• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
April 27, 2024, 03:49:22 am

ADRB forum

Started by Pavdu, April 29, 2008, 08:36:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pavdu

Evo, čisto da obavestim i ovde...

Quote from: Obaveštenje sa foruma AD 'Ruđer Bošković'ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ: Форум Астрономског друштва "Руђер Бошковић" престаје са радом до даљег 1. маја 2008. у поноћ. На овај корак смо се одлучили због јако мале активности на форуму, који опет захтева велико улагање труда и времена да би функционисао. Хвала свима на досадашњем дружењу!
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

NASA

e hvala bogu,vece aktivnosti ima na Novom groblju.. ::)

Sasa

Jako interesantno. I poucno.

cola

pa posecenost je strsno mala,mogli bismo da izblemo na njemu do ponoci da budemo poslednje osebe koje su bile na tom forumu :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

zašto me to ne čudi?
Ima nešto čudno u Ruđeru? Mislim lepo je što izdaju časopis, lepo je što imaju i kurs, još lepše je što organizuju BAV i slične događaje ali im popularizacija stvarno ne ide od ruke, zašt nemam pojma. Mislim ipak je 21. vek, Internet, Web sajtovi pa i ovakvi forumi su jako bitan način prikupljanja informacija. Da stvar bude još gora, za očekivati je da populacija kojoj bi ova tematika bila interesantna koristi nove tehnologije za komunikaciju u znatno većoj meri nego ostali... I opet na ARDB sajtu mahom paučina, na njihovom forumu aktivnosti ima samo kad Srđan pravi recenziju nekog filma ... evo sada su i forum ugasili zato što nema aktivnosti (ko da aktivnost pada sa neba). Ko zna možda je to u sklopu priprema za sledeću godinu i Godinu Astronomije. Mada meni bi logičnije bilo da su uradili nešto na tome da se podigne aktivnost foruma, ali šta ja znam o tome ?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Pa eto ispada da nema nikog ko bi zasukao rukave, a u to ne mogu da verujem. Biće da postoje neki dublji problemi. 

sale11472

Pa obično nije lako naći nekoga ko bi preuzeo obavezu i ti to verovatno najbolje znaš, ali......
Ali oni ipak imaju nekakvu organizaciju i članove čak i zaposlene  i morali bi malo da se potrude i oko popularizacijskih aktivnosti. Trebalo bi malo da se prodrmaju i izađu iz okvira "Kula-Planetarijum"... i čekaju da im ljudi sami dođu tek tako.
Mislim sasvim sam siguran da ljudi u ADRB imaju neke aktivnosti posmatranja i slično pa ne vidim razlog da to ne podele sa širom javnošću umesto samo sa članovima....
Ne znam ali kao što rekoh mene je prošle godine smorio odgovor koji sam dobio od Otaša (a on, kako sam čuo, tamo važi za nekoga ko se ponajviše trudi) da nisu pustili u javnost film o pomračenju jer su mislili da to nikome sem njima neće biti interesanto, posle je Saša potvrdio da je film prikazan na Letenki ali tone menja stvar da ljudi tamo očigledno ne misle da bi astronomija interesovala širu publiku, ili bar tako rade..... Mislim Ruđerovci, bar u Romani (a ima ih još) imaju ogroman potencijal za popularisanje svojih aktivnosti i Astronomije uopšte, a kako se njenim filmovima oduševljavaju svi koji su ih gledali (i viču "JOŠ!!!") sasvim je sigurno da bi bili popularisani najmanje po celom prostoru bivše SFRJ ako ne i šire.....
Uostalom ako na njihovom forumu nema dovoljno aktivnosti, ovde još uvek ima, pa neka nam se priključe u diskusijama, ne ujedamo ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

stameni

Quote from: sale11472 on May 02, 2008, 01:57:32 am
Uostalom ako na njihovom forumu nema dovoljno aktivnosti, ovde još uvek ima, pa neka nam se priključe u diskusijama, ne ujedamo ;)


Jeste :)

Mislim da je jedan od razloga za neaktivnost njihovog foruma -- postojanje ovog :) Odnosno, mislim da im je FAMA odvukla potencijalne članove. Kada sam ja počeo da "forumišem", mislim da oni nisu ni imali forum, a uz to ja još bio na dial-upu. Registrovao sam se ovde, "primio se" i ostao. Posle su oni dobili forum, ja ADSL, ali navika ostade navika. Mislim da ima još ljudi sa sličnom "pričom", ali ne bih tvrdio 100%.

"Ruđer" je prilično veliko i brojno društvo, sa zavidnom količinom teleskopa, opreme i literature, ali je pritom i prilično inertno. Čini mi se da se trude koliko mogu, ali to ipak nije dovoljno. Jedna od njihovih najkvalitetnijih delatnosti, koja je pritom potpuno besplatna, je kurs astronomije za početnike, koji "ide" dva puta godišnje. Sam kurs je na prilično visokom i kvalitetnom nivou; da se ja pitam, napravio bih nekoliko TV emisija sa istim sadržajem i istim predavačem... ... ako bi bilo ikoga ko bi to gledao.

Mediji / novinari se uglavnom javljaju sekretaru Milanu Jeličiću tek kada se desi kakav interesantan nebeski događaj; ostalim danima -- niko, ništa...

Uostalom, ne mogu upravi Društva mnogo šta zameriti, jer ni sam ne znam šta bih radio kada bih imao dovoljnu kvazi-vlast da odlučujem i pokrećem projekte.

U principu, možda bi se mogla ostvariti neka veza ADNOS-a, "Astronomije", njenog foruma i ADRB-a. Uostalom, i sam kažeš da ne ujedamo :)

sale11472

Quote from: stameni on May 02, 2008, 02:34:13 pm
... ako bi bilo ikoga ko bi to gledao.

Mediji / novinari se uglavnom javljaju sekretaru Milanu Jeličiću tek kada se desi kakav interesantan nebeski događaj; ostalim danima -- niko, ništa...


I u ciglo tri reda si sažeo IMHO kompletnu problematiku....

Dakle budi siguran da bi gledalo podosta ljudi i naročito mlađih, takvih stvari na našoj televiziji nema ni malo (ok ima nešto što otkupljuju od stranih medija pa ja tako na Avali u okviru neke emisije videh lep prilog o Green Bank-u) pa zato ljudi to i ne gledaju.....

I drugo ne treba čekati novinare da se sete da pozovu nego trba njih kontaktirati...

Ili kraće dva problema su ključna:

1) stav totalno pogrešan "to verovatno nikoga ne bi interesovalo"

2) pasivnost u odnosu sa medijima, mislim nismo mi turbofolk kvazi pevaljke pa da očekujemo da nas svuda prate, mora se ići medijima na noge

Hej sledeća godina je godina Astronomije i ja o tome još ništa u medijima nisam video ni čuo nije valjda da se čeka da se novinari sete pa da pitaju ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Hajde da i ja malo izfilozofiram stvar. U pitanju je problem koji muci citavo nase drustvo, citavu zemlju. Ima snaga koje bi htele napred i ima snaga koje vuku nazad, koje se opiru svakoj promeni. To je tako u mnogim AD (i u citavoj zemlji). Ovi stari imaju cvrste pozicije i ne dozvoljavaju bilo kakve promene. Novi, krenu da rade, ali budu ili oterani (indirektno) ili im jednostavno dosadi da mlate prazu slamu i odu da gledaju svoja posla.

Takav sam ja utisak dobio. Kazem jos jednom, ne govorim o Rudjeru nego o opstoj pojavi. Zato se recimo, ako sam dobro shvatio, iz starog AD odvojilo AD Aristarh. Slicnih problema je bilo i u Skoplju i u Novom Sadu. Jednostavno, ako ti tri puta pitas da nesto uradis, pa uvek dobijes odgovor da to eto bas sad ne moze, okrenes se i odes svojim putem. Ili ako ti se na putu ispreci glomazna birokrateija, ogorman zid formalizma itd. okrenes se i odes.




Danijel

Istina, puno puta ćeš nešto napraviti brže i bolje ako to radiš sam nego ako pokušaš "pokrenuti stroj" koji bi to trebao raditi. I ja sam upao u jedan takav stroj i brzo sam iskočio van, shvatio sam da bih trošio vrijeme i svoju energiju na birokrate, njihovu bezumnu politiku, odmah na početku su od mene pokušali napraviti budalu i postavili se tako da ne možeš ništa napraviti. Tako je to i kod nas u Hrvatskoj. Astronomijom se mogu baviti i bez njih, i to daleko kvalitetnije.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: Sasa on May 02, 2008, 06:03:16 pm

...Jednostavno, ako ti tri puta pitas da nesto uradis, pa uvek dobijes odgovor da to eto bas sad ne moze, okrenes se i odes svojim putem. Ili ako ti se na putu ispreci glomazna birokrateija, ogorman zid formalizma itd. okrenes se i odes.


Eh znači tako su nastali AD Lira, AM, Letenka M. Maraton i ostalo iz tvog pera ;D
No šalu na stranu, jeste da je često lakše stvari raditi sam pa kolko god da tu ima problema ali i formalne organizacije imaju svoje prednosti naročito kada treba istupiti pred državu i njene (bez)organizacije ::) Zato ja i nisma rad tek tako da se bilo gde učlanjujem ali ako se učlanim onda se malo teže okrećem i odlazim svojim putem....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Pa i jeste tako nastao i AM i kamp i Lira i itd.

A tacno je i da formalne organizacije imaju svoje prednosti. AD sa tradicijom mogu da kilave i da ne rade nista, ali ona su vecna. A kad nesto radi pojedinac ili mala neformalna grupa ljudi onda to sto rade postoji samo dok oni rade. Oni zasijaju i ugase se, ovi prvi tinjaju i tinjaju i tinjaju....

Danijel

AD Tinjalica - dođite i tinjajte s nama! ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT