• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Ocuvanje tamnog neba

Started by cola, August 06, 2008, 02:29:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Eh sad smo već daleko otišli ovde je priča kako dečica da se aktivno uključe u tu priču....
Službeni dopisi, pamfleti letci i slično bi ipak morali da budu posao starijih u raznim ozbiljnim organizacijama itd itd
No kako je MGA na pragu a postoji i nekakav Nacionalni organizacioni odbor koji ima i koordinatora za projekat očuvanja tamnog neba onda bi mi bilo logično da on povede celu ovu priču dakle možda bi ovaj naš podmladak trebao da počne od njega a on je Nikola Božić (bozicn@gmail.com) dakle moj predlog bi bio da ga kontaktirate pa sa njim da vidite šta konkretno može da se uradi
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Dobra ideja, no... kako to obično biva, službene instance su obično spoooreeee, a ovdje postoji elan i entuzijazam pa bi tu energiju trebalo iskoristiti i početi raditi nešto konkretno i to što prije. To se onda može uklopiti u ono što službene instance budu izmudrijale. Ne treba čekati MGA, treba krenuti odmah ne čekajte NOO tko zna što oni imaju u planu i KADA? Naravno, možete stupiti s njima u kontakt čisto da vidite gdje ste. Uvijek se to može prilagoditi zajedničkim interesima.

Kako se ono veli - razmišljaj globalno, djeluj lokalno ;)
Samo krenite što prije.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

cola

Mislio sam da napisem neki kraci tekst na ovu temu u AM,sta mislite o tome?
neki savet?Pitao sam jos onda neke iz adrb-a,pa i nisu nesto zapanjeni svi me vracju na  Bozica pa cu najverovatnije morati da  vidim s njim,mada coveka ni ne poznajem...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa

1. malo prelistaj članke na tu temu koje već imamo (svi su već malo stari) http://www.astronomija.co.rs/sadrzaj/teorija.htm#sijalica

Zatim, sedi i napiši. Eh, to je moćna tema i sve dalje zavisi od tvojih afiniteta, ambicija u pisanju itd.

marino

Quote from: cola on October 22, 2008, 12:32:17 am
Mislio sam da napisem neki kraci tekst na ovu temu u AM,sta mislite o tome?
neki savet?


evo ti nas primjer..imas podosta materijala..a mi nakon godinu dana kasnjenja napokon sada radimo na "upgradeu" materijala na site-u..
www.lightpollution.org
site je preveden i na srpski a sada ce biti s ovim preinakama posebna oznaka i za lokalizaciju materijala na srpski jezik na siteu...ima jos toga sto ce se raditi pa ako si zainteresiran evo malog popisa aktivnosti;
(nesto od toga je napravljeno nesto je u izradi a nesto nije ni taknuto)

1) Prilagodba postojećih tekstova sa www.lightpollution.org u skladu sa aktualnim prilikama i saznanjima
2) Prijevod tekstova sa www.lightpollution.org na pet svjetskih jezika; Engleski, Njemački, Talijanski, Slovenski, Srpski
3) Redizajn sitea www.lightpollution.org i novi sustav njegova održavanja
4) Prikupljanje svih tekstova (članaka) problematike svjetlosnog zagađenja čiji su autori članovi AUV i njihovo postavljanje na www.lightpollution.org
5) Prikupljanje svih tekstova (članaka) problematike svjetlosnog zagađenja raznih autora objavljenih u Hrvatskim medijima, te uz njhovu dozvolu, postavljanje na www.lightpollution.org
6) Redovno obogaćivanje tekstova na www.lightpollution.org sa novim materijalima
7) Osmišljavanje "online" peticije za smanjenje svjetlosnog zagađenja i njeno postavljanje na www.lightpollution.org , te kasnija evaluacija rezultata.
8) Osmišljavanje i realizacija klasične peticije za smanjenje svjetlosnog zagađenja na nivou RH, njena evaluacija i slanje tijelima državne uprave i samouprave
9) Osmišljavanje prijedloga zakona o svjetlosnom zagađenju (prema Slovenskom prijedlogu zakona o LP-u - u suradnji sa Andrejem Moharom i Hermanom Mikužom) i njegovo "proguravanje" u Saboru RH /pronađeni zastupnici!/
10) Snimanje postojećeg stanja svjetlosnog zagađenja na prostoru Istarske županije i konstantni monitoring istog u vremenu od 2006. - 2010. sa redovnim evaluacijama stanja i djelovanjima prema nadležnima, odgornima 
11) Osnivanje punopravne udruge "Hrvatska udruga za zaštitu zvjezdanog neba" i rad po projektu NADA 2006 u sklopu udruge
12) Uključenje novoosnovane udruge u IDA (International Dark Sky Assosiation) i suradnja u IDA projektima
13) Organiziranje i provođenje serije predavanja po školama Istarske županije o problematici svjetlosnog zagađenja
14) Školski program "Granična zvjezdana magnituda", uz pomoć programa/animacije za vizualizaciju granične zvjezdane magnitude angažirati školsku populaciju za prikupljanje okvirnih podataka o stanju svjetlosnog zagađenja u cijeloj RH
15) Osmišljavanje, izrada i štampanje postera i razglednice edukativnog sadržaja o problematici svjetlosnog zagađenja
16) Osmišljavanje, izrada i štampanje novog letka edukativnog sadržaja o problematici svjetlosnog zagađenja
17) Osmišljavanje i slanje "Edukativnog pisma" nadležnim ustanovama u RH
18) Osmišljavanje i slanje "Edukativnog pisma" projektantima, arhitektima, investitorima, proizvođačima i trgovcima rasvjetne opreme u RH
19) Osmišljavanje i organiziranje serije tematskih okruglih stolova o problematici svjetlosnog zagađenja u RH 
20) Osmišljavanje i organizacija Hrvatske konferencije o svjetlosnom zagađenju
21) Osmišljavanje i ustanovljenje "LP certifikata" za rasvjetnu opremu
22) Osmišljavanje i ustanovljenje godišnje "LP nagrade" za najkvalitetnije projekte smanjenja svjetlosnog zagađenja
23) Kontinuirano praćenje komunalnih i cestovnih investicija te prenventivna edukativna djelovanja kod projektanata, investitora i izvođača na problematici svjetlosnog zagađenja
24) Izrada javno dostupne (www.lightpollution.org ) PPT - prezentacije o problematici svjetlosnog zagađenja i e-knjige o svjetlosnom zagađenju (prilagođeni tekst sa www.lightpollution.org )
25) Osnivanje odjela za komunikaciju sa medijima i konstantno medijsko potenciranje problematike svjetlosnog zagađenja
Vidulini Observatory

