• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] POKRENIMO AKCIJU - PRVI SRBIN U SVEMIRU!

Started by RSS, August 28, 2008, 12:45:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RSS

POKRENIMO AKCIJU - PRVI SRBIN U SVEMIRU!
       


Svi znamo da velike stvari počinju malim koracima...
       

http://www.astronomija.co.rs/astronautika/Srbija/Srbin_u_svemiru.htm
       

sale11472

August 28, 2008, 10:40:20 am #1 Last Edit: August 28, 2008, 10:50:39 am by sale11472
Uffff šta bi to sad država trebala da finansira nekog kosmičkog turistu ??? ??? ???
Neka hvala ako već treba država nešto da uradi po tom pitanju bolje je lobirati da se te i tolike pare usmere u popularizaciju nauke i da se uključimo u neke međunarodne projekte vezane za astronomiju i astronautiku.....

Mislim da je slanje ljudi, znački  i sličnoga samo radi prestiža obično rasipanje preko potrebnih sredstava i ni po čemu nije različito od "raznih manifestacija" koje autor teksta pominje ....

IMHO za 102 000 USD mnogo je pametnije napraviti pristojan i moderan planetarijum nego te pare ulupati u projekat da bi neko osetio 0g na par minuta  :-\  :-X

Ako već hoćemo nešto da šaljemo u orbitu ja sam pre za varijantu koju guraju Marino i Slavko da se napravi mikro (piko) satelit od toga bi bar bilo koristi ako nikakve druge onda u vidu znanja i iskustva onoh koji bi u pravljenju satelita učestvovali....

Takođe mislim da je i Srbiji i nama kao njenim građanima pametnije da se uključujemo u saradnju sa drugima i zajedničke projekte nego da se k**rčimo trobojkom na rukavu nekog turiste, valjda je dosta bilo srbendisanja vreme nam je da se malo opametimo i to krajnje vreme >:(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

TenMon


sale11472

Izvinjavam se zbog jakih izraza u mom prethodnom postu ali meni ovakve stvari idu na živac već duže vreme pa mi je prag tolerancije prilično nizak....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Toma B

Quote from: sale11472 on August 28, 2008, 10:51:42 am
Izvinjavam se zbog jakih izraza u mom prethodnom postu ali meni ovakve stvari idu na živac već duže vreme pa mi je prag tolerancije prilično nizak....

Ma nema potrebe da se izvinjavas Sale....
Slazem se da je ovo losa ideja (da ne koristim teze izraze), pogotovu sto se radi o suborbitalnom letu.
Sto se tice cene od 102.000 $$$....za te pare bismo mogli kupiti 50-tak komada ovoga.

Za neupucene ovo je Meade 16" Lightbridge.

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Quote from: Toma B on August 28, 2008, 05:30:10 pm

Slazem se da je ovo losa ideja (da ne koristim teze izraze), pogotovu sto se radi o suborbitalnom letu.
Sto se tice cene od 102.000 $$$....za te pare bismo mogli kupiti 50-tak komada ovoga.
.....


Pa ne mora baš to može da se kupi gomila telskopa od 150-250 mm prečnika ogledala i da se podeli školama.... mislim da bi čak mogao da se kupi i onaj prevozivi planetarijum a možda i više primeraka ma moguće da bi moglo da se kupi sve to i sasvim sam siguran da bi to imalo dalekosežniji pozitivan uticaj na popularizaciju i Astronomije i nauke uopšte među mlađim naraštajima čije interesovanje za te teme polako ali sigurno postaje kritično nisko.....
Znam da mnogima deluje neumesno ulaganje u apstrakne stvari kao što su fundamentalna istraživanja u nauci i da većina misli da bi bilo bolje te pare uložiti u neke primenjene discipline npr medicine i slično .... ali voleo bih da se napiše šta je sve od stvari koje su danas naša svakodnevica nastalo zahvaljujući upravo ulaganu u te apstraktne i nepraktične nauke poput astronomije....
Hmm evo rukavice izazova za Draška (Saša slobodno mu prenesi ideju) dakle neka napiše tekst ili par tekstova o tome kako su "nepraktične" stvari poput astronomije, astronautike fundamentalnih istraživanja u npr fizci uticali na naš svakodnevni život i koliko stvari kje uzimamo zdravo za gotovo svoje postojanje mogu da zahvale upravo ulaganju u pomenute grane nauke....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa


Nenad

Novi materijali se često razvijaju u astronautičke (i pre toga vojne) svrhe, zamislite kakav mehanizam treba za uskalđivanje one hrpe ogledala na KECK-u, u nanometar precizno ogledalo za HST, Djuarov sud za SPITZER koji pet godina održava temperaturu od 2K ili autonomni roboti koji kopaju po okolnom kamenju :D
E sad, pošto smo postali kapitalističko društvo, verovatno će se naći neki buržuj sa željom da se vine u nebesa, a  kome 100.000$ neće biti problem. Lepo njemu, lepo nama.
A bolje bi bilo da država podrži neke lepše projekte, pa bio to nano satelit, radio teleskop ili planetarijum svejedno je

NASA

hm..slazem se da je losa ideja,ali ipak..mnogo vise bi se promovisala astronomija za obicne gradjane tim putem..kada vide na svim televizijama otisao nas covek u svemir,nego mala vest-dodeljeni teleskopi skolama...
ja bi ipak te pare i jos neke da se napravi nesto jedinstveno u Srbiji,tako da bukvalno dodje vecina astronoma(amatera i profesionalnih) u Srbiju.Da li ce to biti neko medjunarodno takmicenje,kamp,najbolji planetarijum ili ne znam ali tako bi nesto uticalo da astronomija bude popularnija. IMHO

Nenad

Jedno 50 miliona $ za teleskop na Staroj planini, niz od 10-ak 25m radio teleskopa ili konstruisanje rakete koja će biti konkurent Aresu V  ;D

Sasa

Ma lepo je to sve, ali samo šta bi se radilo s tim teleskopima? Ja ne vidim kod nas ozbilnog posmatrača, ne vidim nekog ko se bavi osmatračkim istraživanjem. Najviše što smo dostigli jeste solidna jurnjava za emovima. Nema ni jednog osmatračkig zapisa, nema sistematskog snimanja neba. Većina se zadovoljava da vidi crvenu pegu na Jupiteru.

cola

Bolje da sacekamo da se ulozi u neke vazniji stvari poput vojske itd.
a na zalost ovo je istina letimo avionima starim 30 GODINA,a sad cemo da idemo u SVEMIR. Poslati coveka u van svoje planete je tezak i skup posao treba mnogo ucenih ljudi,pola takvih se rastrcalo po svetu ...
mi smo mala drzava i ne mozemo da se bavimo takvim delatnostima,pa evo pogledajte ko radi takve stvari:Kina,Rusija,amerika,velike drzave imaju i gde da se naprave tolike fabrike za delove,hangari gde se cuvaju letelice i mnogo ljudi tehnologije,nemozesetopreko noci. Zeleo bih da se ovo desi ali...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Gledam ti Ja danasnju stampu i vidim reklamu za teleskop,cena 2970 din i kazem mojoj supruzi:
-Ne bi bilo lose da ga kupim?
-Bolje sebi kupi drugi mozak!
A hteo sam da je pitam da me casti za rodjendan jednim izletom u Svemir.Ipak sam ispao pametan ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?