• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predajnici za mobilnu telefoniju

Started by flintviking, March 18, 2008, 05:44:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

Pre neki dan je grom ubio coveka i povredio jos par ljudi.
Kao razlog se navodi da je poginuli pricao mobilnim telefonom (ili ga drzao ukljucenog).
Pitanje je jasno - koliko ima istine u tome da mobilni telefoni povecavaju sansu za udar groma?

sale11472

Naravno da povećavaju isto kao što ti i u nekoj pustari ručni sat povećava šansu za udar groma ili radio stanica ili kišobran ili bilo koji provodnik koji štrći iznad tebe, kada si na otvorenom prostoru ta šansa nije zanemarljiva ali u gradskoj ili sličnoj naseljenoj sredini teško da će pored strujnih i sličnih provodnika baš u telefon ....
Sa druge strane i običan fiksni telefon (žičani ne bežični) privlači gromove (tj munje) no kao što rekoh sve zavisi od okoline....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nele

Kod električnih pražnjenja nema pravila. Ali je istina za okolinu. U gradu, u kojem postoji sijaset gromobrana, udarac u mobilni telefon bi bio prava premija.
Međutim, na otvorenom, jeste opasan, jer tako visoke frekvencije (mikrotalasi), stvaraju provodljiv sloj vazduha oko telefona. Odnosno, pojačava se prisustvo jona u vazduhu (zbog zračenja), pa je vazduh provodljiviji na tom mestu, nego na nekom drugom. U radu sa Teslinim kalemima, ovo sam i lično probao, pa se kroz experiment pokazalo istinito...

sale11472

Šta si tačno probao da zvekneš pražnjenje u neki stari telefon ili si se našao sa telefonom u blizini pa si slučajno od sebe pravio zamorče :o :-X
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Nele

Bavim se Teslinim primopredajnicima već desetak godina. Prošlogodišnji kalem je bio najsnažniji kod nas (dva miliona volta, munje dužine 2m, sa 6kW snage u prostoru). Otud je bio jako zanimljiv za experimente sa prostorom i vremenom, anti-gravitacijom itd. Sada je u Muzeju Nikole Tesle (još uvek ne u stalnoj postavci, zbog nedostatka prostora, ali skuplja prašinu :) )
A postavio sam telefon pored njega u radu i pozvao isti. Nije na njega preskočila samo jedna varnica, već simultano, neko vreme su preskakale na telefon sa terminala.
A praznio sam te struje i kroz/preko sebe više puta... poznato je da su bezopasne zbog skin efekta.
Trenutno imam jedan mali, koji mi je dovoljan za dalji rad. A trenutno su to experimenti za projekat longitudinalnog radio teleskopa...

Svako zračenje deluje kao naelektriano telo u vazduhu. Otud, ako naelektrišeš kuglu pozitivno recimo, ona skuplja jone suprotnog naelektrianja, a odbija one istoimenog. Nastaje jonski vetar i kretanje elektrona, tako da je prostor oko tog tela jako jonizovan. Ovo pogoduje munji, bilo da je ona prirodna ili veštačka, jer ovo je isto ono što se dešava u prirodi: blak električnom influencijom elektriše objekte na zemlji suprotno, a zatim preko "vodilje" koju čini jonizovani vazduh, preskače na taj isti objekat. Ako je objekat uzemljen, onda suprotan elektriciteta sa onim na oblaku, odlazi u zemlju i manja je šansa da varnica preskoči. Ali ako nije, onda je naročito pasan. Opet, kako si i rekao, u zavisnosti od terena.

Mobilni radi sličnu stvar, pošto su mikrotalasi jako velike energije zbog visoke frekvencije. Ona pobuđuje jone u vazduhu i čini isto što i naelektrisana kugla. Munja ovako ima samo manje posla i lakše preskače na njega.

sale11472

Pa to sam pitao kontrolisani (ili bar namerni) eksperiment i li neprijatno iskustvo...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D