• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Smak svijeta 2012.

Started by Bobo, April 28, 2008, 02:48:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AshPiranha

Cela vest u tekstualnom obliku.

Koncentracije metana u atmosferi naglo povećana

30. oktobar 2008. | 14:35

Izvor: Tanjug

Grad: Vašington

Nivo metana, jednog od gasova s efektom staklene bašte koji se smatraju odgovornim za globalno zagrevanje, naglo je povećan u Zemljinoj atmosferi prošle godine, a naučnici ne znaju zašto je do toga došlo.

Metan je glavna komponenta prirodnog gasa i njegova koncentracija u atmosferi se više nego udvostručila u odnosu na preindustrijsko doba. U poslednjih desetak godina nivo je bio uglavnom stabilan, da bi 2007. naglo porastao, prenosi Rojters.

Ranija stabilnost je navodila naučnike da veruju da je emisija metana iz prirodnih izvora (krava, ovaca i močvara), kao i ona prouzrokovana čovekovom delatnošću (eksploatacijom uglja i gasa), izbalansirana sa dinamikom njegovog uništavanja u atmosferi.

Ova ravnoteža je poremećena od početka prošle godine, pa se sada u atmosferi registruju milioni tona metana više nego ranije, upozoravaju američki stručnjaci sa Mašsačusetskog tehnološkog instituta. "Plašimo se da baš ne poznajemo ciklus metana preterano dobro", rekao je Metju Rigbi s pomenutog instituta.

Još jedno iznenađenje je što je povećana koncentracija metana registrovana na svim mernim tačkama na planeti, umesto da bude koncentrisana oko poznatih izvora ovog gasa na severnoj hemisferi.

Rast koncentracije metana na severnoj hemisferi mogao bi se objasniti jednogodišnjim toplijim periodom u Sibiru, u čijim močvarama obitava bakterija koja proizvodi metan, ali nema objašnjenja zato što se veća emisija tog gasa registruje i na južnoj hemisaferi.

Naučnici ističu da je još rano za zaključak da li je jednogodišnje povećanje koncentracije atmosferskog metana početak uzlaznog trenda ili samo kratkoročna anomalija.

Kizza

Dobro je sto si AshPiranha dao tekst jer sam dobio mejl "o cemu pricas kad se nista ne vidi?" a ja skapirao da to mogu samo da vide "Prijavljeni" a ne i "Posetioci"! :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Poppaea

ako od metana iz tih mocvara nema koristi ne znam sto ne sipaju neku hemikaliju da pobiju bakterije :D sigurno postoji nesto sto bi uglavnom samo na njih uticalo... <-- detinje reshenje :D

Sto se smaka sveta tice, svako ga dozivljava kako voli. Cujem da se u USA na drzavnim televizijama vec pozivaju na Nostradamusa i prorocanstvo kako ce biti belaja zbog zlih nekih tamo sa istoka "niko nije rekao da mislimo na Irak i sl... mi ne upiremo prstom" a da ce onda "neko sa zapada" biti na strani dobra :D . Drugi misle da ce po njih doci planeta koja se vozi po svemiru. Treci da ce se dici opshta svest i da ce covek biti upgrade-ovan (tu se izdvaja grupa koja misli da tu promenu nece preziveti oni koji do tada ne dignu svoju licnu svest na visi nivo) - ovi jos mozda i nisu tako losi jer popularizuju rad na sebi... Jedno je sigurno - velika vecina veruje da ce se NESTO desiti. Cak bih i ja, okoreli racionalista, bila razocarana da ne bude bas nista. Ali kao sto neko jednom rece, plasim se da nekome ne padne na pamet da je steta da tolika kolicina energije propadne pa zaista uradi nesto veliko (bombe i sl).
Sreca pa cemo nadam se svi biti zivi i zdravi bar jos par godina, da zadovoljimo radoznalost u vezi famozne 2012 :D

p.s. laicki osvrt na "zasto su maje prestale da racunaju vreme posle 2012" - kratka verzija - ona pravila po kojima su racunali tada prestaju da vaze, verovatno nisu znali sta ce tacno biti nova pravila. Sto ne mora da znaci nista uzasno lose.

Ono sto mene vise brine (tesko da me ista zaista brine jer ako bude nekih pravih promena moja generacija ce biti davno izumrla) je to sto se vreme "ubrzava", sto se najvise vidi na tehnoloskom razvoju (poredjajte datume kad je covek poceo da gaji zivotinje, napravio parnu mashinu, prvi komp i sl) i videcete zasto neki misle da ce uskoro prakticno vreme biti konstantna promena. Tako da je jedna od mogucih teorija i to da od 2012. vreme vec vise toliko ocigledno nece teci na nacin na koji danas mislimo da ce nesto morati da se promeni (u svesti ili prakticno...)

amater

Ne verujem u to da neko moze da odredi datum smaka sveta.Sta je ,u stvari smak sveta?Zavisi od toga ko u sta veruje.Ja licno verujem u ono sto je Hristos rekao,a to je da ni on ne zna kada ce ponovo doci,niko ne zna,do Otac Njegov nebeski,tako da ne treba verovati u prorocanstva razno razna,bar po meni.

Bobo


trut

Ne znam da li se neko seća SF filma "Kontakt" sa Čarli Šinom mislim da je i tamo bilo reči o metanu :), negde sam video zanimljivo pitanje koje je boje američki predsednik u filmovima o apokalipsi :)...

Kizza

Po meni "Smak Sveta" je neka prirodna katastrofa(zemljotres,cunami,klimatske promene.....) ali na Globalnom planu.Licno me brine ovo otopljavanje Artika i da budem iskren ne vidim kako se to moze smanjiti je cena goriva pada nebili se spasla auto industrija  >:( ???
Pitanje je kada ce se klima tolko promeniti da ce naterati ljude na migraciju jer neke prognoze nisu bas povoljne cak i za nase krajeve.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Obersturmfuehrer

Smak sveta moze jedino da bude smak celog Svemira, tako da u tom slucaju bi mogli da pricamo o smaku Zemlje :)
Inace, autoindustrija ce opstati, bez obzira koji energent koristila.

Kizza

Ne bi bilo lose da elektromobili budu malo jeftiniji :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Skoro sam gledao, na HISTORY kanalu,emisiju o Majanskom kalendaru.Nisam shvatio da li su Maje mislile na klimatske promene ili na nesto drugo  ???   
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

bapabrapa

February 13, 2009, 10:08:06 pm #70 Last Edit: February 13, 2009, 10:36:57 pm by bapabrapa
Mislili su na prekid mosta (veze) izmedju njih i njihovih bogova. Njima je most ka bogovima bio Mlecni put koji je do 850 g.n.e  izgledao kao da pocinje od zemlje pa se nastavlja dalje u  nebo.

Drevni kalendar Maja završava se upravo 21. decembra 2012
Sunčev sistem će se izjednačiti sa Mlečnim putem i još dve galaksije će biti poravnate sa našom. To je redak astronomski fenomen, koji se dešava jednom u 230 miliona godina.
U drevnim spisima Maja se poravnanje koje će se dogoditi tog dana naziva spajanje sa utrobom Velike Majke, odnosno Zemlje. Maje su verovale da ukupan ciklus života Zemlje traje 26.000 godina. Tog dana se očekuje ulazak u šesto doba i, prema prema njihovom verovanju, šesto doba je, zapravo, prazno i zavisi isključivo od kreatora nove civilizacije.

Neki teoretičari naftne krize predviđaju kulminaciju upravo oko 2012.
Bez obzira na sve te teorije, jedno je sigurno - ako se 2012. baš ništa drugo ne dogodi, leta te godine imaćemo Olimpijske igre u Londonu.

sale11472

Quote from: bapabrapa on February 13, 2009, 10:08:06 pm

Sunčev sistem će se izjednačiti sa Mlečnim putem i još dve galaksije će biti poravnate sa našom.


OK ako mogu da razumem da si pod "izjednači" mislio da će Sunčev sistem da se nađe u ravni Galaksije onaj drugi deo sa još dve poravnate galaksije mi nikako nije jasan pa bi to trebalo malo bliže objasniti... Kako poravnate? U odnosu na šta poravnate? Koje galaksije? itd itd itd
Mislim ovaj forum kakav god da je mnogo je ozbiljniji od npr "Trećeg Oka" ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

bapabrapa

U pitanju su etnografski podaci o verovanju Maja i zanimljivosti vezanje za njih iznete na Diskaveriju u okviru emisije o majanskom kalendaru. Jedino sto je izvesno jeste da se majanski kalendar zavrsava 21.12.2012. Sta da radimo dalje bez njega - ja ne znam... I nemoj da me optuzujes za takvu grozotu kakvo je Trece Oko! Fuj! Fuj! Fuj! Fuj!...

Kizza

Ja ne vidim ništa strašno što se priča o Smaku sveta!Ako o ovoj temi pričaju i NUČNICI i prosto ne možete a da ne gledate neki naučni kanal gde se o tome nepriča!
Predpostavljam da je razlog tome što Maje  svoj život baziraju na proročanstvima i to prihvataju zdravo za gotovo.Ako se još i ostvare (normalno samo se priča o takvim slučajevima) to mora privući svačiju pažnju.Ipak su oni imali odličan kalendar!
Sva sreća da smo ta generacija koja će se u to uveriti  ;)
Ma muci me precesija,nisam siguran ali u jednoj emisiji kažu da je to otkrio naš Milutin Milanković,i šta će se desiti ako to bude baš 2012 godine? 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: bapabrapa on February 14, 2009, 05:10:21 pm
U pitanju su etnografski podaci o verovanju Maja i zanimljivosti vezanje za njih iznete na Diskaveriju u okviru emisije o majanskom kalendaru....


He pa onda to naglasi ovako kako si napisao zvuči kao da iznosiš svoje mišljenje..... a kao što rekoh citirano baš i nema nekog posebnog smisla...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D