• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Tajanstveni rukopis antikvara Vojniča

Started by Pavdu, June 19, 2008, 07:27:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Pavdu

Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Bobo

Netko misli da je teleskop dovoljan da se otkrije spiralna struktura naše galaksije :) Zanimljivo  ;D

sale11472

He a što svako misli baš na Galaksiju kada vidi spiralnu strukturu ??? Ja bio ubeđen da ima gomila spiralnih galaksija koje su vidljive i golim okom a i gde je prečka na toj slikici ???

Ma u stvari jedna me stvar čudi zašto ljudi misle da ako je nešto hoax to mora da je moderno tj ne starije od 1 veka.....neko je tamo baš lepo napisao da je Rudolf bio zgodna persona da mu za 600 dukata uvališ budalaštinu koja i nema baš previše smisla....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

July 21, 2008, 12:19:58 am #3 Last Edit: July 21, 2008, 12:42:05 am by r2d2
Kolko sam ja razumeo precka je samo predpostavka, a ne 100% cinjenica kada je u pitanju mlecni put. A sto se tice rukopisa, hm, mene zaista podseca na kombinaciju cistog arapskog pisma (barem sam 5 6 slova prepoznao) sa primesama latinice.... Znaci neki hibrid izmisljen radi prevare ili sifrovanja sve je jedno.

sale11472

E pa ako ćeš da sitničariš pretpostavka je i spiralna struktura Galaksije.... još je niko od nas nije video spolja ali postoje nekakva merenja na osnovu kojih se te pretpostavke prave .... tako da hmmm pa ja bih rekao da je to ipak činjenica .... snimljena Spicerom ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

Quote from: Pavdu on June 19, 2008, 07:27:57 pm
Tajanstveni rukopis antikvara Vojniča


evo ovako cu i ja..poludecu,s komsijama u glavi cu napisati neka deformisana slova-i za 300godina-tajanstveni rukopis astronoma-amatera Aleksandra  ;D ;D

r2d2

Quote from: sale11472 on July 21, 2008, 12:50:15 am
E pa ako ćeš da sitničariš pretpostavka je i spiralna struktura Galaksije.... još je niko od nas nije video spolja ali postoje nekakva merenja na osnovu kojih se te pretpostavke prave .... tako da hmmm pa ja bih rekao da je to ipak činjenica .... snimljena Spicerom ....

Cuj ne bih da sitnicarim, ali zarad dijaloga da kazem da predpostavka da nasa galaksija izgleda spiralno je na granici verovatnog jer dovoljno je pogledati u nebo, a predpostavka da ima i precku pride je doneta od strane nekih relevantnih osoba, ali nije prosla vremenski test, i nije postala obavezna u udzbenicima za osnovnu skolu. Ne bih da se natezem u pitanju je redosled nacina iznosnja argumenata za i protiv. U principu se slazem sa tobom, mada ne bih bio iznenadjen da je ipak negde postojalo neko zaboravljeno tacno znanje o astronomiji iz davne istorije. Meni je dovoljno zapanjujuce da su stari grci pored mnogih gluposti koje su iznoslili ipak znali da je zemlja okrugla. A opet ova slika galaksije je samo neka bezveze slicnost.

sale11472

Quote from: r2d2 on July 27, 2008, 10:30:00 am

Cuj ne bih da sitnicarim, ali zarad dijaloga da kazem da predpostavka da nasa galaksija izgleda spiralno je na granici verovatnog jer dovoljno je pogledati u nebo...


Dakle, ajde ti meni sad objasni kako ćeš, samo na osnovu pogleda u nebo otkriti spiralnu strukturu Galaksije....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Gospodo, struktura Mlecnog puta nije otkrivena preko noci (mada verovatno jeste  ;D). Covek koga svi znate po otkricu planete Uran, Vilijam Hersel je jos u 18. veku, posmatrajuci velik broj zvezda, primetio da je nasa galaksija (tada smatrana za jedinu) u obliku diska. Medjutim, on nije znao za apsorpciju zracenja (ili je znao ali nije imao nista efikasno protiv toga) pa je skoro isti broj zvezda video u svim pravcima u zoni diska, sto je vodilo do zakljucka da je Sunce negde oko centra galaksije.
Moderna astronomija je uvela IR posmatranja, a IR zracenje se krece "lakse" nego vidljivo kroz interstelarni medijum. Onda odete na APOD (Astronomy Picture of the Day) pa nadjete "The Milky Way in Infrared". Evo je (link). Lepo se vidi tzv. centralni oval (bulge), ali ne i precaga (bar), sto ne znaci da je nema, je l'. No, kada se malo bolje pogleda (ne onako kako to mi obicno bacimo pogled), oval nije sferoid, nego ima takav oblik da je "deblji" deo nama blizi. Drugim recima, u zavisnosti od ugla posmatranja nece izgledati isto. Zato se pretpostavlja da se radi o precagi koja se prostire do oko 3-4 kpc od centra.
Ali, mnogi naucnici ce reci da je Mlecni put ipak S tip galaksije, a ne SB (u najmanju ruku SAB, galaksija izmedju S i SB). Obicno se kaze da je Sbc ili Sc, tj. dosta "rasirena" spiralna galaksija.
Ako zelite da se podsetite Hablove viljuske, evo nekih slika:
Za pocetak link
ali mozda malo jasnije se vidi ovde (link).
Na ovoj drugoj se ocigledno razlikuje SAB od SB galaksije, prema velicini precage. Zamislite samo da je poluprecnik (ili polu-duzina) precage 3-4 kpc, a poluprecnik galaksije minimum 15 kpc.

sale11472

Pa to je uprvo ono što sam i ja rekao prostim pogledom u nebo ne može da se utvrdi spiralna struktura Galaksije može galaksije ali Galaksije ne..... potrebne su dodtane metodologije koje su plod modernih vremena => Stari Grci uz sve svoje zasluge (u koje baš i ne spada oslanjanje na posmatranje bar u Aristotelovoj verziji nauke) nisu znali dovoljno o strukturi Galaksije (nisu za istu ni znali) tako da ona spiralna struktura u predmetnom rukopisu može da pretstavlja bilo šta... uostalom logaritamska spirala i nije baš tako redak oblik u prirodi.....

Što se prečake tiče pa isto kao što se merenjima dobio zaključak o spiralnoj strukturi dobijen je zaključak da postoji i prečaga .... uostalom merenje Galaksije i nije baš trivijalno tako da se novijim metodama poprilično menjaju neke veličine i shvatanja vezana za naš Zvezdani Grad  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Ako pazljivo procitate tekst videcete da ga niko do sada nije desifrovao a i u tekstu su reci "veruje se da je....."
Nisam siguran da je Jezuitskom redu bila poznata tehnika Astralne projekcije tako da dok se ne prevede tekst , crtez mozemo tumaciti kako nam je drago. 8)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?