• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Folija za Sunce-montaza

Started by Djole, April 11, 2008, 05:51:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

jeftinije je da se kupi pravi filter,nego da se posle cimas s ocima.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pa jedini filter koji bi meni palo nap amet da pravim je upravo od Baader folije....
E sad ko misli da je pravljenje i takvog filtera komplikovano ili se plaši da kroz teleskop pogleda u Sunce postoji uvek jeftina i sasvim tj skoro potpuno bezbedna alternativa .... posmatranje projekcijom...  (tu samo treba normalan tleeskop koji nema plastični fokuser koji bi se mogao otopiti a i od okulara najbolje neki jeftini bez lepljenih elemenata)...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

May 01, 2008, 11:59:19 pm #17 Last Edit: May 02, 2008, 02:45:18 pm by stameni
Nisam preterano vičan posmatračkoj astronomiji :(, ali sam slušao pametnije od sebe i nekoliko puta posmatrao Sunce preko filtera na Narodnoj opservatoriji u Beogradu. Osećaj jeste jedinstven (i za sada mi nije ništa ;) )

Bez obzira na to, verujem da većina posetilaca ovog foruma zna da Sunce zrači i puno onoga što se ne vidi neposredno, u drugim delovima spektra, i da je samim tim "vizuelno" testiranje raznih "zatamnjenih stakala", "rendgentskih snimaka" i sličnog materijala veoma, Veoma, VEOMA opasno.

Možda bismo mogli napraviti spisak onoga što se u astronomiji ne sme, uz eventualno obrazloženje. Onda to kompletiramo, damo mu neku formu, i onda Saša to zakači na AM :) Evo mojih predloga:


  • Nikada ne posmatrati Sunce direktnim usmeravanjem teleskopa ka zvezdi, bez odgovarajućeg licenciranog filtera. Time ćete samo celo zračenje koje teleskop primi usmeriti u tačku na mrežnjači oka, što je izuzetno opasno. Ako sami pravite filter, obezbedite bar kvalitetnu foliju. Prilikom montaže, obratite pažnju da folija nije oštećena ili izgrebana, kao i da je dovoljno čvrsto pričvršćena za teleskop da može izdržati eventualni vetar.

  • Laserske igračkice-pointere nikada ne usmeravati u oko. Štaviše, potrudite se da ni ne gledate predugo u laserski trag na zidu. Neka vas ne zavarava činjenica da laseri imaju snagu oko nekoliko milivata: cela ta energija izrazito je opasna fokusirana na mrežnjaču. Naravno, nikada ne posmatati ni odblesak lasera u ogledalu. (Ovo se valjda podrazumeva, ali ipak -- nemojte da vam nismo rekli.)

  • Zeleni laseri po pravilu imaju veću snagu od crvenih, pa se često koriste da na "živom nebu" pokažete neko sazvežđe. U tom slučaju, nikada ne usmeravajte laser ka nekoj letelici ili avionu. Teško je da ćete time naneti neku neposrednu štetu letelici, posadi ili putnicima, ali itekako možete dekoncentrisati pilota. Neki Amerikanci koji su to probali odoše u zatvor i moraše da plate prilično mnogo.

  • Nikada ne usmeravajte bliceve fotoaparata u objektiv. Štaviše, ne koristite bliceve uopšte kada ima drugih posmatrača u okolini.

  • Prema nekim istraživanjima, nije poželjno ni LE diode posmatrati dugo, pogotovo u mraku, pogotovo bele. Bele imaju veliki intenzitet, veći nego obične LED. U mraku, kada su zenice maksimalno raširene, celo to zračenje neometano se koncentriše na malu tačku na mrežnjači.


  • Your turn...



