• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

10 Septembar -Pocetak Otkrovenja

Started by Kizza, August 31, 2008, 09:39:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Danijel

Marko Šimac se nedavno vratio iz CERN-a i evo što je napisao o tome ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Predrag

Izvor: www.rts.rs

Захтев за чланство Србије у Европској организацији за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) разматраће се до краја године а члан би могла да постане 2011, сматра мнистар за науку и технологију Божидар Ђелић.
Министар за науку и технологију Божидар Ђелић изјавио је данас да Србија улаже све напоре како би што пре остварила пуноправно чланство у Европској организацији за нуклеарна истраживања ЦЕРН које ће јој донети напредак не само у области науке већ и привреде.

"Сви наши напори усмерени су на то да већ следеће године почнемо преговоре за пуноправно чланство у ЦЕРН-у и да тај статус досегнемо најкасније током 2011. године", рекао је Ђелић након разговора са директором те највеће начне институције у свету Ролфом Дитер Хојером.
Хојер је изјавио да је апликација Србије за чланство у ЦЕРН-у веома занимљива и добра, и додао да не би био у Београду да не очекује да ће она бити позитивно решена.

Ђелић је додао да Србија улаже исте напоре да се врати у ЦЕРН као и у остале значајне међународне организације.

Према Ђелићевим речима, пуноправно чланство ће донети многе бенефиције како за наше научнике, студенте и професоре тако и за привреду јер "та инвестиција од шест милијарди евра повлачи за собом многе послове у које су већ били укључени Лола и Застава алати".

Ђелић је подсетио на напоре српских физичара који раде у ЦЕРН-у ,,на најавећем научном експеритенту у историји човечаснтва- великом хадронском судару" у који је инвестирано шест милијарди евра, након чега је Србија коначно поднела захтев за чланство који ће бити размотрен до краја године.

Ђелић је такође подсетио да је СФРЈ 1954. године била један од 12 оснивача ЦЕРН-а али се повукла 1961.

Велики хадронски сударач има облик прстена од око 27 км који се на дубини од око 100 м протеже испод Швајцарске и Француске. Направљен је како би се створили услови који би допринели откривању генезе постанка свемира.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Kizza

Lepo i odmah se prijavljujem za našu delegaciju(ako im treba filozof)  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Kako vidim u sredstvima javnog informisanja LHC e ponovo radi!Za vikend bi trebalo da ga pokrenu i želim mu i da konačno proradi  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Odlično  :) Milanu hvala na detaljnom izveštaju i nadam se da će analize stići brzo  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Hm,izgleda da nešto nije uredu sa VAŠIM satom  ??? Ne smeta mi ali reč Astronomija znači preciznost  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Kizza

Da li je još neko primetio da sat na AM ide jedan sat unapred?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

aha, meni je taj sat ok... Video sam da nam tvom profilu pise lokalno vreme 21 novembar 2009, 20:35:42, dakle to je do podesavanja na profilu ;) ...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Kizza

Uh,dobro da si mi rekao,sad ću da promenim.Hvala  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

mmilan

Da, sat na forumu i na sajtu ide sat vremena napred. Primetio sam kad sam postavio tekst o LHC-u. Možda neko pomisli da je stigao iz budućnosti.

Sad ću da vidim da li može nešto da se uradi.

Sređeno. Sad možete da vratite podešavanja na profilu na standardna :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Kizza

He,he za malo da nam 2012 dođe ranije  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?