• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nikola Kopernik

Started by Djorvoz, March 07, 2005, 01:44:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djorvoz

 Ovde cu pokusati da citiram mog profesora filosofije:
"U periodu renesanse nauka i filozofija prosto vrve od novih i razlicitih misljenja, ali u celoj renesansi jamo je jedan od njih bio kompletni ludak: to je bio Kopernik. Samo ozbiljno poremecen covek moze da, pored 1400 godina dugog NAUCNOG shvatanja iza kog svojim autoritetom stoji crkva (a to isto shvatanje moze da potvrdi svaka budala svakodnevno), da ustane i kaze da postoji beskonacno mnogo svetova. Protiv celog sveta. On jedan jedini (ludak) sa jedne strane a ostatak sveta sa druge. To je u stvari ludilo. Kasnije se ispostavilo, kako i sami znamo, da je kopernik bio u stvari bio normalan a ostatak sveta nenormalan. U tome se satoji razvoj teorije: u "ludilu". Racionalno razmisljanje nam je neophodno da ne bismo umrli od gladi i tako dalje, ali se time ne treba diciti i ponositi to jeono sto nam je neophodno i sto radi svaki covek. Racionalnost nije za ponos nego zanos."
Oprosticete mi sto sam sigurno izmenio tekst ali je smisao ostao isti.

marino

 lijepi text, svaka cast, sada mi je lakse kada mi kazu da sam "lud";)))
m
Vidulini Observatory

Djorvoz

 Ja sam se, u s stvari, osecao superiorno jer je neko konacno potvrdio ono sto sam ja dugo tvrdio. Jeste da su svi u razredu blenuli ali opet znaci u teskim trenutcima.

datadag

 Verovatno je malo poznato da je upravo Vatikan narucivao i placao tekstove u tom periodu. Crkva je objavljivala te radove.  :huh:
Tako je i Kopernik imao u pocetku blagoslov crkve. Al' sa promenama u Vatikanu - svi znamo kako je zavrsilo.  :D  

Djorvoz

 
QuoteVerovatno je malo poznato da je upravo Vatikan narucivao i placao tekstove u tom periodu. Crkva je objavljivala te radove.

Odakle ti ta informacija, voleo bih i sam da produbim malo znanje iz tog doba.

datadag

QUOTE (Djorvoz @ 8. Mar. 2005., 18:54)
Odakle ti ta informacija, voleo bih i sam da produbim malo znanje iz tog doba. [/quote]
Imas M.Milankovic mislim da se knjiga zove Istorija nauke ili sl, i "Kultura i religija" vise autora. Milankovica mozes naci u univerzitetskim knjizarama a ovu drugu tesko. To je staro izdanje.

Ima jos knjiga na tu temu, cim se prisetim javicu ti.

Sich

 Ma dobro, ali i kopernik je voleo da se dopisuje sa papom, sto je razumljivo
http://www.7cs.com/copr.htm
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter