• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Phoenix

Started by Obersturmfuehrer, May 23, 2008, 12:57:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

Sta mislite, sta mozemo da ocekujemo od "live" pracenja spustanja landera?
Da li ce NASA malo da mu ga da po marketingu, pa ce slati slike i podatke svaki cas?
Kada mozemo da ocekujemo te prve slike?
Itd itd :)


SrdjanP

NASA TV je najbolje mesto za pracenje spustanja.
Preko neta:  http://www.nasa.gov/ntv

A prve slike.. To zavisi od beskonacno mnogo stvari, ali ako sve prodje kako je planirano, prve slike bi trebale da pristignu na Zemlju izmedju 02 i 03h po nasem vremenu (26. maj, ponedeljak). To ce biti fotografije solarnih panela a prenece ih Mars Odisej.



stameni

A gde će moći da se vide slike? Na "Astronomskom magazinu"? Ili negde na NASA-i?

Mislim, pomenuo si na AM-u će sve slike biti dostupne javnosti (što je naravno superiška!), ali na koju stranu da gledamo? :)

Sasa

Ovo http://www.astronomija.co.rs/astronautika/mars/phoenix/2008/phoenix.htm je polazna stranica. Sa nje bi trebalo da vode linkovi na nove strane. Sem toga i na naslovnoj strani biće linkovi na nove strane. Sve dalje zavisi od Srđana (OK, i od Nase:)

SrdjanP

Quote from: stameni on May 24, 2008, 11:48:47 pm
Mislim, pomenuo si na AM-u će sve slike biti dostupne javnosti (što je naravno superiška!), ali na koju stranu da gledamo? :)


Najzanimljivije slike a posebno velike panorame stavicemo u AM. A link ka svim slikama koje salje Feniks objavicemo cim bude dostupan.
Jos malo i.. slecemo..  :)

mravic

Sleteo, sada cekamo slike.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Danijel

JEEEEEEEEEEEE
Baš je bilo napeto!!!
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Nenad

Ma šta napeto, vidite da sve ide k'o podmazano ;D

SrdjanP

Neverovatno kako su svi uigrani. Savrseno sletanje.  :)

Bobo

Nevjerovatno na kako dosadno mjesto je sletio. Sada će nas mjesecima bombardirati informacijama koje su prednosti u odnosu na rover ;)

r2d2

May 26, 2008, 07:28:09 am #10 Last Edit: May 26, 2008, 07:45:18 am by r2d2
Ej ljudi, pa meni izgleda kao da je Phoenix sleteo u neko recno korito, skoro svaki kamen je bez ostrih ivica - oblutak. E sad jeste to severni pol i mada nisam strcnjak ali ovake oblutke ne moze stvoriti vetar vec samo erozija od vode. Ako vazi  ona zemaljska odlika zivota da obilno buja pogotovo u vodi, ondak ovde moramo naci ostatke zivih stvorenja. Totalni uspeh, bravo za biranje mesta...
A tek ona rupa u kamenu na sl3v slici   :o ....
Pozdrav svima.

Skyw@lker

Da ovo je stvarno uzbudljivo, izgleda kao neki isuseni mulj sa dna reke... Vidim ja da ce ovo biti interesatna misija  :)
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

Marcony

Tek sam sada primetio da Phoenix nema tockove? Pa zar im se isplati da samo slete i na jednom staticnom mestu testiraju uzorke tla?!

NASA

jel postoje mozda ili ce nekada biti COLOR slike?  :-\


Marcony:pise na AM sajtu:Nažalost, Feniks nije rover. To je statična laboratorija kojoj ne treba mobilnost kako bi ispunila naučne zadatke. Iz tog razloga imaćemo samo jednu panoramu okolnog predela i to u različitim rezolucijama.

Bobo

Quote from: r2d2 on May 26, 2008, 07:28:09 am
Ej ljudi, pa meni izgleda kao da je Phoenix sleteo u neko recno korito, skoro svaki kamen je bez ostrih ivica - oblutak. E sad jeste to severni pol i mada nisam strcnjak ali ovake oblutke ne moze stvoriti vetar vec samo erozija od vode.


Na polovima takvi oblici nastaju otapanjem leda. Mislim da sam negdje na sluzbenim stranicama vidio informaciju da ce lander potpuno prekriti led za vrijeme zime (noci).