• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Folija za Sunce-montaza

Started by Djole, April 11, 2008, 05:51:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djole

1.kupiti BAADER foliju kod Janka  :)
2.ako nemate kuci strug porucite kod majstora da vam napravi plasticni prsten koji mozete navuci na otvor teleskopa sa jednim zlebom gde ce te postaviti foliju ???
3.isecete skalpelom foliju u obimu unutrasnjeg prstena (malo vise) :-\
4.sve to zalepite super lepkom i pritisnete diskovima Star Trek New Generation serijala :)
5.posle nekog vremena sklonite diskove i iz estetskih razloga uklonite visak folije
6.montirate prsten na teleskop
7.cekate da prodje oblacno vreme >:( >:( >:(
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Djole

zaboravih jos jednu sliku..
izgled gotovog proizvoda
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Marcony

Uh, oduvek mi je bila frka da pogledam kroz teleskop prema Suncu, cak i kroz filter.

Koja je cena filtera?

Djole

Quote from: Marcony on April 11, 2008, 06:21:44 pm
Uh, oduvek mi je bila frka da pogledam kroz teleskop prema Suncu, cak i kroz filter.

Koja je cena filtera?



2200din

BTW i ja jos nisam  gledao..a zezaju me i oblaci danas
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Toma B

Samo da dodam...pored svega ovoga ,ako imas neki zuti ili narandzasti filter cukni ga na okular....tako ce ti Sunce izgledati mnogo bolje "SOHO LOOK".

sale11472

A ne ne nikako isključivo neki H-alpha filter po mogućnosti od max 0.8 Angstroma  ;D ;D ;D
8)

Doduše ja sam probao da posmatram Sunce isključivo projekcionom metodom i nije ni to tako loše no mila nam zvezda je odbijala saradnju nije bilo ni jedne iole krupnije pege ::) Ali sada bi trebalo da bude interesantnije pošto kreće novi cilus aktivnosti...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Super ti je ovo :) Iako, ja sam to sve radio od ljepenke  8)

Djole

Quote from: Bobo on April 15, 2008, 07:41:37 pm
Super ti je ovo :) Iako, ja sam to sve radio od ljepenke  8)


`fala lepa  :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

abrasax

Ja sam bio hrabar i pogrledao kroz teleskop sa mojim filterom (rucni rad) i shvatio da je malo vise smanjen intenzitet nego sto bi trebalo. Sunce je nesto izmedju narandzaste i oker. Ali bar i dalje vidim na oba oka. Kostalo me 70 din.

Toma B

Quote from: abrasax on April 26, 2008, 08:07:08 pm
Ja sam bio hrabar i pogrledao kroz teleskop sa mojim filterom (rucni rad) i shvatio da je malo vise smanjen intenzitet nego sto bi trebalo. Sunce je nesto izmedju narandzaste i oker. Ali bar i dalje vidim na oba oka. Kostalo me 70 din.


Kakav si to filter napravio? Kakav je to RUCNI RAD?

Razmisli:
DA NISI MALO ISUVISE HRABAR....POVREDE U OKU MOGU NASTATI PRE NEGO STO OSETIS BOL ILI NEPRIJATNOST.

Ja na tvom mestu ne bi gledao kroz rucni rad dok se ne konsultujem sa nekim strucnijim....<hint>




Pavdu

A to konsultovanje bi bilo takve prirode da bi onaj stručniji morao prvi da pogleda kroz teleskop...  ;D
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

cola

Quote from: Toma B on April 27, 2008, 08:04:14 am

Kakav si to filter napravio? Kakav je to RUCNI RAD?

Razmisli:
DA NISI MALO ISUVISE HRABAR....POVREDE U OKU MOGU NASTATI PRE NEGO STO OSETIS BOL ILI NEPRIJATNOST. <hint>

stvarno i suvise hrabar,ja bih dobro razmislio i da je fabricki a tamoli kucna varianta,negleadaj vise, idi imas besplatan pregled u nekim ocnim klinikama proveri da nesto nisi vec upropastio,nemora to da se odmah iskaze...



SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mravic

April 27, 2008, 12:46:11 pm #12 Last Edit: April 27, 2008, 12:51:42 pm by mravic
Ja sam nekada pokusavao da napravim filter od foto folije koja se koristi u Stamparstvu.Ima ih tamnijih i malo manje tamnijih. Pokusavao sam i jedne i druge i gledao neko vreme, dok nisam primetio da se i na jednu i na drugu foliju vidi odlicno ali i oseti. Verovali ili ne osetio sam da mi se oko zagreva. Ne, nije sala. Tacno kada gledam, osetim da mi greje oko i to ne malo vec sam se bogme dobro uplasio, i nikada vise... Verovatno ta folija ne zaustavlja sva negativna zracenja vec samo svetlosno. Pokusao sam i sa okruglim staklom za varenje. Nabavio i obrusio tako da mi stane u okular, kao filter. To sam koristio jedno deset minuta dok nije puklo od temperature koja se stvarala u fokusu.
Na ovo svi skrecu paznju, da je jako opasno, i nikoga ne bih savetovao da to uradi
Folija za sunce kosta 25e, ali A4 formata, i dovoljna je za najmanje cetiri filtera. Tako da se skupite cetvoro i podelite novac, to izadje 500 dinara po osobi. a sigurno je 100%.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

cola

ja sam cuo za neke fore sa rengen papirom(onaj koji ti daju kad polomis kost ili tako nesto) i one glase da ako stavis r.papir primarno ogledalo da mozes da gledas u sunce,to sam probao prosle godine,ali nisam gledao direktno u sunce vec u neke zgrade,istina je da promeni potamni,oboji sliko kako god,moj savet ne nasedajte na te fore,mozete strasno ostetiti vid
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Danijel

Ne postoji filter koji bi blokirao potpuno štetna zračenja sa Sunca. Ako radite filtere, bez obzira od čega, provjerite ih dobro prije montaže na teleskop. Nikada ne radite filtere koji idu na okular jer se takvi najprije raspadaju, uništavaju zbog velike temperature. Ako baš morate, izrađujte filtere koji idu na objektiv teleskopa, tu ste barem izbjegli utjecaj viskoke temperature.

Svakako, treba izbjegavati sve što nije provjereno i koristite solarnu foliju kao jeftinije i sasvim pouzdano rješenje ili sunčeve dijagonalne prizme poput Herschel Solar Prism ili Micro Solar Prism.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT