• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

KAko sad?!

Started by Minja, March 12, 2005, 02:10:07 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Minja

 Pomaze Bog,
ja sam eto dobio teleskop sad u martu,u pitanju je onaj iz beogradjanke Optisan 1400150 III  Njutnov reflektor od 150mm,ali....Posto sam ja apsolutni amater ja neznam kako da ga postavim,video ja da ima tu nekih brojeva i sad kontam da samo okrenem tockice na te brojeve i vidim odredjeni objekat,al kako ako ja okrenem teleskop za recimo 180 stepeni,on ce i dalje pokazivati iste brojke al ce biti uperen u neku drugu tacku na nebu.Video sam nesto da se teleskop mora namestiti u odnosu na severnjacu ili tako nesto,al mi to nista nije jasno,trazio sam na netu i trazio i trazio,al nista nisam nasao.Bio bih zahvalan ako bi mi neko rekao neko starnicu na netu nesto kao uputstvo za APSOLUTNE pocetnike,ili tako nesto,ili jos bolje kad bi mi neko opisao kako da ga postavim,bilo kakva pomoc ce biti krajnje cenjena a misljenja postovana////

Pomagajte ako Boga znate,
          Minja

Dule_smor

 Pa rado, ali nisam bas vest u objasnjenjima u pismenoj formi:).Ali naci ce se vec neki iskusni astronom na forumu koji ce ti lepo objasniti.

dragan10

 Mozete pogledati na SkyWatcher stranici:

[CODE]http://www.skywatchertelescope.net/EducationTBOD.html
Quote

gde je veoma lepo opisano sve sto treba,posebno u odeljku "Support"gde se moze skinuti odgovarajuci pdf dokument,bogato ilustrovan,i na miru citati.
Ne znam o kakvom se montiranju radi kod vas?
Kineska firma proizvodi skoro sve tipove teleskopa pa njihovi clanci pokrivaju veliku oblast...


pozdrav

wexy

 @Minja:

Ne vezano za temu, ali trebam i ja da kupim novi teleskop pa me zanima gde se tačno nalazi ta prodavnica u Beograđanci i ako možeš da mi kažeš koliko si platio taj model?

Hvala unapred.

Takođe bi da pitam ostale kakav je kvalitet Optisan teleskopa?

Pozdrav! (Ide proleće, ide proleće...  :rolleyes:  :rolleyes: )

Sasa

 U Beogradjanki, na cetvrtom spratu ima radnja, mislim da se zove Gartner, u kojoj se prodaju teleskopi malo solidniji od obicne igracke. Tako sam cuo. Trebalo bi da postoji reklama te radnje u Astronomiji.

A jel znate da ce uskoro biti MEDAE teleskopa u Novom Sadu? Tako se prica.


NeLeO

QUOTE (Sasa @ 13. Mar. 2005., 01:32)
A jel znate da ce uskoro biti MEDAE teleskopa u Novom Sadu? Tako se prica. [/quote]
zar ih nema u magnumu (mislim da je u Temerinskoj ulici)????
magnum

wexy

 A koliko bi recimo, taj neki malo bolji od igračke refletkor 6" bio bolji od mog ESDE Optik zoom refraktora od 40mm 12x-40x :)? U principu hteo bi da uzmem nešto bolje od ovog što imam, od nedavno sam počeo da se zanimam za astronomiju pa mi i nije toliko bitan kvalitet slike koliko da "vidim". Realno ne znam gde kod nas mogu da se uzmu dobri, kvaliteti teleskopi a da nisu polovni.

Pozdrav.

Maxscope

 
QUOTE (Minja @ 12. Mar. 2005., 14:01)
Pomaze Bog,
ja sam eto dobio teleskop sad u martu,u pitanju je onaj iz beogradjanke Optisan 1400150 III  Njutnov reflektor od 150mm,ali....Posto sam ja apsolutni amater ja neznam kako da ga postavim,video ja da ima tu nekih brojeva i sad kontam da samo okrenem tockice na te brojeve i vidim odredjeni objekat,al kako ako ja okrenem teleskop za recimo 180 stepeni,on ce i dalje pokazivati iste brojke al ce biti uperen u neku drugu tacku na nebu.Video sam nesto da se teleskop mora namestiti u odnosu na severnjacu ili tako nesto,al mi to nista nije jasno,trazio sam na netu i trazio i trazio,al nista nisam nasao.Bio bih zahvalan ako bi mi neko rekao neko starnicu na netu nesto kao uputstvo za APSOLUTNE pocetnike,ili tako nesto,ili jos bolje kad bi mi neko opisao kako da ga postavim,bilo kakva pomoc ce biti krajnje cenjena a misljenja postovana////

