• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Andromeda infrared slika - neobična formacija

Started by Miroslav Jeftić, May 19, 2008, 11:13:48 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miroslav Jeftić

Izvinjavam se ako sam promašio forum za ovo pitanje. Na jednom drugom forumu je pokrenuta diskusija o zanimljivoj kružnoj formaciji na slici:



(slika u punoj rezoluciji je na linku: http://www.spitzer.caltech.edu/Media/releases/ssc2005-20/ssc2005-20a.shtml)

Lično mislim da nije ništa posebno, ali voleo bih da čujem i stručnije mišljenje, pošto na netu ne nalazim ništa, ili bar ne znam da nađem. :)

sale11472

Na šta misliš kada kažeš zanimljiva kružna formacija  na slici ???
Moje nestručno oko tu vidi samo nešto što bi se i očekivalo u spiralnoj galaksiji sa prašinom koja je zagrejana do više temperature oko centra galaksije (gde najvervoatnije čuči poveća crna rupa).......
Daj link do te diskusije čisto da vidimo o čemu se radi...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Miroslav Jeftić

Mislim na deo koji je uokviren u zelenom pravougaoniku. Sa "tačkama" raspoređenim u relativno pravilnom krugu oko centralnog dela.

sale11472

May 19, 2008, 01:14:06 pm #3 Last Edit: May 19, 2008, 01:22:45 pm by sale11472
Edit tek sada se pojavila fotografija pre sam gledao na linku.... pa mi nije bilo najjasnije šta pitaš (a i naleteo sam na temu na ES forumu


Ja bih rekao vidimo na delu gravitational lensing pošto se na tom mestu nalazi masivan i vruć objekat (koji zagreva poprililčno m.z. prašinu pa je plav na kompozitnoj fotki) a naravno može da bude i nesavršenost optike.....

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ako me pamcenje dobro sluzi, nas Mlecni put ce sudariti sa Andromedom pa cemo imati priliku da izbliza proucimo neobicnu formaciju!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Pavdu

Da, da... A pre toga će Sunce progutati Zemlju.  ;D
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

astromilke

uopste niste kreativni...

detalj je vise nego inspirativan... da ne pocinjem...  :)
SW Newton 76/900
EOS 1200D

sale11472

Pa za kreativnost se zadrži na ES forumu ja ga i ne pratim zato što je previše kreativan, posle dugog vremena ovo je prva tema koju sam tamo pročitao i ponovo se uverio da tamo ima toliko "šuma" da praktično ničega korinog i nema....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

astromilke

mislio sam da je doticna tema odnosno zagonetni oblik vrlo inspirativan za kreativne pretpostavke i nagadjanja...

chemu arogancija....
SW Newton 76/900
EOS 1200D