• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Hteo bih da kupim teleskop .

Started by pokrajac, July 20, 2008, 04:24:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

6 mm Ethos izlazi tek u februaru...
Da, uistinu je zgodno imati vece vidno polje na Dobsonu i reklo bi se da Ethos nudi potpuno rjesenje u tom pravcu. Ali vec stizu prituzbe onih koji koriste 13mm upravo na F/5 i F/6 teleskopima - degradirana slika na rubovima! O ovome priznaju i sami u TeleVue-u i to i pise upravo tu na njihovoj stranici malo nize, u PDF fajlu: http://www.televue.com/Pdf/TVO_ETHOS-instruct.pdf

Ja nemam problema s mojim Ethosom, jer ga koristim na teleskopima >F/7

Vecina onih koji posmatraju planete, isticu kvalitet jednog te istog okulara kojeg proizvodi vise firmi: Burgess Optical, zatim TMB, pa Telescope Service, itd., itd...
Zajednicko im je da ih je dizajnirao nadaleko cuveni i priznati Thomas M. Back (jedan od koautora true APO refraktora) - a to je ovaj HR Planetary okular koji sam preporucio !! A on je i SKY and TELESCOPE Hot Product za pretproslu godinu (dakle nema omaske).

sale11472

January 08, 2009, 11:23:40 pm #31 Last Edit: January 09, 2009, 11:05:46 pm by sale11472
Dobro Ethos je bio šala  ali vidim da se na letenki nisu bunili ni na korišćenje u bržim teleskopima naravno svaki Njutn brži od f/6 sa tolikim vidnim poljem prosto plače za koma korektorom...
Doduše ja sam kroz isti gledao kroz f/6.4 teleskop i nisam video nikakvu degradaciju slike uz rubove (ma nisam siguran ni da sam video rubove vidnog polja ;) )

HR su mrak okulari i jedinu zamerku koju sam pročitao na njih je da su neautorizovane verzije Burgess Optical-a odnosno da ih fabrika koja radi za Burgess Optical prodaje i pod ovim imenom ... malo sive ekonomije ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

Quote from: GENESIS on January 07, 2009, 09:41:55 pm
Moj predlog za posmatračku astronomiju:

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/product.php?id=140&class1=1&class2=106




He he pazi sad ovo
Review baš ove sprave i to vrlo povoljan a poredio ga je sa Meade Lightbridge-om...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Cao Ljubo,video sam tvoje preporuke tako da cu u pocetku uzeti Barlow a kasnije i planetarni. Zanima me na koji se okular postavlja barlow?

sale11472

Barlov stavljaš u fokuser pa u njega stavljaš okular... bilo koji okular...tj onaj koji ti odgovara da bi dobio željeno povećanje ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Jel tacno da moze da uvecava 500x? Kako se vidi Mesec,Jupiter?

sale11472

pa može i moj teleskop da uvećava i 1000 x  samo mi treba okular od 2 mm da ga ubacim u barlow i to je to povećanje od 1125 x a šta će se videti pa ništa naravno... koliko neki teleskop uvećava je najmanje bitna (ja bih rekao potpuno nebitna) informacija i onako su retke noći kada se može koristiti uvećanje preko nekih 250-300x a i za to bi se trebalo popeti na neku planinu daleko od svakog svetla i smoga ...
Inače maksimalno upotrebljivo povećanje nekog teleskopa se računa (odprilike) 2x prečnik objektiva u mm ... odnosno veća uvećanja od tog samo kvare sliku bez obzira na atmosferu i njeno stanje.... veliki teleskopi se ne kupuju zbog većeg povećanja već zbog veće količine svetlosti koje prikupljaju
Evo korisnog teksta o uvećanju naročito obrati pažnju na sliku Jupitera ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

perijar

Da sad je jasno .Na onom Jupiteru se ne vidi nista od detalja.Mogu li se konkretno videti prstenovi i mrlja pomocu 250mm i pri kojem uvecanju?Kako se vide krateri na Mesecu?Verovatno je to prikazano negde ali nisam nasao.

Ljubo

Par pojaseva na Jupiteru bi trebalo da vidis i u omanjem teleskopu (ako imaš barem solidan okular), a za mrlju mislim da bi trebalo da se lijepo vidi u tom Dobsonu (inace vidi se dobro u 20-cm SCT-u).
Kratere na Mjesecu ćeš vidjeti odlično u Dob-u, izgledaće ti kao da kosmičkim brodom ploviš iznad njega!

A sad koje uvećanje, to je relativno. Ako si se baš opredijelio da gledaš najviše planete (i dje po koju lijepu dvojnu zvijezdu), onda planiraj dva HR Planetary okulara: 9mm i 6mm.

perijar

To je super,ostaje samo da naucim da trazim te planete ali otom potom.

Ljubo

Jupiterov prsten, naravno, neces vidjeti, a Saturnov ti je sad jako tanak - no trebao bi se jos uvijek vidjeti.

perijar

Da,ustvari mislio sam na pojaseve. A Mars ne moze stalno da se vidi,zar ne?

Ljubo

Ne tako dobro dok nije u opoziciji. Ali na zalost nece se tako dobro vidjeti ni onda u narednih nekoliko godina (jbga, nepovoljne su mu ove opozicije sto dolaze).

perijar

A cemu sluze filteri i koja je njihova uloga? Na primer ako stavis crveni da li se onda jupiter vidi kao plav?

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk