• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Trajanje dana?!

Started by NaraYan, September 03, 2008, 03:15:25 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NaraYan

Pozdrav.
Zanima me jedna stvar. Naime, ako znamo da je vreme rotacije Zemlje oko svoje ose [iliti dan] 23h 56' 4'' a nash regularan dan [prosechan sunchevi]  24h, kako se nadoknadjuju tih 'izgubljenih' 4 minuta dnevno?

Unapred hvala. :)


Marcony

Prestupnim godinama, odnosno 29.-im februarom.

NaraYan

Ne, tako se nadoknadjuje izgubljeni dan buduci da godina traje oko 365,25 dana.
Nije mi jasno shta sa minutima poshto imamo 4' manjka dnevno. :)

mravic

Pa to se gomila polako, pa zato ni jedan kalendar nije tacan. Zato pravoslavni kalendar kasni za katolickim 12 dana u par stotina godina. mada i ovaj drugi nije precizan.
Procitaj knjigu kalendar kroz istoriju i bice ti jasnije. ;)

Imam jos jednu znimljivost. Imam druga, koji kad mu kazes datum rodjenja, u dve-tri sekunde, nepogresivo ce ti reci koji je bio dan u nedelji.
Izgleda dosta jednostavno, ali je ipak problem zbog prestupnih godina, pogotovo sto nije uvek svaka cetvrta prestupna, vec ih ima vise.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NaraYan

Samo to? Gomila se i to je to??? :)
Nekako mi ne izgleda tako... :)

Na godishnjem nivou sa dnevnim kashnjenjem od oko 4 minuta imamo dan manjka u odnosu na 365 kalendarskih dana.
Da nije mozda tachna revolucija zemlje 364 dana???

Sasa

23h 56' 4'' je sidericki dan (dakle, rotacija posmatrana u odnosu na daleku zvezdu), a 24h je sinodicki dan (u odnosu na Sunce). Kako se Zemlja u toku rotiranja oko svoje ose pomerila i na putu oko Sunca onda taj dan traje nesto duze od siderickog.

Mozda ce pomoci slika odavde: http://www.astronomija.co.rs/suncsist/sateliti/mesec/mesec.htm pa sad u levoj, plavoj koloni pritisnes link Sinodicki mesec

Kizza

Hm,šta bi narod MAJA rekao na ovo?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

Ili je možda bolji ovaj link ili ovaj ako ga baš zanimaju detalji
Čisto da se vidi gde idu te sekunde razlike.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NaraYan

Nazalost, u oba linka sam nashao objashjenja koja se odnose samo na vemenski period od godinu  a nishta u vezi sa danima. Hvala svakako. :)

sale11472

E sad ne kapiram šta hožeš da dobiješ kao odgovor???
Mislim već ti je odgovoreno da se te razlike u trajanju dana a samim timi u trajanju godine nadoknađuju prestupnim godinama, da si pažljivo pročitao ono što piše na linkovima video bi da zbog toga postoje i određena pravila kada godine koje bi trebalo da budu prestupne to nisu....
Dakle da skratim usled toga što dan ne traje tačno 24 časa i što godina ne traje 365 dana mi imamo potrebu za popravkama kalendara.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

wexy

Stvar je sasvim jednostavna.

Imas fiksnu tačku na Zemlji, nazovimo je tačka A. Kada je ta tačka okrenuta direktno ka Suncu recimo da je tada t = 0 (početak dana). Ako bi se Zemlja rotirala isključivo oko svoje ose dan bi trajao ta 4 minuta manje, ali pošto se Zemlja ujedno okreće i oko Sunca da bi ta tačka A opet bila direktno naspram Sunca mora da prođe još ta 4 minuta i otud dan od 24h.

Evo i slika u prilogu.

A ako hoćeš više: http://en.wikipedia.org/wiki/Sidereal_day

NaraYan

E to je, mislim, vec neshto konkretno. :)
Hvala svima na diskusiji :)

@sale
Znam za tu pojavu i moje pitanje nema veze sa godishnjim zakashnjenjem tako da ni odgovor ne lezi u prestupnim godinama jer to nije vezano konkretno za revoluciju, a wexyjev odgovor je, izgleda, ono shto sam trazio. Kashnjenje [dnevno] bi izazvalo duzinu godine manju od 365 dana a ne vecu. :)

sale11472

Pa taj odgovur (o sinodičkom i sideričkom danu) si već dobio od Saše i nisi bio zadovoljan ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NaraYan

Pazi stvarno...!
Nisam video uopshte!!!  :o


Onda izvinite na zbunjivanju, prevideo taj sam post totalno.   ???