• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Radio detekcija Jupitera, 29.5.2008.

Started by Nele, May 29, 2008, 03:44:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nele

Prijemnik RIZ, kji je prepravljen za VLF i radi toliko lepo, da je krčkanje i šuštanje, brujanje na niskim frekvencijama dok glava ne zaboli pravo zadovoljstvo :) iako nije potrebno, ja imam naviku da slušam signale... većina to i ne radi više...

na slici se vidi tjuner i pojačalo. Redovna oprema, gde sam LW spustio na niske frekvencije i dodao BNC konektor. Antena je vertikalna sa prethodne slike. Snimke ćete videti kasnije.....

Nele

Dipol, antena, za praćenje sunca i jupitera. Dužina jednog kraka je 3,1m, dakle ukupna dužina je 7,3m, zbog izolatora itd. Izolatori su keramički, a žica je bakarna, pletena, prečnika 3mm (što veći prečnik veći je i prijemni opseg...). potrebno je postaviti i drugi takav dipol (koji već imam), ali je prostor problem, pa očekujem bolje snimke na njivama na Fruškoj Gori...

Nele

VLF snimak na analizatoru spektra. predivni snimci oluja koje se mogu pratiti odavde do na drugi kraj globa. može se pratiti knstantno statičko stanje u atmosferi 8bitno zbog imanja uvidau eventualne prepreke u atmosferi za slušanje vanzemaljskih objekata... ne prepuštamo ništa slučaju).
ovaj konkretan snimak je udarac groma 1,5km od mesta antene... užasno veliko pražnjenje.

Nele

Slična slika prethodnoj, ali se na ovoj vidi jako zanimljiva stvar, a to je kako se oblak pre no što je do pražnjenja došlo, puni naelektrisanjem. To je kriva koja se vidi sa desne strane (veoma je slaba, ali videćete je ako se zadubite malo, kreće od gornjeg desnog ćoška, do dna pražnjenja... ne mogu drugačije objasniti ovako), u odnosu na samo pražnjenje.... predivno do suza :)

Vertikalni poremećaji su prirodni, statički, dok su horizontalni televizori, loše uzemljenje, radio predajnici, telefoni žični i bežični........ Lako je reći šta je šta, zar ne? :)


Nele

Ova slika pokazuje redovno snimanje na kratkim talasima ili VLF-u, a krcato je munjama (vertikalne linije). Ovo su pražnjenja udaljena hilajde km od mesta snimanja. Slika je novi analizator spektra...

Nele

Ova slika pokazuje toliko jaka pražnjenja (koja su već iznad glave), da je to pravo vreme da se antena isključi iz uređaja :) Nivo decibela je neverovatan... u ovakvom periodu, nema snimanja planeta.
Ovi poremećaji su redovni i tokom posmatranja planeta, ali se jednostavno za njih zna, zna kako izgledaju i zvuče. Greške nema.


Nele

Ovo je slika analizatora signala (ono što sam već slao bez spektralne analize). Vidi se isto što i na prethodnim slikama, stim što ovde imamo samo signale. Ovi pikovi su udarci gromova i to veoma daleko.
Ono što se da primetiti, jeste njihov divan oblik. Nastaju naglo, dakle do pražnjenja dolazi jako naglo, amplituda je žestoka, a zatim ne opadaju do nule, već postoji još jedan mali pik kao što vidite... neobično. Ovo pokazuje da se oblak ne elektriše samo trenjem, već više podelom naelektrisanja dielektričkom polarizacijom.
Naša naučna javnost nije želela slušati o ovome, već je želela ostati pri ćilibaru... šta možemo...

Verujem da primećujete sličnost ovih slika sa onima gde jupiter odašilja Short burst... takođe statici... pratimo dakle meteorologiju sunčevog sistema :)

Ono što je potrebno, jeste da nas postoji što više koji ćemo snimati. Da se nešto ovako omasovi. Da možemo i mi reći kako imamo analize iz ove oblasti i kako smo i pored svega ostalog što bi trebali, i po ovome u Evropi.
Naravno, potrebno je predznanje bez koga zaista ne ide. Pozivam otud sve one koji već imaju aparaturu i mogli bi se priključiti globalnom merenju, da učine to.
Sve što se može pomoći, biće učinjeno. Mene lično, kao i svakoga od nas, koče finansije i vreme, koje se kod nas provodi najviše za život. Naravno, znamo svi da postoje oni koji bi bez problema mogli napraviti jedan divan radio teleskop sa tanjirom od bar 10m prečnika negde na Fruškoj Gori, ali... U svakom slučaju, dobije desetku onaj ko natera nekog takvog da nas uposli u izgradnji prvog radio teleskopa na ovim prostorima :)

Marcony

Sto se tice AGC-a na FRG-u. Dugme je on/off, a i ne koristim ga. NB retko kad ukljucim tako da je i to sredjeno :)
Jedino!!! je problem antena, s obzirom da zivim u centru BG-a, pa trenutno koristim oluk kao prijemnu antenu  (bez smejanja molim  :)  )

Nele

A, nije smešno zaista, naročito za one koji se bave radiom. Takve stvari se rade redovno. Samo vidi da li je oluk uzemljen. Ako jeste, onda slaba vajda od toga.

Koliko se sećam, AGC kod njega ne može da se isključi, već ima samo nivoe... ali dobro je ako grešim. NB se može isključiti, toliko se sećam. U svakom slučaju, oba moraju biti isključena, za prijem i najmanjih šumova, jer će ovi filteri obrisati jupiter sa scene.

Što se antene tiče, to zaista jeste problem. Ukoliko poznaješ nekog ko ima usmerenu Yagi antenu za 15m radio-amaterski opseg, a da bi je prodao, to bi ti mogla biti solucija.
Slušanje iz grada je jako nezahvalno, zbog nivoa veštačke buke. Ovo ne moram da ti napominjem. Tako da najverovatnije nećeš imati uspeha tu gde se nalaziš. Ako imaš vikendicu možda ili neko koga znaš, to bi pomoglo. Ovako... nisam siguran. Nisam nikada vršio merenja iz tako urbane sredine, a veruj mi, automobili (i to kilometrima dalje), koji nemaju blokadu kablova na svećicama, ostaviće pozamašan signal. Signal nije problem... ti znaš za njega, detektuješ ga, a takvi su jako laki za razumevanje... čim ga čuješ, znao bi šta je, jako je karakterističan. Verovatno si već bezbroj puta čuo tako nešto, a tu upravo NB pomaže). Problem je što bi ti takvi signali poklopili koristan signal iz kosmosa. On bi ostao u pozadini.

Jedina šansa je strogo usmerena antena. Dipol ne verujem da bi pomogao. Ali uređaj je bombona, to je definitivno.

Usmerene antene su jako skupe. Zato se i koristi dipol, jer je zaista "štap i kanap" verzija radio-teleskopa.

Setio sam se sada: projektovao sam jednu usmerenu antenu baš za ovu svrhu, sa kojom nisam samo ja detektovao jupiter, već još ljudi spolja koji su je pravili, a delovi su (bukvalno) od kokošinjca :) (bez smeha molim :) ).
Mogu je ubaciti ovde, kao šemu, ili da ti pošaljem lično na mail. Radi provereno, a mala je i strogo usmerena. Dakle sa njom, kada je uperiš ka jupiteru, vidiš na dijagramima porast signala i zvuk jupitera. U pitanju je neka vrsta intereferometra, a možeš je napraviti za pola sata, uz materijal kojeg (zamisli) ima i u Srbiji :) Tako je i pravljena. Jedan moj prijatelj iz ARRL-a je objavljivao šemu te antene nekoć u nekim stranim časopisima, pa su ljudi pravili. Proslediću.

Ono što sam hteo reći, jeste da bi ti to bio jeftin način da probaš stvari iz centra grada. Ako odatle budeš detektovao jupiter, onda zaista sve radi kako valja. To što je najbolje, jeste što i radio (na 12V) i antenu možeš lako autom prebaciti na mesto udaljeno od grada i probati. Dipol nije lak za prenos, kao ni Yagi za taj opseg...

