• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Cassini

Started by Dule_smor, April 13, 2004, 10:12:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor


Miranda

 Konacno da saznamo nesto vise o Titanu..... :)  

Dule_smor

 I otkrijemo jos poneki saturnov satelit:).

Dule_smor

 I konacno je dosao i taj dan, jedva cekam 14.januar:).


Miranda

 Priblizavamo se spustanju sonde..... evo jednog novog snimka....Saturn's Moon Iapetus Shows a Bulging Waistline

Dule_smor

 Samo da ne ukenjaju stvar sada:).

Miranda

 Dule nemoj da baksuziras......ako nesto krene naopako,javno cu reci da si ti izbaksuzirao a ti se posle vadi kako znas i umes.... :)  :)  :)

marino

 problem postoji!

naime, "huygens" je posluzio kao osnova za "beagle 2",
iako se zapravo nezna sto se sa "beagle 2" dogodilo, zasto se nije javio, postoje mnogobrojne indicije da je zakazao upravo "timer"..zbog kojega se sonda zapravo nikada nije "probudila", isto bi se moglo desiti i "huygensu", dakle da sve napravi al se zaboravi "ukljuciti"..

kod "huygensa" je zasada sve u redu, ali sto to  zapravo znaci?
znaci slijedece;

na mjestu "huygensa" mogao je biti i moj rashodovani iglicni pisac na kojemu upravo sada drzim patike, nekako mi je "ergonomski" oblikovan taman za staviti noge;) i on bi takodjer pokazivao da je sve u redu!

salu na stranu, kriticni trenutak za "huygensa" dolazi nekoliko sati prije spustanja, kada se sonda mora "probuditi"..
dosada je zapravo sve odradio "cassini"!
mene pomalo brine sto je vec najavljeno kako "huygens" posjeduje bateriju JAKO malog kapaciteta..a volio bih da "huygens" uspje!
uvijek je uspjeh bio stimulacija za naredni pothvat..

danas mi se cini kako su amerikanci savladali u cijelosti tehnologije robotickih istrazivanja, sa velikom dozom sigurnosti u uspjeh misije..

evropljani sa visestruko manjim budzetom imaju nekoliko vrhunskih misija, a najavljuje se jos ambiciozniji plan..

rusi, uspjesi na veneri, pravi pravcati frustrirajuci debakl na marsu, drugdje nisu ni pokusavali ici mada mi nije jasno zasto? ta automatika odlicno funkcionira u jednom dijelu njihova programa a nikako u drugom?

njihova istrazivanja venere a potom i halleyeva kometa sa robotickim letjelicama VEGA 1 i VEGA 2 (snimanje i istrazivanje venera sa "visine" u preletu, uspjesno spustanja dva lendera na  veneru, odlazak i istrazivanje halleyeve komete, te nastavak misije u medjuplanetarnom prostoru, prijenos podataka sa lendera na zemlju..medjusobna komunikacija letjelica, koristenje "gravitacijske pracke"...dakle tehnologija i znanje postoje)
vjerojatno ce se malo tko od prisutnih sjetiti PRAVIH roditelja americkih rovera na marsu..LUNOHOD 1 i 2, ruski robot roveri pocetkom sedamdesetih godina godinama su operirali i istrazivali Mjesec..dakle i tu postoji iskustvo..

kinezi, japanci...indijci..takodjer isprobavaju, neki vise neki tek na papiru medjuplanetarne robote..

nekeko u cijeloj ovoj, pomalo zbrckanoj, prici imam dojam kako pravo vrijeme robotickih istrazivanja tek slijedi..nazalost ponekda se bojim kako ce uspjeh robota pomalo odgadjati da i covjek kroci nogom na druga nebeska tijela

istina je da za cijenu jednog jedinog leta shuttlea mozemo napraviti 2-4 izvrsne medjuplanetarne misije sa nemjerljivo vaznijim znanstvenim razlozima i otkricima..istina je kako za cijenu covjekova spustanja na mars, mozemo diljem naseg sustava lansirati na stotine robota
istina je i kako se necemo osijecati zadovoljeni sve dok netko od nas u ruci (pa makar ona bila zasticena skafanderom;) ne bude imao marsov pijesak, dok netko od nas ne primi tamosnji kamencic i bas poput klinaca ispred mog dvorisa baci taj kamencic u dalj, zapitavsi se STO IMA DALJE?

djeca smo zvijezda..a djeca se UVIJEK vracaju..KUCI
cijeli je svemir nas dom

nazalost, mnogi od nas to ne razumiju

m




Vidulini Observatory

Dule_smor

 O ne, nisu valjda pravili bigl po njemu...ajd necu da baksuziram:).Btw, fin tekstic marino:).

Miranda

 E pa ljudi jos jednom da pozelim SRECU HUYGENS-u...... A ti Dule cuvaj se.... :)  

Dule_smor

 Uf izvukoh se, nisam zabaksuziraio:).

Miranda

 Hehe.... :D Izvuko si se.... :D Al bas steta sto ti je rikno modem... :(  ja sam te ocekivao....