• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letnji astronomski kamp Letenka 2008.

Started by GENESIS, May 31, 2008, 11:00:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

NASA

Srecan put svima,i jedva cekam slike...

neka vam bude vedro (vedrije od prosle godine ;D )

Daphne

Mobilni telefon jednog od organizatora (tj. moj):

063/470-402

Danica

Ajd pakujte se i krecite na Letenku!!! Ja polazim za sat vremena...

Danijel

Dobro se provedite i jedva čekam da čujem kako je bilo :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mravic

I ja krecem, ali oko 16h.
Mob. 063/566-316
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeLeO

Hvala za broj.
Mislim da sutra dolazi ekipa da snime.
Pozdrav i uzivajte.

mravic

Signal je malo slab na Letenci, tako da ovo uzmite sa rezervom.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeLeO

Cuo se novinar sa Danicom tako da je sve po planu.
Valjda oko podneva dolaze.

sale11472

E evo i prvog utiska...Ko nije došao zeznuo se debelo i može samo da žali...teleskopi...učesnici....ma ko vas šiša čekajte slike :p
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Ja nisam mogao doći, no, čuo sam se telefonski sa Sašom i kaže mi da je vrijeme ugodno, ima puno ljudi, došao je i Marino, a Bobo i Vid se očekuju, atmosfera je super, postavljaju se teleskopi i nema komaraca, za razliku kod mene u Virovitici, živog me izgrizli ;D
Došli su i gosti iz Slovenije, sve u svemu jako ugodna i vesela atmosfera vlada gore. Detalje ćemo čuti, vidjeti i čitati nakon kampa :D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Pavdu

Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

NASA

nisam,sad jurcam da vidim ili neka mini posmatranja s nekim,ili PGSP

GENESIS

July 13, 2008, 10:51:56 am #191 Last Edit: July 13, 2008, 01:27:34 pm by GENESIS
Meni se ovogodišnji letnji astronomski kamp mnogo dopao. Bilo je zanimljivih predavanja i mnogo dobrih teleskopa. Najbolje od svega je što su se okupili ljubitelji astronomije iz čitavog regiona.

Jedva čekam sledeći letnji astronomski kamp.

Izvinjavam se što nisam puno fotografisao.

Evo ovde možete videti nekoliko fotografija sa ovogodišnjeg letnjeg astronomskog kampa Letenka 2008.

http://ljvazic.googlepages.com/letnjiastronomskikampletenka

sale11472

Ma OK ti si bar došao za razliku od nekih... Ja sam baš ušao u bus za BG i krenuo... Prvi mini izveštaj ovde kad stignem kući.... Ufff al je teško nosati teleskop autobusom makar bio mali... al je slatko.,
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Bilo je ql ove god. Vreme lepo (u petak), opustena atmosfera, fino predavanje..