Marcony

Stavi nacrte antene ovde, ako nekoga bude zanimalo da skine.

Danijel

Ovo je baš zanimljivo, nemamo prilike raspravljati o radio astronomiji zato je ovo tim zanimljivije :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

r2d2

Zaista hvala na ovako divnim odgovorima. Sticem utisak da je iskustvo najvaznija oprema u radiastronomiji, jer stvarno se covek zamisli nad cinjenicom da je cak  i automobil i prekidac za svetlo izvor vestackog suma. Lepo je sto su sve te gluposti lako prepoznatljive cak i za pocetnike (mislim na horiznotalne i vertikalne amplitude kao i karakteristicne amplitude). Ipak bice mi lakse kada uperim svoj dvogled sa novog beograda jer ta svetlosna buka s tog mesta  je smesna u poredjenju sa teskocama s kojima se ti sreces.

Ceo tvoj opis dozivljavam kao potpuno novu dimenziju percepcije  i ceo jedan nov univerzum koji zahteva nekoliko novih vestina ( osim ako nismo slepi misevi  :D ), ali i koji nagradjuje vredne.
Imas  moju iskrenu podrsku.
Takodje bih te zamolio da ipak ostavis neki link ka jupiterovim "zvucima" jer moje neuspesno guglovanje daje neke siline sajtove o zvucnicima i audio uredjajima.

Marcony

May 31, 2008, 09:29:44 pm #27 Last Edit: May 31, 2008, 09:36:07 pm by Marcony
Zanimljivi linkovi...

http://radiojove.gsfc.nasa.gov/

Sema uredjaja (kome se pravi...)
http://receiverforjupiter.tripod.com/index.htm

How To Hear Radio Signals From Jupiter
http://www.spacetoday.org/SolSys/Jupiter/JupiterRadio.html

Marcony

Sad se setih...

Analogni satelitski prijemnici... da li se oni mogu koristiti za radio astronomiju?

Nele

Baš tako. Jer eto, mi smo naviknuti da posmatramo trijumf razuma nad neznanjem kao pobedu svetlosti nad mrakom. Često se zaboravlja osnova, da osvetljavajući prostoriju, ona presaje da bude prostorija. Ono što tada otkrivamo nije senka sa svojim zagonetkama i unutrašnjim svojstvima, već samo svetlosna moć naše baklje ili fenjera koju oni bacaju na zidove. Čak i više od toga: ta svetlost kojoj pripisujemo otkrivačku moć, sprečava nas da istinski proniknemo u tamu koju ona prikriva plaštom vidljivosti. Da bismo shvatili tu prostoriju, moramo napraviti sopstveni "mrak", prodreti kroz stvarnost pomoću antena tame.
Da bi se opisao noćni lik stvari, potreban je vokabular protivsvetla.

Što se zvukova tiče, imam jedan jako lep fajl, koji nisam siguran mogu li okačiti ovde (slike znam da mogu). Jako je fin, pošto je edukativan. Pronašao sam ga na internetu, a sastoji se od primera zvukova sa objašnjenjima - jako dobro odrađeno. Ako ne može ovde, poslaću na mail (7,5MB).

Što se tiče gradnje, RadioJove je jako dobar prijemnik. Nisam ga testirao, ali sam čuo od ljudi koji ga poseduju i video snimke naravno. Međutim, problem kod nas je izbor komponenata. Kod nas je povremeno teško pronaći i običan stabilizator napona, koji eto, još uvek u dovoljnom broju nije prošvercovan iz Kine, pa tako čekaju isporuku :)
Ovo je jako frustrirajuće, jer na pola projekta, vi morate jednostavno stati.

Međutim, sada postoji i domaća verzija prijemnika :) , sa delovima koji se kod nas mogu nabaviti. Ja sam ga sagradio i testirao, ali je već previše prijemnika, pa tako ne pravim razliku. Slušam sa onim koji mi je najdraži.
Imam sve šeme, veoma se lako gradi, a ne sadrži elemente koji se nalaze u popularnom RadioJove, kao ni indukcione kalemove, koji se moraju praviti, podešavati... veoma komplikovano.
Ko bude želeo da gradi, moje šeme su mu na raspolaganju.

