• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ocuvanje tamnog neba

Started by cola, August 06, 2008, 02:29:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Zanima me da li u Srbij ima neki zakon o ocuvanju tamnog neba,cuo sam da se to sprovodi(sprovedeno) u SLO i CRO,pa bih zeleo da mi neko kaze kako to ide kod nas,ili jel mozemo mi nesto da ucinimo,sem da razbijamo reflektore :) ?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

xaxa,ne mozemo nas da cuvamo,gledaj koliko saobracajnih nesreca a kamoli nebo....

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

StasaM

ne znam koliko imate godina, ali npr. ako idete u srednju skolu ili na fax pokusamo da sa nasim mladalackim zeljama spasemo svet (ili samo nebo(samo toliko...)) time sto bismo pokrenuli neku inicijativu, tipa peticiju za ocuvanje neba i protiv svetlosnog zagadjenja...
Zivim u bg-u i od toga nema puno vajde ovde, ali ako ste iz nekog manjeg mesta vredi pokusati i vece su sanse da se nesto uspe (((-;
Ne kazem da odustajem, naprotiv pokusacu nesto: bar u mojoj skoli da organizujem nesto (pocetkom skolske godine), tipa potpisivanje peticije za gore navedeno, izlozbu fotografija i slika...kreativno!!! (predloge mi, molim vas, shaljite)((-:
Naime, probacemo da smorimo ove iz opstine da bar nesto urade (a pod nas smatram parlament skole i zainteresovane ucenike, a mozda uvucemo jos neku skolu u ovo...?).
Ako imamo srece, bar cemo uspeti da projekat razglasimo, mada nisam optimista:jer svasta ljudi rade, sa mnogo vechiim budzetom,i nishta:niko ih ne cuje...
Zakon o ocuvanju nisam nasla (mozda sam napravila previd), ali bar cu pokusati!!!
Josh jednom hvala shto chitate ovoliko texxta ali i ovo je malo napisati:opet:(predloge mi, molim vas, shaljite)((-:

cola

pazi,ako idemo po skolama ne dobijamo nista(ne prave deca svt. zag.).
ja sam mislio da nesto sprovedemo, ali sta?  Stanicka iz adrb je pricala o tome za b92 http://www.das.org.yu/mga/mediji.html
ja sam za,pa kad covek ode na kulu narodne opservatorije od onih j..nih reflektora ne vidi nista,jedva da vidis Altair a tamoli neki m objekat.
neka svako da neki predlog pa...
ako ne izlazimo na trg republike pa da vidim koce da nas zaustavi:)
OVO JE U KORIST SVIH NAS!!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

haha..sve je to lepo na papiru ali da vidim kog srednjoskolca ili nekog koga ne interesuje astronomija briga da gasi svetlo ili se dosadjuje peticijama da se vidi vise zvezda...ako budete davali po 2000din.svakom da se zalaze-e tada cete dobiti dosta ljudi  ;D

sale11472

Quote from: StasaM on August 06, 2008, 08:16:38 pm
...
Ne kazem da odustajem, naprotiv pokusacu nesto: bar u mojoj skoli da organizujem nesto (pocetkom skolske godine), tipa potpisivanje peticije za gore navedeno, izlozbu fotografija i slika...kreativno!!! (predloge mi, molim vas, shaljite)((-:
....


SAŠAAAAAA, ovakvim predlozima treba puna podrška ajde da se u taj predlog uključe i Astronomija i trebalo bi za pomoć animirati i Natašu Stanić, ADRB i sve koji bi mogli da pomognu eto imamo ovde ljude iz Hrvatske koji su se izborili za takav zakon kod njih .... dakle ima ko da pomogne...
Ovo sa školskim parlamentom mi deluje kao dobra ideja, ne ne mislim da će odmah da izdejstvuju novi zakon ali ako uspeju da animiraju mlađu populaciju ove godine onda sledeće kada je MGA ima šanse da se nešto napravi... ili kako je to lepo sročio Konfučije "Put od hiljadu kilometara počinje jednim korakom" a ovo bi mogao biti odličan prvi korak evo u tom smislu jednog predloga: sakupiš taj palament ili bar zainteresovane članove (a siguran sam da bi se tu našli razni zainteresovani za prirodne nauke ne smao astronomiju već i bilogiju i slično) i izmoliš od Nataše jedno posebno predavanje o ovoj temi, pišeš Marinu i Bobi za iskustva iz komšiluka onda o svemu obavestiš Sašu da napiše opširan članak (ili još bolje sama napišeš članak) za Astronomiju pa tako u krug i polako širiš krug ljudi koji su u to uključeni .... kao literaturu preporučujem Gerilsko Ratovanje od Čea ;)


