• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sky Windows

Started by draza, March 08, 2005, 10:57:27 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

draza

 Da li je neko zainteresovan za Sky Windows konstrukciju! Iako u Americi kosta preko 200 $, kod nas je mozete dobiti (rucni rad) za 50 Evra. Posmatranje neba pomocu dvogleda i SKY Windowsa predstavlja pravo zadovoljstvo!

Djorvoz

 Sta je to. da vidimo neku sliku.

draza

QUOTE (Djorvoz @ 8. Mar. 2005., 23:18)
Sta je to. da vidimo neku sliku. [/quote]
Slika ce reci mnogo vise od reci!

Djorvoz

 Izglada jako lepo.
Koliko Vam je trebalo da to napravite. Kakva su iskustva sa koriscenjem.

draza

 Kao prvo konstrukciju po mojim nacrtima je napravio majstor koji je dobar i nije skup.

Prednosti Sky Windowsa:
1. Sedite udobno u stolici i posmatrate nebo iznad vas gledajuci kao u mikroskop. Mozete satima posmatrati nebo da ne osetite nikakav bol u vratu i jednostavno niste svesni kako vreme brzo prolazi.
2. Pokretno ogledalo sa kocnicom omogucava da imate opseg posmatranja od horizonta do zenita.
3. Stereskopsko gledanje ili gledanje sa oba oka je prosto nezamenjivo kada ga okusite ili slicno kao mono i stereo slusanje zvuka.
4. Stabilna metalna konstrukcija koja lezi na vasem stolu tezine do 5 kg.
5. Siroko vidno polje gledanja od 5 -7 stepeni.

Nedostaci Sky Windowsa
1. Malo uvecanje dvogleda (dozvoljeno uvecanje je do 20x)
2. Ogranicenost kolicine svetla velicinom objektiva dvogleda, tj. granicna magnituda ide do 11.
Licno koristim ruski dvogled 10x50 i jako sam zadovoljan onim sto mogu videti, da ne pricam o stereoskopskom vidjenju neba. Da bi me razumeli o cemu pricam zatvorite na par minuta jedno oko, setajte se po sobi, a onda otvorite i pogledajte sa oba. Ogromna razlika, zar ne? To ce te doziveti i sa ovom spravom!