Pomagajte ako Boga znate,
           Minja[/quote]
Sigurno je da ti nece pokazati nikakav objekat jer ti brojevi jesu za to namenjeni ali ih ti pogresno koristis.
Nadam se da tvoj teleskop ima ekvatorijlanu montazu jer u protivnom sve ovo pisem za nista:-)
Pre nego sto uopste krenes sa usmeravanjem teleskopa ka Severnjaci, postoji par stvari koje prvo trebas uradi.
Prva stvar koju trebas uraditi je balansiranje teleskopa.
Prvo balansiraj teleskop po liniji deklinacije, odnosno u ravni sa tubusom.
Prvo "otkljucaj" osovinu ako je montaza uopste opremljena sa tim mehanizmom.  
Postavi tubus horizontalno i malo olabavi srafove koji drze tubus u nosacu. Ne previse da teleskop ne bi "skliznuo", vec dovoljno da mozes fino podesiti balans.
Balans je obicno oko sredine tubusa koji je u nosacu, sto ipak zavisi od tezine krajeva tubusa. Tubus mora biti stabilan u nosacu i ni jedan kraj tubusa ne sme da preteze i vuce ka zemlji. Kada pustis tubus i teleskop ostane u ravni bez da preteze onda je dobro balansiran. Ako malo preteze i jedan kraj vuce ka zemlji, malo gurni suprotan kraj tubusa kroz nosace sve dok tubus ne ostane u ravni.
Zakljucaj osovinu i zategni srafove nosaca. Zatim balansiraj teleskop u R.A.
Otkljucaj R.A. osovinu i postavi osovinu kontratega u horizontalan polozaj. Malo olabavi kontrateg(ove) i pomeraj teg po osovini sve dok ih ne izbalansiras da teleskop ostane u poziciji u kojoj ga ostavis i uperenog u bilo koju tacku na nebu bez da ga pridrzavas rukom.
Tokom balansiranja budi siguran da imas okular u fokuseru i da je trazioc (ako ga teleskop ima) postavljen u nosac, kao i da je zastitni poklopac na tubusu skinut.
Dodavanje naknadne tezine na tubus ce izbaciti teleksop iz balansa.    
Ako imas fokuser na teleskopu, verujem da ga znas centrirati sa teleskopom jer to nije tesko.
Obe ove operacije je najbolje da probas po danu, da bi ti to postalo rutina.
Ako imas brojeve u polukrugu sa strane montaze od 0 do 90, to je takozvana "latitudna skala".
Obicno se pored skale nalazi i spic ili pointer prema kome trebas uperiti broj koji odgovara latitudi na kojoj se ti nalazis. Na primer ako si iz Novog Sada, trebas pomeriti osovinu na broj 45, sto je latituda na kojoj se Novi Sad nalazi.
Pri pomeranju ovih brojeva, uocices da se pomera i osovina teleskopa prema gore illi dole. Ta osovina koja se pomera i koja je paralelna sa tubusom iznad nje (kada je tubus uperen u istom pravcu) je "polarna osovina" ili R.A. osovina koju sam ranije pomenuo.
Ta osovina treba biti uperena ka Severnjaci i Severnom Polu. Pogledaj pazljivo oko montaze i osnove tronozca, mozda su negde utisnuli slovo "N"(north-sever).
Ako ima slovo "N", ta strana montaze sa slovom treba biti okrenuta ka severnom polu.
Ja predpostavljam da ti znas gde su sever i Severnjaca.........
Ne verujem da tvoja montaza ima i srafove za fino podesavanja azimuta, pa necu o tome. Zapravo nemam pojma kakva ti je montaza na teleskopu sto mi otezava objasnjenje.
U svakom slucaju ta polarna osovina treba biti uperena u generalnom pravcu i blizini Severnjace, a ne direktno u nju. Precizno poravnanje sa Severnjacom je vazno samo u slucaju astrofotografije i "GoTo" teleskopa. Tebi za osmatranje je dovoljno i "otprilike" poravnanje, sto ce ti pomoci i olaksati pracenje osmatranog objekta uz pomoc rucnih komandi, tako sto ce teleskop i osovina pratiti zemljinu rotaciju.
Pozeljno je da za svako osmatranje uradis ovu prostu proceduru poravnanja, jer ako ne onda si mogao i ustedeti novac kupovinom jeftinije alt-azimut montaze.
Brojevi o kojima ti pises su takozvani "setting circles" i na njih ne bi trebao obracati paznju.
Kruzne skale koje se nalaze na polarnoj osovini i osovini deklinacije ti mogu pomoci da dovodes eventualni objekat u vidno polje teleskopa, pod uslovom da znas lokaciju i tacne koordinate tog objekta.
Sa obzirom da imas reflektor, ako vec nije okrenut, okreni glavu nosaca prstenova i tubusa tako da komandni kabl deklinacije bude okrenut ka pravcu tubusa ili blize fokuseru. Bice ti lakse pri osmatranju. Obicno ako je teleskop sklopljen u prodavnici, oni okrenu kabl u suprotnom pravcu, odnosno niz tubus, sto cini upravljanje teleskopom tezim i nezgrapnijim.
Pozdrav.

vanillasky

QUOTE (Sasa @ 13. Mar. 2005., 01:32)
A jel znate da ce uskoro biti MEDAE teleskopa u Novom Sadu? Tako se prica. [/quote]
 Sasa obavezno nas obavesti kad se radnja otvori.

Thanks

stefan

Veci post nisam video :shock:

sashastar

Stefane ako ovako nastavis dobices packe i ici u cosak.
O mene sad dobijas ukor iz Astronomije.

Molio bih nase cenjene glavesine da mu objasne sta cini ............

gucic

Da...Stefane, ispada da te napadamo svaki cas.
Taj post je od jednog starijeg saradnika Astronomije i ako ga procitas mozda mozes i nesto da naucis ukoliko te astronomija zanima. Ako ne, onda ne obracaj paznju na ovakve postove i uzdrzavaj se komentara jer, koliko god to tebi bilo cudno, neki ljudi sa zadovoljstvom citaju ovakve postove.

stefan

Sta vam je to sam rekao u pozitivnom smislu-kompliment :?

stefan

To nisam rekao vanillasky-u
nego maxcope-u. :?

gucic

Ma ne ljutimo se na tebe. Samo te upucujemo da ne treba komentarisati ukoliko nema veze sa postom da clanovi ne bi dolazili u sukobe...znas na sta mislim.