• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Evolucija.....

Started by Maxscope, February 26, 2005, 07:19:43 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Maxscope

 "....U Doveru, Pensilvanija, nastavnik biologije u devetom razredu mora predstaviti "inteligentni dizajn" kao alternativu Darvinizmu.
Prodavnica knjiga Nacionalnog Parka u Arizoni sadrzi svesku u kojoj se tvrdi da je Veliki Kanjon "urezan" pre 4.500 godina za vreme Noeve Poplave.
Sve do januara kada je sudija intervenisao, knjige biologije u Cobb okugu u Dzordziji, su nosile upozorenje na kome je pisalo: "evolucija je teorija, a ne cinjenica".
Tako da je najverovatnije samo pitanje vremena kada ce nastavnici astronomije negde u Sjedinjenim Drzavama morati da balansiraju svako pominjanje kosmologije Velikog Praska sa pricom kreacije iz Svetog Pisma.
Nauka, kao i mnoge druge stvari ovih dana su pod napadom religioznih fundamentalista, a ako mislite da je jedino biologija na nisanu, gresite.
Ako nasi ucenici u osnovnim skolama pocnu uciti da je Zemlja stara svega 6.000 godina, kao sto bi neki Hriscanski fundamentalisti zeleli, onda ce virtualno sva moderna nauka, od astronomije do zoologije biti izbacena kroz prozor.
Za napade na ucenje o evoluciji je cesto okrivljen neki konflikt izmedju nauke i religije. Ne slazem se sa time. Znam mnoge naucnike koji su religiozni, a znam i mnoge religiozne nenaucnike koji su uzasnuti sa onime sto se dogadja u Pensilvaniji, Arizoni i Dzordziji. Za mene je glavni krivac nedostatak razumevanja nauke medju javnoscu i veliki nedostatak kritickog razmisljanja.
Nedavno istrazivanje u Americi je pronaslo da samo 27% odraslih moze da zadovoljavajuce opise prirodu naucnih istrazivanja i objasni sta je eksperimenat ili hipoteza. Drugim recima vecina Amerikanaca ne zna kako nauka funkcionise ili sta je razdvaja od pseudonauke. Oni sede kao porota pa i pored toga ne shvataju prirodu dokaza.
Oni ne razumeju ni razliku izmedju cinjenice i teorije. Deo problema je u jeziku.
U svakodnevnom recniku "teorija" znaci "probna ideja", pa ne treba ni cuditi zasto neki ljudi misle da "teorija" evolucije nije nista cvrsca od "teorije" kreacije inteligentnog dizajnera.
Ali u nauci, teorija je mnogo robusnija od ideje. Ona je povezan set principa koji prirodno objasnjavaju visestruki fenomen i daje predvidjanja koja mogu biti testirana. Ako teorija prodje test, postaje jaca i dobija priznanje. A ako ne, modificira se ili ako ni to ne pomaze, odbacije se.
Evolucija je cinjenica, kao sto je i gravitacija cinjenica. Darvinova teorija evolucije prirodnom selekcijom je jos uvek prisutna iz istog razloga iz koga je i Ajnstajnova generalna teorija relativiteta jos uvek prisutna: uspesno objasnjava ono sto mi vidimo u prirodi, cak i kada se nova otkrica desavaju.
Spreman sam da prihvatim da je svemir kreirao "ovakav kakav je" inteligentan dizajner - cim mi neko prikaze neke cvrsce dokaze. Samo me nemojte pokusati ubediti navodeci "rupe" u nasem znanju.
Biolozi jos uvek ne razumeju sve o tome kako je oko razvijeno, kao sto ni kosmolozi jos uvek ne razumeju sve o tome sta je zapocelo Veliki Prasak. Ali to ne znaci da bi mi trebali podici ruke i reci :" Bog je to uradio". Ako Bog postoji samo u "rupama", onda je Bog umanjen, pre nego uvelican, sa svakim novim otkricem - sto je tesko zadovoljavajuce za ljude od vere.
Insistiranje da je svet nastao pre 6.000 godina nije nista razlicito od kao kada bismo rekli da je svet nastao ovog jutra sve zajedno sa fosilima, galaktickim pomakom, i svim nasim memorijama na svom mestu - sve iluzija ili neka vrsta sale.
Decenijama smo se brinuli da nasa deca ne uce dovoljno o nauci. Sada vidimo rezultate: vecina odraslih vise ni ne zna sta je nauka, Stvari ce se samo jos vise pogorsati ako religiozna verovanja o naucnim cinjenicama budu ucena kao deo nauke u nasim ucionicama.
Pa, ko ce da se odupre? Ako mi astronomi necemo, onda cemo morati da nanovo ispisemo nase knjige - ne da bi zadovoljili nova otkrica, vec da bi zadovoljili nastavnicko vece."
...................................................

Ovo je uvodni clanak R. Finberga, urednika magazina Sky&Telescope koji se pojavio u najnovijem izdanju S&T magazina za april 2005.
U svakom slucaju da sam ovaj clanak procitao pre nego sto je srpska ministarka prosvete odlucila da izbaci Darvinizam iz srpskih skola, verovatno joj se ne bih smejao.
Ocigledno je da ona ipak nije (bila) usamljen slucaj u svojoj nameri.....

Maxscope

 P.S.
Pre nego sto je Dan Brown napisao knjigu "Da Vinci code", i pre nego sto sam par puta cuo o famoznom Venerinom pentagramu, isti pisac je napisao knjigu "Demons nad Angels" (Demoni i Andjeli).
Ova knjiga je zapravo uvod ili prvi deo moglo bi se reci, u njegov bestseller "Da Vinci code".
Pomalo zaintrigiran pitanjem moje sestre da li sam cuo za Veliki Prasak, nakon sturog objasnjenja koje sam pruzio, pitao sam za razlog njenog interesovanja. Kako ona cita ovu knjigu Demoni i Andjeli, rekla mi je da u njoj pise da je ideju Velikog Praska prva iznela Katolicka Crkva......!!!!!
Tada ne malo vec mnogo zaintrigiran, procitao sam taj deo gde to zaista i pise.
Iako se belgijski katolicki svestenik i kosmolog Georges Lemaitre smatra zacetnikom teorije "Velikog Praska", i iako je on to objavio dve godine pre Edvina Habla, u knjizi je njegova zasluga i delo jednom jedinom recenicom pripisano Katolickoj Crkvi, sto ce za neukog citaoca zasigurno imati mnogo vecu vrednost a mozda i uticaj na razmisljanje.
Tek na pomen Edvina Habla, u knjizi se navodi ime Lemaitrea, dok se sveopste prihvacena Hablova zasluga za Veliki Prasak, navodi kao "jos jedna americka naucna arogancija".......

Maxscope

 P.P.S.
..pogresmo sam se izrazio....
Vecinom se Edvin Habl navodi kao zacetnik teorije Velikog Praska, sto je u knjizi (sa obzirom da je Lemaitre objavio svoju teoriju dve godine pre Habla), navedeno kao "americka naucna arogancija".
 

Sasa

 Koliko je meni poznato takvo ucenje ima podrsku jednog (dosta velikog) dela javnosti i drzave samo u dve zemlje, u SAD i Srbiji. Interesantno je sto je kod nas to ucenje uvezeno, jer radi se o ucenju protestanstkih fundamentalista - a protestanti su, jeli, najmasovniji u SAD.

Ili, ako nije uvezeno, onda je ono proizvod cisto domace gluposti.

Ali, cujem da se u Astronomiji priprema jedan intervju na temu evolucija i kreacionizam. Bas interesantno.

