• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo iskustvo

Started by r2d2, April 10, 2008, 12:13:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

r2d2

Konačno sinoć ugrabih vremena da bacim oko u pravcu neba.
  Pre toga je bilo dugo čekanje na prave uslove.
  Prvo sam kupo dvogled od lika prevaranta na novobeogradsko buvljaku, i ne samo što mu je fokus bio loš već su ivice posmatranih predmeta vukle na plavo. Praktično to znači da sam dobijao dve slike umesto jedne gledajuću u nebeske objekte. Posle deset dana sam otišao kod original kineza kupio za još smešnije pare veći dvogled, isprobao ga po danu (kinez je bio u čudu kada sam ga zamolio da pogledam i isprobam dvogled napolju) Dan je bio čućmurast ali mi je ipak izgledao ok. Uveče se pokazalo i tom dvogledu nešto fali, tj posmatrani objekti su opet (doduše mnogo manje) vukle ka plavoj boji. Jedan dvogled sam poklonio svojoj mljadjo ćerci (4 godine) i onda rešivši da poslušam savet Saleta lepo ko čovek poručio od Janka dvogled. I tako mojoj sreći nije bilo kraja kada je dvogled stiogao.Bio je to prelepi model TS 10x50 LE. Meni je izgledao ozbiljno, moćno, nekako je ulivao strahopoštovanje. Malo su me mučili crni krugovi na obodu vidljivog polja  kada dvogled skroz prislonom oku (kakav blam dovoljno je bilo svući gumice oko okulara kako mi je Janko posle objasnio). Sve kockice su se konačno uklopile..
Moje poznavanje neba se svodilo na prepoznavanje veikog i malog medveda, a i mesec bi znao možda da prepoznam (kada bi se udubio),  te sam bio prinudjen da koristim kompjuter i elektronske mape neba. Učitao sam sterilujm prtable (toplo ga preporučujem početnicima), otišao na google erarth pronaso zgradu u kojoj živim prepisao kordinate širine dužine i nadmorske visine u program i ,,,vala,,,, celo nebo elektronski je zasijalo u svim mogućim spekrima do 8-9 magnitude...
I tada je usledio moj izlazak na terasu sa dvogledom. Bez dvogleda se videla po koja zvezda, nimalo nalik onome što je kompjuter prikazivao. Prislonio sam dvogled na oči i polako vrteo točkić da bi ono grumenje od svetlosti postalo  samo jedna tačkica. E tada ...    ..ruke su mi se toliko tresle da sam počeo da se pitam da nemam neki sindrom ili da nisam postao alkoholičar. Pomislih u prvi mah kako uopšte  silni astronomi koriste dvogled. Ipak malo po malo ruke se smiriše. (Moram pomenuti i bol u rukama kao i žongliranje po terasi na kojoj postoji proletni povrtarski rasad mog tasta u priručnim burićima, mada sve to nije vredno pomena čitajući o teškoćama ostalih)
I onda krajnje oduševljenje...
Dobro je da nije postojala šira publika osim moje porodice. Kompjuter je u dnevnoj sobi a noćno nebo se vidi na terasi.Malo su me čudno gledali dok sam trčao vamo tamo nebi li tačno saznao ime zvezda u koje gledam...
Na žalost cela priča je jako kratko trajala jer druge obaveze su čekale u to vreme, a posle je postalo skroz oblačno. Ne mogu baš biti precizan u opisu toga što sam video (osim plejada, sevrnjače, meseca,, )  ali mogu reći da nikakva fotografija, video zapis, programčić ili bilo šta slično ne može zameniti izravan pogled sa dvogledom, a mogu misliti kako je sa teleskopom. Možda sam video i više hiljada fotografija meseca
ali jedan pogled sa dvogledom na sam mesec je čudo a  osećaj realnosti onoga što gledam je potpun.
Eto toliko za prvi put.
p.s. Hvala Janku , i Saletu (sale11472) zbog pomoći oko nabavke dvogleda kao i topla preporuka svim početnicima da se posavetju sa iskusnim da ne bi gubili svoje vreme......

Djole

i mene tako zena unezvereno gleda kad jurim iz sobe do dvorista i opet natrag dok pokusavam da provalim sta to gledam
preko Stellariuma.... ;D ;D ;D
koja je cena tog dvogleda?
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Heh zato ja preferiram papirne varijante raznih karata. Inače dvogled je za te pare odlična sprava a imaš ga na forumu http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,2212.0.html

BTW r2d2 ako vidiš malog medveda sa mesta odakle posmatraš ti imaš nebo koje je neuporedivo bolje od onoga što ja imam, ja sam srećan ako vidim Severnjaču  :(

Što se tiče tehnika držanja dvogleda postovao sam linkove ka nekim tehnikama mada ja preporučujem da se sklepa paralelogram u jednoj od dve varijante .... ima slika obe varijante npr sa maratona na Letenki...


PS Hvala tu smo da pomognemo ako se može ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

r2d2

Imao sam prilike da bacim oko kroz neke nove pionir i kanon dvoglede koji koštaju od 3000 do 9000 dinara i ni jedan nije ni vodu da nosi ovom mom modelu, po mojoj ličnoj proceni.
Imam sreću što sam na zadnjem spratu i što postoje dve terase pa mi je dostupono skoro celo nebo (uz malo akrobacije).   
Inače pravi naziv programa je StellariumPortable što znači da ga mogu držati na fleš memoriji i pokretati ga bez instalacije na bilo kojem (čijem) računaru (ako nekom treba pustiću na šer ako ga već nema tamo).
Jedva čekam da bacim oko na Andromedu koja se to veče nije videla....

sale11472

Eh Andromeda je prilično nisko u ovom periodu tako da je vrlo verovatno da je pokrivena svetlosnim zagađenjem mesta u kome živiš, pa i ako je nađeš verovatno da će biti u najmanju ruku bledunjava....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Dobro je da si mi rekao za Andromedu....

U petak sam opet malo virkao. Pored oblacnosti cak i mesec je imeo neki oreol (kao da je neko koristio blur u foto shopu). Pokusao sam da nadjem mars koji bi trebao tada biti blizu meseca.Mislim da sam ga nasao ali je izgledao kao zvezda sa crvekastim sjajem bez ikakvih mogucnosti razlikovanja od neke zvezde (ipak je Mars mala planeta)... 
  Bogami bas je frustrirajuce cekati vedru noc.

sale11472

Ma zaboravi na planete sa dvogledom sem Jupitera oko koga možeš da uočiš Galilejeve mesece ostale su samo tačkice...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Kako da nazovem ovaj snimak.... :P

Mozda "Prvo iskustvo"...



Bobo i SrdjanP izvucite sami zakljucke.... :D  ;)  :)


Pavdu

Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Bobo

Super, jedva čekam kada ću i ja moći poslati takvu fotografiju ;)

sale11472

He he sad još samo i nasledniku da nabaviš sopstveni teleskop....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

drago

Quote from: sale11472 on April 14, 2008, 02:05:26 pm
He he sad još samo i nasledniku da nabaviš sopstveni teleskop....

Da ce biti neki Pentax - to ne sumnjam ;D
Takahashi FC 100DC
SW 12" Flextube dobsonian
Intes Micro MN66

sale11472

Uuuups ja sam odgovorio Tomi
Bobo će morati teleskop da nabavlja naslednici ;D ;D ;D bar za sada ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D