• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Snimke sa SBIG ST-7XME

Started by Bobo, September 02, 2008, 01:29:01 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Nažalost samo dvije pojedinačne snimke, M13 i M57:

http://www.astrobobo.net/?p=98

..ali dobro, barem da je nešto ispalo jer se mučim već dvije noći :)

sale11472

September 02, 2008, 06:09:18 pm #1 Last Edit: September 02, 2008, 06:15:23 pm by sale11472
Hmm kod one M57 su ti neke zvezde onako malo čudne ;)
A M13 izgleda baš kao u povećem teleskopu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Quote from: sale11472 on September 02, 2008, 06:09:18 pm
Hmm kod one M57 su ti neke zvezde onako malo čudne ;)


Jesu, to se dešava kada imaš kameru bez antibloominga - preveliki napon "curi" u obližnje pixele.

sale11472

Hmm a jel i tvoja buduća isto bez ABG? Mislim ti se ipak baviš umetničkom astrofotografijom tako da ti antiblooming i ne smeta previše......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vmiro

Meni jedna stvar nije baš najjasnija, zasto su sve slike sa CCD kamera pomalo mutne, poredeći ih sa slikama sa DSLR-a ili mi se čini ?

Bobo

Quote from: sale11472 on September 03, 2008, 01:16:15 am
Hmm a jel i tvoja buduća isto bez ABG? Mislim ti se ipak baviš umetničkom astrofotografijom tako da ti antiblooming i ne smeta previše......


Imati će antiblooming, bez brige :)

Bobo

Quote from: vmiro on September 03, 2008, 07:11:30 am
Meni jedna stvar nije baš najjasnija, zasto su sve slike sa CCD kamera pomalo mutne, poredeći ih sa slikama sa DSLR-a ili mi se čini ?


Čini ti se. Fotografije sa DSLR-a su prilično smanjene da bi se cijele mogle vidjeti na ekranu. ST-7 je u 100% veličini pa zvijezde u usporedbi izgledaju mutno, iako su zapravo vrlo sitne - trebao bi pogledati DSLR snimku na 100% veličine za pravu usporedbu. A osim toga, ove snimke nisam dodatno izoštravao. Malo unsharp maska i izgledati će oštrije.


vmiro

Znam da prava astrofotografija počinje sa CCD alatom ali me ta mala rezolucija nekako odbija, a o cijeni neću ni da govorim :)
Možda bih i pazario ST-7E koja npr. nema mikrosočiva na "pikselima", niti USB vezu za razliku od 7XME i odlična je kamera ali  kamera koja je predstavljena '99 godine je ipak mator komad hardvera gledajući na to šta period od 9 godina predstavlja u elektronskoj industriji. Čak i verzije XE i XME predstavljene 2003 i 2004 godine nisu neki noviteti a cijene...nisu sitnice :) Ono što mene zanima je zašto ljudi kupuju SBIG kamere koje su male rezolucije a koštaju, za nekoga, pravo bogatstvo? Zbog estetske vrijednosti fotografije ili naučne vrijednosti (fotometrija, astrometrija...)? Da li SBIG kamere stvarno vrijede onoliko više koliko koštaju u odnosu na konkurenciju?
Jeste da vrlo malo ljudi ovdje ima priliku da radi sa ovim stvarčicama, ali vas sigurno dosta prati i zna prilično o tim stvarima.

Bobo

Malo kasnim, ali da probam objasniti.

Kao prvo, CCD čipovi za astronomiju su skupi. Kvalitetni, ali i skupi. Ostatak hardvera nema smisla obnavljati jer ne možeš puno napraviti u tom pogledu. Možeš dodati USB 2.0, sve ostalo funkcionira dovoljno dobro i sa tom starom tehnologijom. Pronađi isti čip kod drugog proizvođača i vidjeti ćeš da su cijene slične. Pogledaj recimo QSI kamere sa isti čipom, prilično su skuplje od SBIG-a:

http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=319-320-1232-1233
http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=319-320-324-1009-8209

Čip koji se koristi u ST-7 je vrlo osjetljiv i glavna namjena mu nije snimanje lijepih astrofotografija - za to služi STL-11000 koji ima veliki čip sa antibloomingom ili jeftiniji ST-2000 ili 4000.

Nove kamere koje nudi SBIG (STX serija) nemaju ni približno tako kvalitetne čipove kao ST-7 (ili ostali iz ST serije do ST-10). Dovoljno je pogledati QE i ostale karakteristike pa se može zaključiti da te kamere služe isključivo za snimanje lijepih astrofotki za časopise, dok se ST serija može koristiti za precizna mjerenja i neke "konkretne" stvari. Dakle sa tom kamerom ćeš snimati promjenjive zvijezde, asteroide, tranzite exoplaneta, tražiti supernove..dok ćeš sa STL-11000 snimati šarene slikice.