sale11472

OK stigao sam sastrugao Letenku sa sebe žičanom četkom, pa sad mogu da ispunim obećano tj prenesem moj prvi i nesređeni  utisak sa ovogodišnjeg kampa...
Dakle 16" dobson ove godine nije bio na kampu pa ko god misli da je to vitalna informacija može slobodno da preskoči ostatak teksta i čita nešto drugo :P
Ali na kampu se kada je oprema u pitanju moglo videti  :o :o :o :o mnogo više nego prošle godine, bilo je tu montaža od kojih zastaje dah, nikakvo čudo, kada se skupe ovakvi astrofotografi onda i ne treba da čudi kada se na livadi zateknu u istom trenutku Gemini G-42, Meade LX75D, Celestron CG-E.... a stvari zbog kojih obično polazi voda na usta (HEQ5,EQ6, HEQ6 itd) deluju sasvim obično i neugledno.... OK OK znam da sve više interesuju teleskopi i slično pa da nabrojim npr 2x Tal 200k, 2x WO 110 TMB, 2x Pentax 75mm i 105mm onako u paru na Bobinom setupu, SkyWatcher 80ED vise komada, Celestron ED ..... razni njutni od 6, 8 (ovih je bilo jedno 4-5 komada), 10 inča, dvogledi (Bobo mi je ispunio želju i doneo svog Pentaxa pa sam se oduševio istim), durbini, više ATM "dobsona" jedan "Teleskop na letvi" to treba videti i kroz to treba pogledati čisto da ljudi vide koliko jednostavno i jeftino može da se napravi upotrebljiv teleskop...bile su tu dve allsky kamere Slavkova jako ozbljna i Marinova "sijalica" Okulari??? Odakle čovek da počne Hyperioni, WO UWAN (Aristahovci imaju jednog 1.25" a Ljubinko je doneo pregršt 2" primeraka, Panoptic itd itd itd i onda zvezda zvana ETHOS (znam da ima ljudi koji tvrde da mogu da vide celo vidno polje ja ZNAM da ne mogu ;) koliko god da gledaš prema ivici pojavljuju se i pojavljuju nove zvezde) ma razne opreme je bilo MNOGO, Lajoš je doneo nešto opreme na prodaju iz novootvorene prodavnice i uopšte nije odudarao od ostalih po količini iste, jeste da je planirano da se više donese pa je crkao kombi ali i da nije opet ono što je izneto na livadu ..... prosto to se moralo videti...uživo...vlastitim očima.... a po mogućnosti i opipati pa da čovek poveruje....
vreme možda nije bilo idealno za astronomiju i naročito astrogotografiju pošto  je često duvao jak vetar no sve u svemu nije to bio tako loše moglo se vreme lepo iskoristiti za posmatranje... ja sam se inače i ove godine najviše igrao istim onim crvenim dobsonom kao i prošle godine a uz to sam pokazivao neke osnovne objekte i Stevi (vlasniku) i jednoj interesantnoj mladoj početnici (očekujemo je da se uskoro učlani ovde na forum) koja je inače dobila i sjajan poklon od Ljube (nešto slično kao i ja od Jureta ali još  bolje)
Ekipa je stvarno bila imprasivna Jurij Štare i Ljuba Jovanović iz slovenije su stvarno sjajni i uvek spramni na razmenu mišljenja i savet a delili su i poklone... Bobo i Vid su odavno "domaći"... poveli su i Luku ove godine (poneli su oni još koječega interesantnoga a da nije optika ali i to je već uobičajeno ;)...Marcela i Marino koji su u prethodnici poslali Grega sa ekipom.... kažu ljudi da je i Vedran bio prisutan no ja ga nisam primetio ... a i kako bih kad mi je Janko mahao dijetalnom hranom ispred nosa a ja tad malo šta vidim ;D ;D Naravno Radan je i ove godine doveo brojno članstvo iz SAD (mislim da nije brojno kao prošle godine ali svejedno bili su brojni) ADRB je imao dve posete prvo Nataša Stanić i čovek kome nikako na žalost da zapamtim ime ali sam je kriv kad ima upečatljiv nadimak ...Treger.... a u petak su došli i mlađi koji su ostali do nedelje sa svojim Tal-om i ATM modifikovanom montažom... standardni posetioci kao Janko, Nikola (Božić), Milan Milošević (izgleda da je bio tamo i Gucić ali ga ja  u mraku nisam video ni upoznao) Gugi je takođe gostovao sa svojim "Zmajem" morao da ode u subotu, obećao izveštaj koga nema pa je dobio minus ;), Srđan Penjivrag (ostao malko uskraćen za pivo ali ko mu je kriv kad je morao odmah da vozi nazad), Draško onako porodično i mnogi drugi opšte poznati i malo manje poznati (nabrajo bih ja ali ne mogu..... spava mi se.... pokušavam da napišem kratak tekst).
Predavanja su bila standardno interesantna mada nisam otpratio sva (i dalje mislim da bi ista trebala da popune dnevnu prazninu sada je to bar bilo tehnički izvodljivo) doduše imam malu primedbu na šetnju Sunčevim sistemom pošto sam bio ućutkan od strane organizatora i to glavnog al neka on da detalje o tome mislim ipak se on pržio na suncu sa mojim pitanjima i pod pitanjima ;D ;D ;D
Da bilo je zadnje veče i neko takmičenje ali je isto bar meni ovako sa strane kao posmatraču delovalo jako monotono ..... samo jedan takmičar, Janko stoji pored njega i ovaj viče sudija, sudija, sudija, sudija a danica za to vreme vredno upisuje Mesijeov katalog....Pobednik je naravno bio odmah poznat u takvim uslovima i pehar je odneo Koča alias Snajper GOTO..... šalu na stranu on i sin su za nešto preko sat vremena pronašli sve što se od M-ova moglo videti (62 komada ako se ne varam) i sasvim zasluženo odneli kući još jedan pehar sa  Letenke ove godine (podsećanja radi pobedili su i na Mesijeovom Maratonu)....kada se već pominje Koča treba pohvaliti i njegov angažman oko organizacije zahvaljujući čemu a i angažovanju "njegovih" izviđača je kamp protekao mnogo mnogo organizovanije nego prethodni bez obzira na nešto manji broj posetilaca.....nadamo se da će i ubuduće biti tako pa makar sam kamp više i ne bude besplatan vredeće svake pare.

Naravno na ovakvom kampu uvek ima i dodatnih aktivnosti od naučnog značaja pa je organizovana manja ali međunarodna ekspedicija, u sastavu: Marcela i Marino kao predstavnici AUV,  zatim Toma B(andin) i Zdravko kao predsatvnici domaćina tj AP Vojvodine, Draško sa snežanom i Jelenom Drašković i moja malenkost kao predstavnik prestonice..... cilj ekspedicije je bilo utvrđivanje osveđavajućeg potencijala Leidničkog jezera odnosno želelo se u praksi i na licu mesta proveriti da li se isto može koristiti  za osvežavanje Astronoma i odbranu od letnjih žega.... Rezultat misije je da se snažno preporučuje korišćenje navedenog u svrhu osvežavanja tokom letnjih žega ;D

Naravno posle ovolikog teksta slede i slike koje sve to treba da ilustruju ...... dakle  mućak nema .... ne dam tek sutra kad se probudim..... čekajte........ ko vam je kriv što niste došli na kamp da sve to doživite lično....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D