• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astronomy literature

Started by TenMon, July 20, 2008, 05:34:59 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TenMon

Knjige koje bih na osnovu iskustva citanja preporucio studentima astronomije i onima koji to nisu ali ih zanima astrofizika. Kod nas nisu dostupne ali se mogu pazariti preko interneta (npr. www.amazon.co.uk). Iz Engleske obicno stignu za ~7 dana. Cena svake od ove tri knjige je nesto preko 30 funti.

Suncev sistem
An Introduction to the Solar System, Neil McBride, Iain Gilmour
Ovaj tekst je za studente prve godine ali je razumljiv i za srednjoskolce. Vrlo ilustrativan opis celog Suncevog sistema; posebno terestricke i dzinovske planete, njihova unutrasnja struktura, atmosfera, itd. Zanimljiva su i poglavlja o malim telima, a detaljno su opisani i meteoriti. Knjiga ne zahteva skoro nikakvo predznanje iz matematike, pa toplo preporucujem neprofesionalnim astronomima.

Galaksije
Galaxies in the Universe: An Introduction, Linda Sparke, J.S.Gallagher III
Najtoplija preporuka zainteresovanim za galaksije! Sadrzi 9 poglavlja sa vrlo lepo naglasenim bitnim stvarima u vezi sa astrofizikom galaksija. Tekst je veoma razumljiv, sa matematikom na nivou prve ili prve dve godine osnovnih studija fizike (mada veci deo knjige ne zahteva veliko znanje iz matematike). Ono se namece samo u par poglavlja o kretanju zvezda, ali se citalac moze naknadno vratiti na to. Posebno su napisana poglavlja o spiralnim, a posebno o elipticnim galaksijama, njihovom fotometrijom, a dat je i (nerelativisticki, pojednostavljen) opis kosmoloskog modela sirenja svemira i posledica po galaksije.

Kosmologija
Cosmological Physics, John A. Peacock
Kosmologija je mozda i najfascinantnija naucna disciplina. No, zbog svoje slozenosti, koja obuhvata prakticno celu fiziku, "ozbiljan" tekst iz kosmologije ne moze biti lak. Ova knjiga je mahom za postdiplomce koji imaju strpljenja da proucavaju teorije kao sto su relativnost, kvantna mehanika, kao i njihova primena u astrofizici. Tu je i relativisticka kvantna mehanika, teorija polja, itd. U sustini, veoma tezak tekst, cesto bez ulazenja u detalje izvodjenja jednacina, ali svakako izvanredna kompilacija neophodnog znanja iz teorijske i posmatracke (astro)fizike neophodne za modernu kosmologiju.

sale11472

Nešto ne vidim sebe kao nekoga ko bi pljucnuo 90GBP za tri knjige koje ima na CD-u  :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Neki ljudi ne vole da citaju sa monitora  ;) (na primer ja) Ali ako treba nekome imam brdo "dejavu" knjiga...

sale11472

Tja nekim ljudima treba reći da smo u 21 veku i da je knjiga na papiru anahronizam :P
Šalu na stranu jeste papirna knjiga još uvek nezamenljiva ali elektronska forma je znatno ali znatno zgodnija mislim kada bih sve knjige koje sam pročitao u elektronskoj formi pokušao da naguram u svoj habitat to bi bilo poprilično teško ovako mogao bih da ih ponesem u malom džepu...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Ali! Ponekad covek moze da ponese knjigu, ali ne i racunar. Na Letenku recimo ako nema laptop :P I naravno sveze odstampane stranice su nezamenljive  ;D

vmiro

Zato na www.amazon.com mozes da kupis iste te knjige samo 3x jeftinije ali polovne. S tim sto je to polovno kao novo (good, like new...). Par knjiga sam kupio na taj nacin i obicno je bila izguzvana jedna ili dvije stranice sto su oni vjerovatno povukli iz prodaje usled stamparske greske...Znaci Amazon -> Used and new !

TenMon

Da, used & new ima i na UK amazonu; ali iz Amerike treba 3-4 puta vise vremena da stigne, iako je malo jeftinije...

