• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] ULOVLJEN BOLID SA TRAGOM

Started by RSS, August 25, 2008, 10:26:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RSS

ULOVLJEN BOLID SA TRAGOM
       


Od više snimaka skrojena je fina animacija bolida.
       

http://www.astronomija.co.rs/razno/ad/skoplje/2008/Perseidi/Bolid/bolid.htm
       

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Toma B

Svaka cast cika Radane.... :)
Samo nisi naveo procenu sjaja (magnitude) tog meteora.

Ova animacija me je podsetila na super-sjajni bolid koji sam video 1999 (Leonidi). Secam se da sam ugledao svoju senku na zemlji, pre nego sto sam "munjevito" okrenuo glavu gore i video brilijantan, skoro zaslepljujuce sjajan raspadajuci bolid kako para preko sredine neba. Po mojoj nestrucnoj proceni imao je barem -8mag do -10mag.
"Voz" koji je ostavio za sobom mogao se videti golim okom (nisam tada ni dvogled imao) nekih 30 sekundi.

Pavdu

Jel ovo snimano amaterski ili ćete nešto uraditi sa snimcima? (ako Radan čita ovaj forum)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Stojanov

Izuzetno sjajan bolid. Procena sjaja , najmanje -12mag , uopste nije preterana ako se vrednuju podaci sa fotografije kao i podaci koje je dao Radan - izmedju ostalog da je rezistentni trag trajao cetiri minuta. Za manje upucene : da zamisle pun Mesec ( dimenzije 30' ) na mestu Plejada u gornjem delu fotografije ( dimenzije 110' ) i neka uporede bolid sa zamisljenim Mesecom. Pun Mesec je -12.7mag.
Tesko je prihvatiti cinjenicu da je takav bljesak izazvao kamicak velicine lesnika , ne veci od jednog centimetra :o