• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jos jedna pomoc u nizu...

Started by Gotlib, May 30, 2008, 10:55:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gotlib

Pre svega pozdrav svima!
Ja sam Bogoljub i ovo je moj prvi post! :)

Mada nije obicaj da prvi post bude ovog tipa, ali sta da radim kada mi je pomoc neophodna! ;D

Hocu da nabavim nesto sto ce moci lepo da uvelicava... dvoumim se izmedju teleskopa i monoskopa(spotting scope)

Gledao sam po radjama i ovde ima da se kupi teleskop za oko 7000din!   
http://www.svezakucu.co.yu/www/singleitem_buy.php?id=2374
Sada kakav je pojma nemam.

Medjutim u jednom Sveckom katalogu sam nasao jedan monoskop.Jedino sto o njemu pise je da je gumiran, ima zum 25-75x i objektiv mu je velicine 75 mm, tezina 1.578 kg i ima postolje...sve to za oko 90 eura!
http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=41585268

Sta mi vi predlazete da uzmem, tj sta je po vasem misljenju bolje?


Hvala unapred
Pozdrav!


Toma B

Malo mi je kasno da sad dajem detaljna objasnjenja ali evo ti saveta...

U vezi informacija o teleskopima...na pravom sii mestu....

...a sto se tice one cevcice za 7000 dinara... NE KUPUJ!!!  TO JE NAJSTRASNIJA GLUPOST.

QuoteUvećanje koje se postiže kombinacijama sočiva ide od 35 do 525 puta tako da Jupiter ne morate više gledati na TV-u.


Ovakve komentare pisu ljudi koji u zivotu nisu pogledali kroz teleskop.

Gotlib

Quote from: Toma B on May 31, 2008, 12:02:44 am

...a sto se tice one cevcice za 7000 dinara... NE KUPUJ!!!  TO JE NAJSTRASNIJA GLUPOST.

QuoteUvećanje koje se postiže kombinacijama sočiva ide od 35 do 525 puta tako da Jupiter ne morate više gledati na TV-u.


Ovakve komentare pisu ljudi koji u zivotu nisu pogledali kroz teleskop.


E pa bas zbog toga sam i hteo da se konsultujem sa ljudima koji vec imaju neko iskustvo!
I meni, koji sam totalni pocetnik, deluje neverovatno da za 7000 din mogu da dobijem uvelicanje 525 a da pritom nesto valja  :-S
Zato me interesuje dal nije pametnije kupiti ovaj monoskop za iste pare?!

Toma B

Quote from: Gotlib on May 31, 2008, 12:18:12 am
Zato me interesuje dal nije pametnije kupiti ovaj monoskop za iste pare?!


Hmmmm.....
Ja se pomalo bavim astronomijom od pre 22 godine ali nisam jos video kako izgledaju zvezde kroz monoskop.....

Kakav bre monoskop???? ??? ??? ??? ??? :o :o :o >:( ;D :D :) ;) :-X :'( :-*

Jel ti to hoces da kazes DURBIN?

Gotlib

Quote from: Toma B on May 31, 2008, 12:24:30 am
Quote from: Gotlib on May 31, 2008, 12:18:12 am
Zato me interesuje dal nije pametnije kupiti ovaj monoskop za iste pare?!


Hmmmm.....
Ja se pomalo bavim astronomijom od pre 22 godine ali nisam jos video kako izgledaju zvezde kroz monoskop.....

Kakav bre monoskop???? ??? ??? ??? ??? :o :o :o >:( ;D :D :) ;) :-X :'( :-*

Jel ti to hoces da kazes DURBIN?


;D :D

Ma nemam pojma kako se ta sprava zove!
Ja sam posmatrao zvezde dvogledom 10x50, ali potrebno mi je nesto malo jace! :D :D
Cenim da nesto sto je 7.5 puta jace moze da posluzi! 8)

Toma B

Quote from: Gotlib on May 31, 2008, 12:33:14 am
Ja sam posmatrao zvezde dvogledom 10x50, ali potrebno mi je nesto malo jace! :D :D


To si u pravu....ti znas..

Quote from: Gotlib on May 31, 2008, 12:33:14 am
Cenim da nesto sto je 7.5 puta jace moze da posluzi! 8)


Citaj malo starije postove na ovom forumu i shvatices da je sve to malo komplikovanije...
Naime ne postoji "JACE"....nego.....kasno je veceras.....

Laku noc!

Gotlib



Marcony

QuoteUvećanje koje se postiže kombinacijama sočiva ide od 35 do 525 puta tako da Jupiter ne morate više gledati na TV-u.