Djorvoz

 Sve dok drzava maloletnu decu poducava veronauci nemamo sta od nje da ocekujemo.

myky

 Moram priznati da poprilično emotivno reagujem kad god se upustim u tu temu... to mi nekako dođe kao da ponovo preispitujem da li je zemlja okrugla ili se radi o ravnoj ploči....da li se APOLO stvarno pustio na mesec ili je to američka nemaštaljka... da li je ZORKA vidovita ili nije.....
Po meni je to jednostavno znak beznađa u koji je dobar deo društva zapao pa sada ljudi traže nekakav spas u kojekakvim fantazijama...
Ozbiljni teolozi (ne zatucani bogomoljci) na zapadu odavno ne spore evoluciju - njihovi argumetni više idu u pravcu da Bog kroz evolutivne mehanizme i prirodne zakone radi to što radi....
Katastrofalno mi je to što ozbiljni i školovani ljudi počinju da pričaju nebulozne priče, a koliko do juče nisu znali kako crkva izgleda iznutra.... :angry:
Iako mislim da i najočiglednije istine valja preispitivati, ipak postoje neke stvari koje su vremenom i istorijski prevaziđene pa se samo gubi vreme njihovnim ponovnim stavljanjen na tapet...

SrdjanP

 
QUOTE (Sasa @ 26. Feb. 2005., 17:45)
Ili, ako nije uvezeno, onda je ono proizvod cisto domace gluposti.[/quote]
Pa, kupujmo domaće.  

Bilo je krajnje vreme da se i S&T probudi.




Sich

 
QUOTE (Sasa @ 26. Feb. 2005., 17:45)
Koliko je meni poznato takvo ucenje ima podrsku jednog (dosta velikog) dela javnosti i drzave samo u dve zemlje, u SAD i Srbiji. Interesantno je sto je kod nas to ucenje uvezeno, jer radi se o ucenju protestanstkih fundamentalista - a protestanti su, jeli, najmasovniji u SAD.

Ili, ako nije uvezeno, onda je ono proizvod cisto domace gluposti.

Ali, cujem da se u Astronomiji priprema jedan intervju na temu evolucija i kreacionizam. Bas interesantno. [/quote]
Ono je ipak plod nase domace pameti.

Ali stvar u americi je zaista smesna. S napomenom da je situacija kod nas daleko prevazisla ovu i sada je poprilicno tuzna.
Inace dovoljno je samo procitati po koju izjavu americkog predsednika, koji rlo lepo oslikava americko drustvo. U kampanji je izjavio cak kako je on bozija ruka, a dok je bo guverner uveo je i praznik "Jesus day" ( http://www.snopes.com/religion/jesusday.htm ), da njegove druge karakteristike ne obradjujem, ali i one oslikavaju vrlo lepo prosecnog amerikanca

E sad ko prati desavanja u americi ovo nece biti nista neobicno, ali je lepo predocena situacija. delic:
"America is fast becoming a nation of faith not fact. A nation where the unpleasant aspects of human existence are simply airbrushed away.

Television coverage of the Asian Tsunami was a case in point. In Europe it was covered as an unrelenting tragedy, in America, one television network promised "incredible stories of lives saved in near miraculous fashion"."

text na
http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/from...ent/4276545.stm
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

 Od takvoh stvari sam pobegao u astronomiju. To me jako umara.

Sich

 Aha, bezis od stvarnosti :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

 Preformulisacu: to nije sfera mog interesovanja jer ne mogu se prenesem na tu sferu jer ima sasvim druge osnove i ja ustvari nemam nekih argumenata da se borim protiv toga pa se svojim asrgumentima u svojoj sferi borim za.  definitivonam je potreban of-topic forum jer je ocigledno da mnogi ljudi ovde zele da izraze svoje misljenje i u nekim drugim sferama drustvene delatnosti, cisto radi bolje organizacije foruma.

datadag

 
QUOTE (Maxscope @ 26. Feb. 2005., 07:10)
"....Insistiranje da je svet nastao pre 6.000 godina nije nista razlicito od kao kada bismo rekli da je svet nastao ovog jutra sve zajedno sa fosilima, galaktickim pomakom, i svim nasim memorijama na svom mestu - sve iluzija ili neka vrsta sale.
Decenijama smo se brinuli da nasa deca ne uce dovoljno o nauci. Sada vidimo rezultate: vecina odraslih vise ni ne zna sta je nauka, Stvari ce se samo jos vise pogorsati ako religiozna verovanja o naucnim cinjenicama budu ucena kao deo nauke u nasim ucionicama...[/quote]
Ne tvrde oni da je svet nastao pre 6.000 godina vec da je tada bog stvorio coveka, pa im VelikiKanjon sluzi kao dokaz Velikog potopa.

Iako sam kopletno orijentisan na nauku, uvek sam bio tolerantan prema drugim misljenjima. Izuzetak je kada neko krene da namece svoje shvatanje drugima. Proveo sam isuvise vremena u obrazovnim krugovima (mislim oko min prosvete) da mogu sa sigurnoscu reci da oni zive pre "potopa", to su novi ljudi zeljni svog dokazivanja i apsolutno nestrucni i neiskusni da rese tesku situaciju u obrazovanju. Zao mi je mnogo zbog toga.  :(
Drustvo koje je toliko zaglibilo u oponasanje drugih nema svoju perspektivu. Vracanje starim vrednostima, pre komunizma, mozda koristi drzavi i politicarima (crkvu u svakom slucaju) ali sam ja ipak za povratak u gradjansko drustvo koje je u ovoj zemlji postojalo za vreme tog istog komunizma. To ne znaci da propagiram komunizam vec vrednosti kao sto je razdvajanje crkve i drzave a pogotovu obrazovanja i crkve. B)  

Sasa

 
QUOTE (datadag @ 3. Mar. 2005., 07:18)
[To ne znaci da propagiram komunizam vec vrednosti kao sto je razdvajanje crkve i drzave a pogotovu obrazovanja i crkve. B)[/quote]
Amin!

vmiro

 Sto se tice amerikanaca, neki dan sa dobio jednu knjigu sa zanimljivom posvetom. Inace tema knjige su bezicne (wireless) mreze! A posveta ide ovako:

We at Planet3 Wireless would like to dedicate this book to our Lord Jesus Christ. It is through Him that we have had the talent, time, encouragement, and strenght to work many long moths in preparing this text. Our goal through the creation of this book and through all thing that He allows us to do going forward is to glorify Him. We acknowledge His hand in every part of our company, our work, and our friendship. We would also like to thank our families who have been amazingly supportive, our friends who have encouraged us and everyone that contributed to this book in any way.

"I can do all things through Christ, who strengthens me." - Philippians 4:13


Prvo Bog pa onda familija i svi ostali!  :D  

Tesla

Setam se po ovom forumu i nadjoh staru temu Evolucija ili.....neka druga teorija.
Ne mogu da kazem da sam objasnjenja evoulcionista mogao uvijek da shavtoim i prihvatim, jer su se vecinom svodila na "OBJASNJENJ"" i noda je is OVOG nastalo ONO.
Sta je tu objasnjenje: rjec onda ili nastalo.
Koliko sam upoznat teorija se u vecini slucajeva bazira da je nesto nastalo iz slucajnih dogadjaja.
E sada koliko je to naucno da SLUCAJNOST odredjuje zakone i nastajenje nekih osnovnih elemenata ili jos vise nekih slozenih elemenata?

Ni religija, ni kreacionisti (a i tu ima velikih naucnika koji su religiozni), ne daju egzaktne odgovorea ALI ni sadasnji naucnici (koji nisu religiozni), ne da daju bas formule i rjesenja vec TEORIJE.
Ja sam misljenja da pametnim i otvorenim ljudima ne smeta sto postoji vise teorija i neka ih cita, pa neka zakljuci po svoje ko daje bolja objasnjenja.