• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Venera

Started by Miranda, April 14, 2004, 12:14:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Miranda

 Zasto se Venera jedina okrece suprotno od ostalih planeta?Cuo sam samo da je kao udarila neka kometa pa zarotirala u drugu stranu ali mi to zvuci malo cudno...

Sich

 Pa jedna od teorija jeste da je jedno telo udarilo o Veneru, ali to nije bila kometa, daleko od toga. To bi se moglo desiti dok je venera i dalje bila protoplaneta i da je neko telo dostaaa vece od komete udarilo o nju.  
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 A hoce li posle nekog vremena poceti da se okrece kao ostale planete?

Coole

 Druga teorija je da Venera nije oduvek bila nas komsija, vec je gravitacija zarobila i "primorala" da nam se pridruzi. ;)  

Sich

 Ta druga teorija je manje verovatna. I Ticijus-Bodeovo pravilo govori da je tu trebalo da se formira planeta iz akrecionog diska, ali ko zna :)

Inace Venera zaista nema nameru da pocne da rotira kao i sve druge plaente :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 OK,ja negde procito da se njeno okretanje usporava pa me cisto zanimalo...

Dule_smor

 Pa ona se najsporije okrece oko svoje ose od svih planeta, zato je i tako vrelo na njoj, ali ne verujem da ce se zaustaviti.

Miranda

 Pa nije valjda glavni faktor vreline njeno sporo okretanje...? Valjda gusta atmosfera,efekat staklene baste...? Sad si me zbunio...

Sich

 Upravo tako, spora rotacija nema nikakve veye sa efektom staklene baste koji je glavni krivac za njenu visoku temperaturu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Dule_smor

 Ok pogresio sam, gusta atmosfera je glavni krivac, ali ako joj za jednu rotaciju treba par stotina dana ili koliko vec, tolika duzina izlozenosti suncu ce doprineti povecanom zagrevanju valjda?

Miranda

 Ma isto je to ja mislim...govorimo o temperaturi cele planete a ne o delu koji je obasjan Suncem! Taj deo je sigurno topliji ali sve bi se to raspodelilo da se ona rotira brze...temperatura bi bila tu negde.....valjda....

Sich

 Temperatura na obe strane Venere (i osvetljene i neosvetljene) je priblizno ista.
Tako gusta temperatura odlicno rasporedjuje tempreraturu po celoj planeti. Uzmimo za primer samo razliku u temperaturi te 2 strane kod Zemlje. Razlika je zaista mala, a Zemlja ima mnogo redju atmosferu nego Venera i mnogo lakse se energija oslobadja. Venerina atmosfera je kao termos :)

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Miranda

 A sta da se Zemlja okrene oko sebe jednom u sto dana a ne za jedan? Verovatno bi druga strana bila znatno hladnija bas zato sto nam je redja atmosfera,zar ne?  

Dule_smor

 Pa da, znaci sto je gusca atmosfera efekat staklene baste je veci i manje su razlike u temperaturama nocu i danju.

Maxscope

 Veruje se da se Venera nekada okretala mnogo brze i da je sudar sa drugom proto-planetom usporio i promenio pravac njenog rotiranja.
Inace temeperatura na Veneri je ista kako na polovima tako i na ekvatoru, a ne menja se tokom noci ili dana. Efekat staklene baste je najveci "krivac" za to , ali mnogi naucnici veruju da je Venera jos uvek vulkanski aktivna. Najveci prilog tome je sulfur-dioksid, (uobicajen vulkanski gas) cija se kolicina u atmosferi Venere promenila u zadnjih 15 godina. Ovo bi moglo biti objasnjeno vulkanskim erupcijama na povrsini Venere.

Inace, najveci raspon temperature od svih planeta ima Merkur. Danju temperatura na Merkuru iznosi oko 430 stepeni Celzijusa, dok se nocu spusti i do
-150 stepeni Celizijusa.