Imam teleskop slican ovome
http://images.netshops.com/mgen/digimarc.ms?img=master:ZHUE004.jpg&h=300&w=300

Precnik ogledala je 175mm (u odnosu na 60mm kod onog od 7000 din.)
Pre neko vece sam gledao Jupiter kroz teleskop pri uvecanju od 100x i video sam par tackica oko njega i naravno sam Jupiter sa dve pruge i nije bio nista nalik na one fancy slike sa Interneta (ili TV-a :)  ). Pokusao sam da gledam sa 200x, ali s obzirom da zivim u centru grada, svetlosno zagadjenje je veliko i nisam video nista bolje nego 100x.

Pre godinu dana sam gledao istu situaciju kroz slican teleskop kao ovaj iz radnje. Jupiter je bio bela lopta i to je bilo to.

NE KUPUJ TELESKOPE IZ ROBNIH KUCA!!!
Pozdrav!

Opticar

Jupiter i treba da se vidi kao bela lopta sa par plavicastih pruga. Ni na jednom teleskopu neces videti kroz teleskop Jupiter ili bilo koju planetu kao sa slika na Internetu. A ni svetlosno zagadjenje nema veze sa slikom u okularu kada su u pitanju planete ili Mesec.

Pavdu

Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Bobo

Quote from: Marcony on May 31, 2008, 08:07:10 am
Pokusao sam da gledam sa 200x, ali s obzirom da zivim u centru grada, svetlosno zagadjenje je veliko i nisam video nista bolje nego 100x.


Svjetlosno zagađenje ne utječe na vidljivost detalja na planetima.

Toma B

Quote from: Bobo on May 31, 2008, 09:14:37 am
Svjetlosno zagađenje ne utječe na vidljivost detalja na planetima.

Mada je to ponekad tesko dokazati nekim "posmatracima neba"....<licno iskustvo>

Svaka cast za onaj link Pavdu! --- Sve je lepo objasnjeno.
Eto ti "Gotlib" sad imas odakle da krenes a na tebi je samo gde ces zavrsiti. Samo pazi zarazno je i tesko se leci... ;D

sale11472

Eh u svemu ovome fali jedno pitanje.. a to je
Šta želiš da posmatraš?
Ako hoćeš da gledaš nešto ovozemaljsko tj treba ti za posmatranje na zemlji onda uzmi durbin, doduše ja ću ponovo da predložim onog TS Voyager-a koga prodaje mravic sem što je mali i zgodan uz tolepo može d posluži i gledanju u nebo .....
Ako hoćeš da gledaš zvezde drži se dvogleda dok god dobro ne upoznaš gde je šta, za zvezde ti inače povećanje ne znači ništa, zvezde su tačke pa koliko god da ih uvećavaš i nisu preterano zanimljive za gledanje (uz neke sitne izuzetke mislim i Sunce je zvezda ali da sad ne zalazimo u po zdravlje rizične vode) ....

Ako hoćeš da posmatraš planete i slično pa tu bi ti trebao malko veći teleskop mada i onaj Voyager može solidno da posluži ja bih računao na trošak od tristotinjak evra naviše za nešto što će da pokaže pristojnu sliku kakvu je Marcony pomenuo*......

Ako hoćeš da vidiš stvari onako kako izgledaju na TV-u paaaaaa može i to .... kontaktiraj ljude iz NASA-e (one prave američke nemoj našeg NASU da zoveš on ima teleskop koji sam ja pomenuo kao onu prvu pristojnu opciju ;D) i pitaj kolko bi tražili za Habl i ekipu koja obrađuje snimke sa njega ;) ;) ;)

Naravno ako te astronomija interesuje i ne želiš da se razočaraš kad već potrošiš pare..... pa onda i nemoj da trošiš pare, pročitaj sve članke za koje si gore dobio linkove a onda

1) lepo odštampaj planisferu i neke mape sa Interneta imaš linkova i po ovom forumu i iskoristi dvogled koji imaš do maksimuma

2) spakuj sve to uz još neke sitnice (šator, vreću, klopu itd) u prvoj polovini jula i zapucaj put Letenke na Astro Kamp tamo ćeš moći da pogledaš kroz najrazličitiju opremu čak i neku koju baš i nećeš skoro razmatrati u opcijama za nabavku....






*Marcony kako bre samo dve pruge kroz tvoj teleskop, kroz toliko ogledalo mora da može da se vidi više ...... batali ti prodaju tvog teleskopa nego aj se dogovorimao sa AshPranhom pa da se nađemo na livadi kad se malo popravi vreme da vidimo šta sve može da se vidi ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

GENESIS

Pozdrav i tebi,

Ne kupuj ništa za sada !

Obavezno dođi na letnji astronomski kamp Letenka 2008. koji će se održati u VII mesecu na Fruškoj Gori. Tamo ćeš imati priliku da pogledaš besplatno kroz 40 različitih instrumenata kao i da dobiješ savete od vlasnika.

Posle odluči šta je najbolje za tebe.

Ovde je link sa kategorijama i cenama tehnike:

http://www.astroshop.de/en/telescopes?gclid=CLzU57TfxJMCFQ88QwodgQR3DA