Ovde prilažem sliku usmerene antene za detekciju Sunca i Jupitera. Izgleda smešno, ali ja sam se iznenadio kako radi (ne samo kod mene, već i kod još nekih ljudi koji su je pravili). Materijal verovatno svako ima u furdi, pa nije loše napraviti, ako već posedujete prijemnik, jer gradnja iziskuje zaista minimalna sredstva... tako da ako i nemate sreće da detektujete nešto sa vaše pozicije, ništa strašno.
Delova ima u prodavnicama "Uradi sam" na novom Beogradu i u Novom Sadu (Novo Naselje).

Poneka reč o konstrukciji:

-Uzmete šper ploču, dimanzija 70x70cm, debljine nekoliko mm (dovoljno da se ne uvija).
-Nakon toga, jednu stranu ploče presvučete metalnom mrežom, kakva se koristi za ograde ili kaveze za piliće, zečeve itd. Postoji i ona sa malim kvadratićima (gušća mreža). Najbolje bi bilo kada bi bila bakarna ili mesingana, ali ne smeta ni čelik (bakar se lakše lemi). Mrežu postavite na jednu stranu, i ostavite nešto više na krajevima, kako biste mrežom mogli obuhvatiti ploču, tako da ona ostane na njoj (možete je lepiti itd umesto toga). Bitno je da nema oštre ivice na krajevima, već da je omotana oko krajeva špera.
-Zatim, uzmete nekoliko izolatora od plastike (najbolje koristiti vodovodne cevi od 1/2" PVC), i njih učvrstite (tehnikom koju možete izvesti), za ploču.
-Zatim namotate jedan krug bakarne žice prečnika nekoliko mm kroz te plastične cevi, tako da bude na visini od 30cm iznad ploče. Dužina žice je približno 170cm, a prečnik kruga približno 53cm (vrednosti nisu kritične).
-Jedan kraj te žice priključite na srednju žicu koaksijalnog kabla, dok se druga žica (oplet kabla), spaja sa mrežom na šperu.
-Dužina kabla treba da je što kraća, zbog gubitaka.

Ja sam kao žicu za krug, koristio bakarnu cev prečnika 6mm za ugradnju klima uređaja (ima je u prodavnicama).
Ovim je antena završena. Nameravam da izradim jednu ponovo, koja će biti bolja i moći da podnese spoljašnje meteo uslove, pa ću priložiti slike.

Na zadnjoj strani možete zakačiti neku dršku, kojom ćete držati antenu u ruci i usmeravati je po želji, prema Suncu ili Jupiteru, a možete koristiti i dva rotatora za TV antene, kojih na pijaci ima mnogo, pa jednim okretati antenu oko ose, drugim podešavati elevaciju). Na radiju možete pratiti nivo signala, kada antenu okrenete prema objektu. Jupiter je lepo vidljiv golim okom, a antena ne služi za mikrotalase, pa se ne mora naročito "nišaniti" prema objektu.
U zavisnosti od prijemnika, ovo bi trebalo da radi fino. A ljudi su koristili bukvalno džepne tranzistore za detekciju sa njome.

Ako bude pitanja oko gradnje, tu sam.

Smatra se da je radio astronomija bauk, ali nije tako. Naravno, skuplja je znatno od optičke astronomije i zahtevnija (zbog već spomenutog), ali eto, pokazano je da se skoro redovnim tehnikama, možemo uključiti u merenja (bolje i to, nego ništa). Gornja granica trošenja na ovu opremu ne postoji (pogledajmo samo Arecsibo ili New mexico).
Ja imam sreće, što sam udaljen od industrije i velikih smetnji. Jedino što imam oko sebe, jesu domovi koji imaju redovne smetnje i to uvek iste vrste. Inače je i kuća malo okolo. Što dalje od urbanizma, to bolje.

O ostalim temama, kasnije.