cola

October 22, 2008, 11:20:15 am #35 Last Edit: October 22, 2008, 11:57:09 am by cola
pa ajde da vidimo svi nesto zajedno,ja imam samo 16 godina i ne mogu sve sam,ajde da se raspodelimo,Jel ima neko zelju da radi nesto od navedenog.



HVALA TI!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Predrag

Lepo bi bilo, bas zato sto imas samo 16 godina, da to sam odradis, pa da ti kasnije neko iskusniji da neke sugestije i to je to! eventualno da izvrsis neke male izmene! Ma mozes to sam!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

mravic

Joooj, da nam je ovakvih vise.
Mi u bačkoj planiramo nesto da radimo na ovom polju samo nas nema, tj. nema nikog osim mene koji sam zainteresovan za ovo. Uspeo sam u dve skole da pokrenem astronomske sekcije pa cemo se vec nekako boriti protiv LP-a.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

marino

Quote from: cola on October 22, 2008, 11:20:15 am
pa ajde da vidimo svi nesto zajedno,ja imam samo 16 godina i ne mogu sve sam,ajde da se raspodelimo,

HVALA TI!!!


ajde vidi sto bi ti mogao od toga da napravis pa napisi i krecemo

drugo..koliko si na "ti" s internetom", mza bi mogao voditi posao ucrtavanja izmjerenih vrijednosti na karte, ili nesto trece..

ne zahvaljuj mi :) sada sam ti dao posla :)
m
Vidulini Observatory

cola

Napravio sam za pocetak grupu na Facebook-u!
Na ovaj nacin mozemo isto da dizemo svest ljudima,tako sto cemo zvati sve prijatelje da postanu clanovi! http://www.facebook.com/group.php?gid=31810278569

naravno ocekujem da se i vi prikljucite
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

marino

evo i mene tamo mada nisam bas na ti s tim facebokovima:)
m
Vidulini Observatory

cola

Moglibismo da koistimo ovu grupu na fejsu kao neki nas sajt,za pocetak,da nebi gusili forum.uskoro ce i krenuti oglasavanje grupe s nasom parolom...Veliki broj vas ima naloge,pa ocekujem da se svi  vi prikljucite,invajtujte ljude itd tamo ima i okacenih tekstova(kao posted items) tako da je i edukativno.Evo Marino je napravio nalog da bi se prikljucio,a vi koji imate ne mozete :) evo linkahttp://www.facebook.com/group.php?gid=31810278569
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Bobo

Mislim da bi bilo kvalitetnije da se uključite u "svjetsku" verziju brojanja zvijezda. Ipak je ovo globalni problem i mislim da će se tako postići značajniji doprinos borbi protiv svjetlosnog onečišćenja. Naročito kada se sa podacima bude išlo u javnost - to će biti dio globalne kampanje i podaci će više dobiti na težini nego kada se prezentiraju kao rezultat šačice astronoma amatera sa ex-yu prostora.

Evo link

http://www.ucar.edu/news/releases/2008/stars.jsp

Usput ću upozoriti na tekst o svjetlosnom onečišćenju koji je izašao u novom broju National Geographica:

http://ngm.nationalgeographic.com/2008/11/light-pollution/klinkenborg-text

..te kratak komentar u Sky & Telescopeu:

http://www.skyandtelescope.com/news/home/31809719.html


marino

i ovo i globeovo brojanje zvijezda je za svaku pohvalu i bilo bi lijepo od svih nas da "pripomognemo" - to svakako

komentar s moje strane je bio kako je globe to puno ljepse odradio...probao sam uzeti par srednjoskolaca koji o astrognoziji nemaju pojema i nemogu odraditi aktualno brojanje zvijezda, mozda je ono namijenjeno samo astronomima...

"nasa" varijanta ima za cilj i edukaciju i prezentaciju problema..ide sada za koj dan i u medije kao jedan od programa za IYA 2009

mislim da je ljudima puno lakse nac sjevernjacu..

m
Vidulini Observatory