• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

PGSP 31.3.2008.

Started by Bobo, April 03, 2008, 07:52:06 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Napokon da stignem napisati kratak izvjestaj. Bilo je super, bili smo samo Matija i ja. Ja sam imao lezerno vizualno promatranje kroz P105 - osvjezenje nakon silnog gombanja za astofotografiju! Poceo sam sa Saturnom - fantastican je! APO stvarno radi cuda! Nasiljio sam ga na 222x bez ikakvog problema, i to sa sugavim kineskim barlowom jer sam Ultimu i Powermate ostavio doma. Bio je super, Cassini se vidio bez problema, iako je prsten pod malim kutem. Ostrina fantasticna, kontrast predobar, a i atmosfera je bila taman mirna za 4". Fino se vidjela i pruga na disku. Joj, jedva cekam Jupiter! Probao sam i Mars, ali je bio katastrofa. Malen, nikakvi detalji (ma, bilo je nesto tamnije, ali nedovoljno za proucavanje) i atmosferski kromatizam (gore crveno dole plavo).

Nakon uzivanja u Saturnu, bacio sam se na par galaksija. M65 i 66 i onaj treci NGC su bili lijepi zajedno u vidnom polju na 67x (10mm Pentax XW mi je najcesce bio u upotrebi). M94 i M63 su bili lijepi i sjajni, fino pokazali svoj elipticni oblik. Pokusao sam naci NGC 4565, ali bez karte nisam uspio. No zato se bez problema vidio obliznji NGC 4559 (mag. 10). Nakon toga sam potrazio NGC 4656 - zao mi je da nisam pogledao i NGC 4631 koji je takodjer u blizini i nesto je sjajniji (mag. 9.2 naspram 10.5). Galaksije u Berenikonoj kosi su mi puno draze od Messiera u Djevici - uglavnom se vide sa ruba, tanke duguljaste iglice, meni ljepse od okruglih bezveznih mrlja kao sto su M84 i kompanija.

Potrazio sam M51 i M101. 101 je klasika, velika mrljetina bez detalja, ali na M51 sam se iznenadio kako je sjajan, a pomalo se mogla odrediti i struktura, odnosno nepravilnost. Najbolje galaksije tu vecer su mi bile NGC 4490 i 4485. Prekrasan par, velika 4490 mag. 9.8 i vrlo blizu mala 4485 mag. 11.9, lako su se vidjele i bile lijepo uokvirene u "kontekstu" obliznjih zvijezda na 67x povecanju. Ko kaze da mali refraktori nisu dobri deep sky teleskopi! Sa dobrim kontrastom vide se mnoge NGC galaksije koje ce svoje detalje tako i onako eventualno pokazati tek u 10" ili cak vecim dobsonima.

Bas mi je bilo super. Samo sljedeci puta trebam Sky Atlas i Kompanjona ponijeti sa sobom umjesto da ih ostavim doma na stolu :) Srecom da ostoji MobileStarChart koji mi je pomogao da nadjem 4490 i 4485 ;)