• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ethos

Started by Bobo, May 03, 2008, 09:00:06 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo


sale11472

Uf tebi to treba društvo pa sad i mi da balimo ovako preko fotke ;D ;D ;D ;D

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Nesto me ovaj okular podseca na ovo.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Pavdu

Hihihi... Isti!  ;D
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Bobo

Je, to je to  ;D

Inače, ostatak astro-karikatura imate ovdje: http://zvjezdarnica.com/galerija/thumbnails.php?album=31

Bobo

Upravo sam se vratio sa kratkog testiraja ispred zgrade. Gledao sam kroz P75 na foto stativu, nije mi se dalo tegliti veci teleskop, vidjele su se doslovno dvije zvijezde na nebu. Buduci da u P75 mogu staviti samo 1.25" dijagonalno, nisam uspio sa Ethosom postici fokus na zvijezdama :( Sa 2" je sigurno moguce, jer okular ima tzv. "suknjicu" s kojom moze uci u oba promjera, ali u 2" dijagonalnom ulazi jos dodatna 2 cm unutra tako da moze fokusirati na nekoj normalnoj udaljenosti.

Nodobro - vidno polje je...pa mozes glavu ugurat unutra  :o  ;D Imao sam i 14mm Pentax XL koji je vinim poljem djelovao kao ortho naspram Naglera :) Mislim stvarno je nevjerojatno veliko. Gledao sam prozore u susjedstvu (svi zatvoreni, nazalost ;) ) i tu se zapravo najbolje vidi kompromis koji su morali napraviti da postignu toliko vidno polje. Distorzija na rubovima je vjerojatno najveca koju sam ikada vidio, cak i kod losijih dalekozorskih okulara. Ne, da se razumijemo, nisu rubovi razvaljeni, nego se ravne linije zestoko savijaju. Slika je i dalje super ostra, fina kontrastna, ali ravne linije postaju krivulje, zestoka bacvasta deformacija. Za usporedbu, Pentax je do ruba skroz ravan. Ali i Ethos je na tom vidnom polju ravan :)

Kad smo vec kod usporedjivanja, 14mm Pentax sam uzeo bas da vidim kakve ce biti razlike. Iako su zarisne slicne (povecanja 35.7x i 38.5x) pogled je potpuno drugaciji, doslovno kao da se gleda kroz dva totalno razlicita teleskopa. Slika kroz Ethosa mi se cinila dosta tamnija nego u Pentaxu, mozda cak i vise nego sto sam ocekivao s obzirom na razliku u povecanju (tj. exit pupilu). Ali sa Ethosom sam susjedima skoro uletio kroz prozor dok sam sa Pentaxom jos uvijek bio iza ograde  :)

Dosta baljezganja..dulje pisem izbjestaj nego sto sam testirao, no samo vam zelim pribliziti dozivljaj..sto je nemoguce :) i zato dodjite barem na veliki PGSP da bacite pogled ;)

13 je moj sretan broj  8)

Sasa

Hajde kompletiraj izveštaj. Za sad znamo da se prozori dobro vide.  :)

Bobo


Pavdu

Jel imaš problema sa balansom?
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Bobo

Quote from: Pavdu on May 30, 2008, 09:21:18 am
Jel imaš problema sa balansom?


Ne, ovako kako je na slici je bilo ok. Doduše, ova foto glava je uvijek zakočena pa ni ne primjetim ako je malo debalansirano.