• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] CERN REŠAVA TAJNU UNIVEZUMA

Started by RSS, April 06, 2008, 11:25:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RSS

CERN REŠAVA TAJNU UNIVEZUMA
       


Evropski centar za nuklearna istraživanja (CERN), blizu Ženeve, otvoriće sutra vrata za posetioce na jedan dan pre nego što izvede eksperiment koji treba da reši tajne univerzuma, javile su agencije.
       

http://www.astronomija.co.rs/nauke/fizika/CERN/2008/LHC.htm
       


cola

Bilo bi lepo da se napokon resi pitanje koje nas muci vekovima.ali mislim da previse rizikuju tim "cackanjem" pa ako jednom nesto zeznu,djavo ce im(nam)  biti kriv,pogotovo kad se neki nacnici tome protive,stvarno ne znam sta da mislim...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Ma šta ima da zeznu a i ti što se bune našli zgodan šlagvort da se pojave u javnosti i izreklamiraju u današnje vreme jako popularno ne samo među "naučnicima" nego i među Naučnicima...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Da, rizik uvek postoji. Ali siguran sam da je neko opominjao na rizik i kada je prvi covek predlozio da se sidje s drveta. Tja, mozda, kako kaze Daglas Adams, zaista nije trebalo silaziti.

blacky

gde se nesto vise moze procitati ili pratiti sta se trenutno desava,
na zvanicnom sajtu nema bas puno....a i ostali sajtovi sto sam pogledao slabo prate ovakvu vest  >:(

Sasa

Hm, trebalo bi da bude nesto u novom broju Astronomije... dakle, za jedno tri nedelje.  :'(

blacky

pa ne moguce da se tako slabo prati....kad pustaju ciklotron u rad   8)
mozda nas ne bude za tri nedelje  ;D

AshPiranha

Prvi sudari su planirani za Avgust.
Dakle ima vremena  ;D.

Pavdu

Kad sad krenu priče širom sveta o tome da će se stvoriti crna rupa (a već su i krenule, samo se kod nas to još ne oseća), itd... Ma ne mogu ni da zamislim šta će narod sve pomisliti i smisliti... Ali, nešto jedva čekam da čujem takve priče...  ;D
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

NShappy

Pazi kada se Kurir i slični dokopaju te teme. Biće gore nego za vreme onog velikog pomračenja Sunca.

A da neme onformacija u javnosti, nema. Ali šta vrede kada 98% populacije to ne konta ni 3%. Nažalost!

Sasa

Neće novine pisati o tome jer sad prave silne priče o izborima.

Dr Mrđa je zato za Astronomiju napisao sjajn članak!!!

Pavdu

Čini ti se da neće pisati... Pogledaj samo ovo...

Quote from: BlicStrah od crne rupe kod Ženeve
Autor: CDC/JS | Foto: AFP | 31.03.2008 - 06:39

Nove žrtve u Iraku. Američki finansijski sistem u krizi. Skaču cene pirinča. Nijedan od ovih novinskih naslova neće imati značaja ako se ispostavi da su dvojica muškaraca, koji pokreću sudsku parnicu na Havajima, u pravu. Oni smatraju da se može desiti da džinovski akcelerator čestica, u kome će ovog leta početi sudaranje protona, napraviti crnu rupu koja će uništiti Zemlju, a možda i ceo univerzum.

Fizičari iz celog sveta su potrošili 14 godina i osam milijardi dolara da bi sagradili Veliki hadronski kolajder (LHC) nadomak Ženeve, u kome sudaranjem protona treba da se stvore uslovi koji su poslednji put postojali na Zemlji bilioniti deo sekunde posle Velikog praska. Ali Volter Vagner i Luis Sančo tvrde da naučnici Evropskog centra za nuklearna istraživanja (CERN) umanjuju mogućnost da bi akcelerator mogao, pored ostalih užasa, da stvori minijaturnu crnu rupu, koja bi, smatraju oni, progutala Zemlju. Ili bi doprineo nastanku hipotetičke ,,neobične grudve" sastavljene od kvarkova, koja bi pretvorila našu planetu u gustu mrtvu masu ,,neobične materije".
Iako zvuči bizarno, slučaj se dotiče procene rizika novih revolucionarnih eksperimenata i ko treba da presudi da li da se oni izvode ili ne. U tužbi podnetoj Okružnom sudu u Honoluluu 21. marta ove godine, zahteva se izricanje privremene zabrane eksperimentisanja.
Džejm Giliz, šef odnosa sa javnošću u CERN-u, kaže: da ne postoji ništa što bi ukazivalo na to da LHC nije bezbedan. Za svaki slučaj, ipak, prošle godine je osnovana anonimna grupa za procenu bezbednosti da ponovo preispita situaciju.

I srpski naučnici u timu
Na gradnji akceleratora smeštenog u utrobi Zemlje radilo je više od deset godina oko 20.000 ljudi, među njima 7.000 fizičara, da bi izveli eksperiment koji treba da otkrije goldstov bozon, tzv. božju česticu i daju odgovor na nastanak svemira. Tunel dugačak 27 kilometara je završen, a poslednje delove mašinerije montirali su krajem februara naučnici iz Instituta za fiziku u Beogradu.
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Sasa

Da, ovo zadnje me najviše i plaši!  ;D

AshPiranha

Blic!

Pisu razne interesantne stvari, kao sto je:

1. "crnu rupu koja će uništiti Zemlju, a možda i ceo univerzum" ili ti: Moja soba, moj Univerzum!

2. "u kome sudaranjem protona treba da se stvore uslovi koji su poslednji put postojali na Zemlji bilioniti deo sekunde posle Velikog praska": Planeta nam je bas drevna!! mada opet: Dal' je zemlja stara 6000 ili 13700000000 godina?

3. "Goldstov bozon", valjda misleci na Goldstone boson (Nambu-Goldstone boson) dok pisu tekst o "Higsovom bozonu".

samo neke od velicanstvenih ideja iz ovog fenomenalnog teksta, obratite paznju na to da je "strange matter" po njima "gusta mrtva neobicna masa"

Ja sam se silno zabavio citajuci ovo, hvala Pavdu.