Quote from: NASA on August 06, 2008, 10:58:04 pm
haha..sve je to lepo na papiru ali da vidim kog srednjoskolca ili nekog koga ne interesuje astronomija briga da gasi svetlo ili se dosadjuje peticijama da se vidi vise zvezda...ako budete davali po 2000din.svakom da se zalaze-e tada cete dobiti dosta ljudi  ;D


BABO JEDNA >:(  ŽUTI KARTON!!! >:(
Pa nisu svi kao ti sa takvim stavom nikakvo čudo što nisi učestvovao u nikakvom posmatranju ....
Ajmo malo se uključi u ovakve stvar!
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

ajde da vidimo da neko kontaktira medije,da ih iscimamo da malo pisu,pricaju oko toga.novinari ce to samo ukrasiti kao sto oni to i umeju.
ako neko ima neku vezu neka vice ja cu da vidim da zainteresujem sve u adrb-u(saradnike i zaposlene).Ovo bi moglo da uspe.
ajde da oformimo tim ljudi koji je zainteresovan(kao neka mala organizacija) gde ce svako znati sta radi jedni pisu clanke za novine i am, drugi kontaktiraju tv i radio stanice,treci jure veze dobicemo sigurno neku podrsku.
Ko je zainteresovan neka mi javi!!!!!!!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa


NASA

Quote from: sale11472 on August 06, 2008, 11:18:06 pm
Quote from: StasaM on August 06, 2008, 08:16:38 pm
...
Ne kazem da odustajem, naprotiv pokusacu nesto: bar u mojoj skoli da organizujem nesto (pocetkom skolske godine), tipa potpisivanje peticije za gore navedeno, izlozbu fotografija i slika...kreativno!!! (predloge mi, molim vas, shaljite)((-:
....





Quote from: NASA on August 06, 2008, 10:58:04 pm
haha..sve je to lepo na papiru ali da vidim kog srednjoskolca ili nekog koga ne interesuje astronomija briga da gasi svetlo ili se dosadjuje peticijama da se vidi vise zvezda...ako budete davali po 2000din.svakom da se zalaze-e tada cete dobiti dosta ljudi  ;D


BABO JEDNA >:(  ŽUTI KARTON!!! >:(
Pa nisu svi kao ti sa takvim stavom nikakvo čudo što nisi učestvovao u nikakvom posmatranju ....
Ajmo malo se uključi u ovakve stvar!

pa hocu...ali ipak ne znate kakvo je stanje u skolama...i da astronomija nije omiljena-sve je ovo lepo ali realan sam...ovako po novinama i to-moze..imam prvi ideju za studio B-oni imaju sta raditi za leto..kad bi napravili da dodju na kulu i tamo..to bi sigurno bilo..

cola

August 07, 2008, 01:17:05 am #10 Last Edit: August 07, 2008, 01:22:25 am by cola
Studio B je uvek na kuli, kad god je nesto(bude i na vestima),a i b92 je mozda zainteresovan,pricali su i o mga2008.
Za pocetak i 24casa su super.
Posle predavanja u skoli bi nas pljuvali do kraja  zivota :(  no vredi pokusati...
ali da bi poslali neke vesti moramo biti grupa a ne jedan posalje a ostali lade j.a i to se zaboravi,dobio sam neke savete moramo za kratko vreme da podignemo prasinu(da ih izbombardujemo) jasno i glasno.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

Pa to kazem..a sto Sale odmah napada a ne shvata neke stvari...xS
Ja cu poslati mail-ove nekim novinama i televizijama,ako se slazete?

cola

naravno,samo kome ces?
daj da se raspodelimo,posalji i neke razlike izmedju neba u Bgd i neba u Africi
evo sta su Hrvati napisali http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=146
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

NASA

ovo ne sme da bude kao i sve ostalo u astronomiji-da samo ozb.ljudi pricaju kako je ozbiljan hobi...to ne privlaci-moramo da sklopimo godinu astronomije,zabavu,sve...nikog nece privucida gleda u zvezde  pre nego npr.ide u setnju ili zurku...kada bi sklopili i objasnili da je astronomija +zabava =moguca je onda cemo dobiti nove ljude,ljude koje ce da interesuje nebo...

cola

August 07, 2008, 01:35:20 am #14 Last Edit: August 07, 2008, 01:45:22 am by cola
pa ako stavimo polugole modele i pivo svi ce da gledaju.
salu na stranu, upravu si kad nekom spomenem astronomija svi misle da su to neki proracuni i smaranja...
moramo otvoriti oci nasim slepim sugradjanima...
jel bi mogao neko da brzo napravi sajt
kako bi ljudi saznali nesto vise
evo jos  linkova http://www.facebook.com/group.php?gid=2209431832
http://www.darksky.org/
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com