• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predavanja u Beogradu

Started by GENESIS, August 19, 2008, 09:32:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GENESIS

Новости и обавештења
XI ЛЕТЊИ АСТРОНОМСКИ СУСРЕТИ 22-23 и 29-30. август 2008. године
22. август 2008. у 19h Горан Павичић - Аматерска астрономија

23. август 2008. у 19h Душан Вучковић - Астрофотографија

29. август 2008. у 19h Весна Славковић - Метеори

30. август 2008. у 19h Душан Голубић - Променљиве звезде

Предавања се одржавају у Планетаријуму, улаз слободан!

vmiro

Ne bi bilo lose kada bi neko napravio audio zapis nekog od predavanja, na primjer:
23. август 2008. у 19h Душан Вучковић - Астрофотографија
za nas koje nismo iz Beograda  :)

sale11472

Pa ya to bi se trebalo obratiti ljudima iz ADRB oni su orgarnizatori....
Nego teme su interesantne tako da ću pokušati da navratim na sva predavanja...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Ja predlazem i molim vec 2 godine i ADRB i Alfu i Adnos da snimaju, ali to nikako da krene. Obicno kazu da ne postoje tehnicke mogucnosti sto je meni cudno jer danas i mobilnim telefonom moze da se snima.


Sasa

Pa hajde ako neko bude isao nek ponese nesto za snimanje. Uz dozvolu autora mozemo to okciti u AM (ili gde vec ko hoce)

sale11472

OK ja sam bio na predavanju ali na žalost nisam imao mogućnosti da snimim nešto pa ću ovako preneti utiske.
Dakle iako sam zbog posla propustio M. Jeličića koji je održao uvodnu reč mislim da i to nije neki propust pošto je Milan verovatno ispričao svoju standardnu priču o društvu koju sam već više puta čuo ;)
Šta reći o predavanju Gorana Pavičića sa naslovom Amaterska Astronomija sem da mi se jako svidelo i da je bilo uživanje sluša ti ga. Predavanje je očigledno bilo zamišljeno da široj publici približi amatersko bavljenje astronomijom i predstavi im aktivnosti kojima se astronomi amateri bave. Šteta samo što šire publike i nije baš bilo mnogo :-\
Dakle bilo je tu od svega pomalo, od pojašnjenja šta je amaterska astronomija preko pregleda aktivnosti kojima se astronomi amateri bave, objekata koji se mogu posmatrati, instrumenta koji se koriste uz poneki savet , čak i takvih detalja kao što su objašnjenje adaptacije oka na mrak i tehnike averted visiona (e ovo bi valjalo prevesti tj ako neko zna naš prevod neka me prosvetli) pri posmatranju pa do načina na koji se amateri mogu uključiti tj uključuju se u naučne projekte, predstavljanja nekih od najpoznatijih astronoma amatera u svetu (OK sitne greške se mogu zanemariti Šumejkeri su ipak bili profesionalci naročito Džin Šumejker  ;) ). Posebna poslastica je bilo pominjanje nekih od domaćih društava i Astronomskog Magazina i ovog foruma posebno kao i kampa i Mesije Maratona na Letenki.
Kao što sam rekao na žalost ovakvo predavnje koliko god da je interesatno nama koji se astronomijom zanimamo na bilo koji način mnogo je korisnije široj publici i odlično bi poslužilo kao sredstvo za popularizaciju astronomije.
Za sutra ću pokušati da oslobodim dovoljno memorije na kartici i da pokušam da snimim telefonom predavnje naravno ako to bude dozvoljeno pa ćemo videti šta će ispasti, drugih sredstava za snimanje nemam ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

 averted vision se moze prevesti kao skrenuti pogled ili periferni vid.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Hmm mislim da je periferni vid bolji prevod od skrenutog pogleda.....samo na još fali da nas smatraju "skrenutim".....mada periferni vid je prevod za peripheral vision dok je averted vision tehnika korišćenja perifernog vida u osmatračkoj astronomiji ...
A al sam ga sad zakukuljio  ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Na žalost ništa od snimanja ovog predavanja.... nisam uspeo da stignem na isto koje je po svemu sudeći bilo kratko no verovatno ništa bitno nije propušteno pošto je po sopstvenim rečima Duca priču prilagodio publici koja se sastojala od mladahnih osoba pa se predavanje svelo na puštanje šarenih slika (opet prenosim Ducine reči)....
No ostaje sledeći vikend......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D