Aristokle

Nedavno je iz stampe izasla knjiga "Cosmology" u izdanju Oxford University Press-a, autor je tvorac GUT-a Steven Weinberg. Remek delo od majstora, kazu kritike. Kosta oko 65 evra, tvrdi povez, 544 strane. Ja takve knjige narucujem preko firme Datastatus (www.datastatus.co.yu), cena narudzbine je bas ona koju vidite na sajtu izdavaca ili na Amazonu.

sale11472

Quote from: TenMon on July 21, 2008, 01:22:19 am
Ali! Ponekad covek moze da ponese knjigu, ali ne i racunar. Na Letenku recimo ako nema laptop :P

pa rešenje je jednostavno ..... kupiš laptop...ili još bolje neki PDA.....
Šalu na stranu Elektronske knjige imaju toliko prednosti da mi miris buđ... ovaj papira ni najmanje ne smeta...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon

Quote from: Aristokle on July 21, 2008, 12:41:17 pm
Nedavno je iz stampe izasla knjiga "Cosmology" u izdanju Oxford University Press-a, autor je tvorac GUT-a Steven Weinberg. Remek delo od majstora, kazu kritike. Kosta oko 65 evra, tvrdi povez, 544 strane. Ja takve knjige narucujem preko firme Datastatus (www.datastatus.co.yu), cena narudzbine je bas ona koju vidite na sajtu izdavaca ili na Amazonu.


Hej, pa to je sjajno! A jos je i jeftino za hardcover. Evo je na ovom linku.
Dobra informacija.  ;)

Aristokle

Hvala :) Weinberg je zaista sjajan, ko god je citao njegovu trilogiju "Quantum Theory of Fields" ima iskustva sa , pre svega, genijalnim naucnikom a zatim i dobrim piscem. Skrenuo bih jos paznju na Padmanabhanovu trilogiju "Theoretical Astrophysics", kao i na Zeilik-ovu "Astronomy - The Evolving Universe". Cambridge University Press bas ima bogatu ponudu iz astronomije i astrofizike - pocevsi od vec pomenute knjige Linde Spark o galaksijama do astronomije pulsara i kvazara, CMBR i astrobiologije. Preporucio bih jos i ponudu Springera - npr. Kamenzindovu "Compact Astrophysical objects", koga vise interesuju beli patuljci, neutronske zvezde i crne rupe.

sale11472

Quote from: Aristokle on July 21, 2008, 09:01:52 pm
Skrenuo bih jos paznju na Padmanabhanovu trilogiju "Theoretical Astrophysics",


Trilogiju hmm moguće da mi fali jedna  ;) ma pošto se ugasio moj omiljeni sajt za "kupovinu" knjiga u el. formatu moraću sada da sredim kolekciju ;D


BTW Springer je vrlo interesantan i Astronomima Amaterima ima jako lepu kolekciju naslova npr serijal Patrick Moore's Practical Astronomy Series ili Astronomers' Observing Guides
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Aristokle

Da, u pitanju je trilogija... Prvi deo nosi naziv "Astrophysical processes", drugi deo "Stars and stellar systems", a treci deo "Galaxies and cosmology"... Ja ih imam u print izdanju :), po mom skromnom misljenju nista ne moze da zameni lepu knjigu, mada imam tusta i tma  knjiga u djvu, ali nije to taj ugodjaj... :)

Quote from: sale11472 on July 21, 2008, 10:31:03 pm
Quote from: Aristokle on July 21, 2008, 09:01:52 pm
Skrenuo bih jos paznju na Padmanabhanovu trilogiju "Theoretical Astrophysics",


Trilogiju hmm moguće da mi fali jedna  ;) ma pošto se ugasio moj omiljeni sajt za "kupovinu" knjiga u el. formatu moraću sada da sredim kolekciju ;D


BTW Springer je vrlo interesantan i Astronomima Amaterima ima jako lepu kolekciju naslova npr serijal Patrick Moore's Practical Astronomy Series ili Astronomers' Observing Guides

NASA

ja imam od Springer-a:The Observer's Sky Atlas by E. Karkoschka

Aristokle

Quote from: NASA on July 21, 2008, 11:50:53 pm
ja imam od Springer-a:The Observer's Sky Atlas by E. Karkoschka


To imam i ja, bas je dobra knjiga... Nekih 130 strana, ali izuzetna.