• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pade meteor, ode sve u p...

Started by Obersturmfuehrer, March 15, 2005, 01:56:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

 bas razmisljam nesto, kada bi pala stena tako velicine 5-10 km, sta bi bilo sa ljudima ipod nje :) tj da li bi bili spljeskani ili bih oduvao vazduh koji bi on gurao ispred sebe?

wexy

 Ja tipujem na ovo prvo :) Mislim da bi pao na te ljude, a oduvao ostale koji se nalaze u okolini udarnog područja :)

Djorvoz

 5-10 Km. Hm, mogli bi posle toga da pitamo tog coveka. Bio bi viso od seven feet under. :)  

Obersturmfuehrer

 mada sad razmisljam...deefinitvno bi se kretao brbze od zvuka :) sto znaci da vazduh ne bi stigoa da se razmakne ispred njega...a i brzinom od preko   10km u sekundi bi prosao kroz atmosferu za 2-3 sec...tj ovu 'gustu' atmosferu.......

Sich

 pa vazduh se ne razmice zbog zvuka, vec zbog fizickog objekta
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Obersturmfuehrer

 pa nisam ni mislio da se razmice zbog zvuka :)

Sich

 pa cekaj kakve veze onda ima brzina zvuka sa razmicanjem vazduha
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

TenMonGaKuSha

 
QUOTE (Sich @ 19. Mar. 2005., 01:25)
pa cekaj kakve veze onda ima brzina zvuka sa razmicanjem vazduha[/quote]
Koliko ja znam to "razmicanje" vazduha je zvuk. Kada avion stoji oko njega se takodje "razmice" vazduh (ili da kazem dolazi do longitudinalnog talasa - prostiranja promene pritiska u vazduhu). Zato kada avion krene i dostigne brzinu tog razmicanja nastupa zvucni udar. Zato je mahov broj jedinica za brzinu aviona. 1 mah je kada avion ide brzinom zvuka.

TenMonGaKuSha

 Brzina zvuka ne zavisi od brzine onoga koji je proizvodi nego od prirode materije u kojoj se prostire.

Sich

 ma to je ok, ali ovo ne stoji
"deefinitvno bi se kretao brbze od zvuka sto znaci da vazduh ne bi stigoa da se razmakne ispred njega"
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Obersturmfuehrer

 dobro nisam se dobrro izrazio....u atmosferi bi se kreato brze od zvuka, ali s ozbirom da se krece toliko brzo, mislio sam kakav bi to efekat imalo na ono 'ispred' tog asteroisa

Inica

 Boze ljudi, oko cega se koskate... bas ko kakva mala deca:) decaaaaaa:)))
A sto se tice meteora, ovaj... ponio bi njega taj vazduh, al ne bi umro od toga :D , a ne bi bilo prijatno da ga jos zahvati udarni vjetar nakon njegovog pada(znas ono, digne se pecurka itd)... :rolleyes:  ;)

Jesi gledao termonator 2? E tamo ima jedna takva scena, koja je prrrilicnoo potresna(schmrc) :(  :)  

marino

 stvarnost bi bila malo drugacija,

negdje na pocetku ove rasprave zamalo je dan odgovor, u medjuvremenu gledamo svi zajedno previse filmova u kojima je "prolazak" asteroida kroz atmosferu razvucen na minutu dvije, sto veze nema ni sa cime..
ono sto vi se dogodilo bilo bi skupljeno u nesto malo manje ili malcice vise od jedne sekunde, udar asteroida velicine 10km, znacio bi globalnu katastrofu,

sto se tice "promatraca" koji bi slucajno "gledali" - oslijepili bi trenutno zbog blijeska..a sto se brzina tice, ocekivati je brzine kolizija od 40-80km/sec

evo nesto materijala nedavno isprovociranih na tu temu;
1dio) www.astronomija.co.rs/suncsist/asteroidi/2004mn4/2004mn4.htm
2dio) www.astronomija.co.rs/suncsist/asteroidi/2004mn4/2004mn4nastavak.htm
3dio) www.astronomija.co.rs/suncsist/asteroidi/2004mn4/0205.htm

evo jednog linka s osnovama problematike i linkanja na daljnje dobre linkove (NEO):
http://impact.arc.nasa.gov/torino/

m

Vidulini Observatory

Coole

 A kada bi napravili jedan veliki jastuk da ublazi njegov pad? :D  

Inica

QUOTE (Coole @ 30. Apr. 2005., 14:16)
A kada bi napravili jedan veliki jastuk da ublazi njegov pad? :D [/quote]
Eh... ovo je vrlo intresantno razmisljanje:)) Bas slatko:) :P
A onda se bas pitam koliki bi taj jastuk trebao da bude, da bi samo mallllciceee ublazio pad tog meteora. Ja iskreno mislim(ok, ok kapiram ja da je ovo sala:-))), da ukoliko bi se taj meteor kretao brzinom 40-80 km/sec:))) i bio debeo 10 km:)
(teletabisi)?:)-))