Edit: prihvatam amandman danijela i saleta :)

sale11472

Eh pa skoro si sve nabrojao što bi mi palo na pamet sem da dodam neka detalje...
Naime i ako napravite filter od Baader folije, koja je inače i sigurna i kvalitetna, ne propustite da pre svakog posmatranja  pogledate foliju pre nego je montirate na teleskop da se proveri da slučajno nema oštećenja na istoj (rupice, ogrebotine i slično)....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

I dobro ju pričvrstite na objektiv, da se ne dogodi da otpadne ili ju vjetrić otpuhne :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Eh zato mi se kao koncept i sviđa solarni teleskop koji je smislio a ko drugi do Džon Dobson
Interesantna spravica, defintivno na spisku stvari koje imam uplanu da napravim jednog dana (kada se naučim ATM-u) ako nađem dobro one-way ogledalo......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

May 02, 2008, 02:38:51 pm #21 Last Edit: May 02, 2008, 02:44:08 pm by abrasax
Quote from: Toma B on April 27, 2008, 08:04:14 am
Quote from: abrasax on April 26, 2008, 08:07:08 pm
Ja sam bio hrabar i pogrledao kroz teleskop sa mojim filterom (rucni rad) i shvatio da je malo vise smanjen intenzitet nego sto bi trebalo. Sunce je nesto izmedju narandzaste i oker. Ali bar i dalje vidim na oba oka. Kostalo me 70 din.


Kakav si to filter napravio? Kakav je to RUCNI RAD?

Razmisli:
DA NISI MALO ISUVISE HRABAR....POVREDE U OKU MOGU NASTATI PRE NEGO STO OSETIS BOL ILI NEPRIJATNOST.

Ja na tvom mestu ne bi gledao kroz rucni rad dok se ne konsultujem sa nekim strucnijim....<hint>






Ovaj filter nije bas filter. Crno beli film. Probao sam sa rentgenom i sa ovim filmom bez teleskopa prvo i video da crno beli film bolje smanjuje intenzitet. Vise su me bolele oci kad sam gledao pun mesec nego sa ovim 'filterom'. i da dodam: otvor teleskopa je nesto vise od cm^2.

sale11472

Pa i za pun Mesec ti sa teleskopom dobro dođe filter, al ja sa tim tvojim crno belim filmom ne bih rizikova o nije to pametno....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: abrasax on May 02, 2008, 02:38:51 pm
Ovaj filter nije bas filter. Crno beli film. Probao sam sa rentgenom i sa ovim filmom bez teleskopa prvo i video da crno beli film bolje smanjuje intenzitet. Vise su me bolele oci kad sam gledao pun mesec nego sa ovim 'filterom'. i da dodam: otvor teleskopa je nesto vise od cm^2.

Reci cu ti jos samo jedan savet:
Baci to u smece!!!! i nabavi sebi redovan filter ili ga napravi od bader folije.

I otvor teleskopa ti nije cm^2....razmisli....to je mozda velicina tvog improvizovanog filtera, a ne teleskopa.

NASA

Quote from: abrasax on April 26, 2008, 08:07:08 pm
Ja sam bio hrabar i pogrledao kroz teleskop sa mojim filterom (rucni rad) i shvatio da je malo vise smanjen intenzitet nego sto bi trebalo. Sunce je nesto izmedju narandzaste i oker. Ali bar i dalje vidim na oba oka. Kostalo me 70 din.

aj meni ostavi teleskop?  ;D
kad zavrsis s ocima,taman ja dobijem jos jedan teleskop  ;D

Toma B

Quote from: NASA on May 02, 2008, 03:05:02 pm
aj meni ostavi teleskop?  ;D
kad zavrsis s ocima,taman ja dobijem jos jedan teleskop  ;D


Svaka cast mali!!! Svidja mi se ovaj komentar!!!
Crko sam od smeha!!!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

sale11472

Hmm ne vidim što bi se zezao sa osvetljenim filmom koji nije bezbedan ni sa posmatranje bez teleskopa gde ti je otvor mnogo manji od cm^2
Mislim ideja da napraviš offset masku je OK (i verovatno samo tome i možeš da zahvališ što još vidiš na oba oka)  ali lepo pazari baader foliju i nema brige posmatraj Sunce do mile volje mada imaš vremena dok postane stvarno interesantno....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D