja - tu je snaga reda velicini mW, tako tek o wirelessu bas i nema mnogo smisla pricati (osim ako ne progutate antenu).
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

flintviking

znaci li to na srpskom da nema razloga za brigu?

Stojanov

QuoteZanimljivo je da su se ljudi setili zracenja antena tek sa pojavom mobilne telefonije, o radio i TV predajnicima niko nista ne prica ali od mobilnog neki beze kao da su videli duha.


No Comments.

vmiro

Quote from: Stojanov on March 18, 2008, 09:01:29 pmMobilna telefonija predvodi u svemu tome i nikome ne bih preporucio da se duze vreme nalazi u neposrednoj blizini nekog MT predajnika.


Quote from: mmilanOsim toga profil zracenja antene u horizontalnoj i vertikalnoj ravni nije homogen. Najcesce antena zraci NAJMANJE u svojoj okolini (slicno kao reflektorska sijalica) itd itd.


U zavisnosti od predajnika zracenje punu snagu postize tek na 50-100mm od antene...vertikalni ugao zracenja je relativno mali (mozda 8-20 stepeni) u odnosu na horizontalni (obicno 90 stepeni)...tako da u krugu od par desetina metara recimo da si bezbjedan :)
Sta nas sve zraci dobro je kako uopste funkcionisemo :) Problem sa EM zracenjem je sto je kumulativno, zato ga i svrstavaju u kancerogene efekte

sale11472

Eh ja sam lično o zračenjima prestao da brinem gledajući dokumentarac o petorici ruskih naučnika koji su vodili brigu o sarkofagu u Černobilju. I tako dok su vodili novinare u šetnju i pokazivali im unutrašnjost sarkofaga i sam reaktor, a svi obučeni u neka odela od providne plastike, i tako prolazeći (ili bolje reći provlačeći se) pored nekakavih duguljastih cilndričnih objekata, nevini novinar uze komad jednoga u ruku i upita ljubazne domaćine šta je to što je razbacano tako svuda po toj prostoriji (pa moraju da se provlače) na šta dobi još neviniji odgovor "Aa pa to su gorivne šipke koje je su razbacane pa je bilo najbezbednije ostavitiih tu gde jesu..." i tako ja prestadoh da se brinem koliko mi zrače monitor i televizor i da čuknem u drvo ni danas mi ništa ne fali (ahemm ima i viška  ;D) .....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nele

Problem o kojem se govori je naravno posebno akutan, ako se uzme u obzir blizina rada mobilnih telefona organizmu. Kratkotalasni opseg nije opasan, a opasnost se povećava sa povećanjem frekvencije naravno, kao i snage. Dakle nije samo jedno u pitanju. Kratki talasi služe i za lečenje (u umerenoj dozi).
Ono što se zvanično navodi kao zračenje radio i TV predajnika, slabo važi na velikoj udaljenosti. Jer bilo bi potrebno da se nalazimo pored predajnika, kako bi on mogao proizvesti neki negativan efekat.
A zašto negativnih efekata nema? Upravo zato što je nivo prirodne radijacije daleko veći od onoga što osetimo od strane naših uređaja.

U svakom slučaju se slažem da je potrebno držati mobilne telefone što dalje od tela, jer zrače i kada se ne upotrebljavaju, a takođe i od mikrotalasnih peći, blizine dalekovoda, trafo-stanica, kao i neodimijumskih magneta i dr.

Ukoliko uzmemo u obzir građu organizma i funkcionisanje na ekstremno niskim frekvencijama, možemo reći da su upravo frekvencije u opsegu od 0-60Hz najštetnije po nas, ako su naravno nepravilne. Jer to su upravo vibracije funkcionisanja ljudskog mozga... naravno, u klasinom hercijanskom režimu...

ne bih se složio da je tema daleka od astronomije... spada u grupu o kojoj se ovde malo govori - radio astronomiji.

lorimer

E ovako, meni od pre neki dan stoje antene na jedno 10-15 meteri od mene. Je l one na krovu a ja u potkrovlju. Navadno su od 900 W (ili čega već), ima ih 4 komada duguljastih onih i jedna okrugla. Vip i telenor, sto i nije toliko bitno. E sad može li mi neko reci konkretno u kojoj meri je zdravlje nas koji smo u okruženju takvog zračenja zdravlje ugroženo?

Sasa

Ako se dobro sećam imali smo razgovor o ovoj temi i bilo je vrlo kavalitetnih komentara. Mislim da bi Atila mogao da kaže nešto korisno. Atilaaaa!

Nele

Situacija kod tebe baš i nie dobra, račaunajući da su antene veoma blizu (prvi problem), kao i da je snaga pozamašna (drugi problem), iako ne mogu da verujem da je 900W!! To je užasno, naročito za mikrotalase.... možeš peći jaja za doručak na anteni :)

Najverovatnije nećeš osetiti probleme, ali duže izlaganje može dovesti do njih, ako je organizam podložniji promenama koje radijacija može pokrenuti. A to nećeš znati dok se ne dogodi, pa je dobro izbegavati, jer niko ne može reći koliko je ko imun na tako nešto.
Ono što će se osetiti, osetiće se nakon nekoliko generacija tek. A ni to nije dobro. U svakom slčaju, izgleda da se u našoj zemlji ne vodi puno računa o tome gde se postavljaju zračeći elementi. Zato se mobilni telefoni i smanjuju sa snagom, a repetitori pojačavaju, upravo iz razloga blizine uređaja našem organizmu (a uvek je strogo blizu).
Ako se dobro setimo, prvi mobilni telefoni koji su bili veoma opasni, tretirani su reklamama kao bezopasni, ili njihovo zračenje nije uopšte ni spominjano. Tako mi mislimo kako smo "doro prošli" sa današnjom dozom zračenja, da bi budućnost pokazala da nije baš tako... obično tek kada se načini boljitak.

Kako god, ako možeš obrati se vlastima, pa neka premeste to na neko drugo mesto... oni će naravno da se brane time da su energije male i da je fokusiranje signala besprekorno, ali...

vmiro

Mozda bi trebali procitati prethodne postove! Kao sto rekoh vertikalni ugao zracenja antena nije mnogo veliki, tako da pogotovo ako si ispod antena nemas razloga za brigu !
Ne radim za telekom :)
A to za 900W...jesi ti siguran? U gradskim sredinama postavljaju se predajnici sa manjom snagom ali na vise mjesta, nije to repetitor ili TV predajnik na nekom istaknutom mjestu sa par kW snage.

Nele

Što se VF-a tiče (Visoke Frekvencije), ugao zračenja važi za idealne uslove. Služi za proračune itd. Ali u praksi nije baš tako. Spektralni analizatori pokazuju žestoko zračenje na sve strane. Antene koje se koriste u tu svrhu su jako primitivne, da bi mogle fokusirati talase tako dobro (iako ni najbolje od njih to ne mogu).
Na VF treba gledati kao na crevo za vodu. U našem slučaju, crevo koje imamo je pod visokim pritiskom, ali je probušeno usled starosti na mnogo mesta. Najveći pritisak dobijamo ipak na kraju, ali ako prolazimo pored creva, osetimo prskanje koje je prilično neprijatno, te do drugog kraja često stignemo potpuno mokri...
Zauzdati VF da putuje "savršeno", je po mom iskustvu nemoguće. Otud, oprez iznad svega i bežanje što dalje od predajnika, uključujući i mobilne telefone (koliko je to moguće)...