• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] CERN ZAPOČEO EKSPERIMENT VEKA

Started by RSS, September 10, 2008, 06:41:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RSS

CERN ZAPOČEO EKSPERIMENT VEKA
       


Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) započela je eksperiment veka u Velikom hadronskom kolajderu (LHC) -simulaciju Velikog praska kao što je i planirano.
       

http://www.astronomija.co.rs/nauke/fizika/CERN/CERN_LHC/start.htm
       

sale11472

Još samo da ne pronađu Higsa i ja sam srećan ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa


vlajkoni

Ajde da vidimo šta bi sve trebalo da potvrdi ili opovrgne ovaj eksperiment:
1. Svi već znamo treba da utvrdi da li Higgsov bozon postoji
2. Supersimetrija - opet vezano za br.1 da li standardni model "radi" i imaju li sve čestice supersimetrične partnere
3. Verovatno će se i nazreti da li su 3+1 osnovne sile manifestacija jedne.

Šta još?

sale11472

Ajd da vidimo šta bi bilo korisno da potvrdi ili opovrgne ;)

1) Ne postoji
2) i 3) manje bitno u svetlu 1)  ;D

Da znam ....
Ali ja prosto navijam od sveg srca da eksperiment propadne po pitanju pronalaženja Higsovog bozona, objašnjavanja porekla mase i objedinjavanja gravitacije sa ostale tri sile......
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vlajkoni

 :) :) :)
Imas neki razlog ili onako iz pakosti?  :)

I Hawking misli da neće naći Higgsov bozon.

sale11472

Ni najmanje pakosti nema kod mene samo mislim da ga nema a izgleda da sam u solidnom društvu ;)
Ajd da dodam nadam se da će ovaj eksperiment biti za fiziku 21. veka ono što je Majkelson-Morlijev bio za fiziku 20. veka....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vlajkoni

Evo šta nam kaže wikipedia:

More generally, physicists hope that the LHC will enhance their ability to answer the following questions:

    * Is the Higgs mechanism for generating elementary particle masses in the Standard Model indeed realised in nature?[7] If so, how many Higgs bosons are there, and what are their masses?
    * Are electromagnetism, the strong nuclear force and the weak nuclear force just different manifestations of a single unified force, as predicted by various Grand Unification Theories?
    * Why is gravity so many orders of magnitude weaker than the other three fundamental forces? See also Hierarchy problem.
    * Is Supersymmetry realised in nature, implying that the known Standard Model particles have supersymmetric partners?
    * Will the more precise measurements of the masses and decays of the quarks continue to be mutually consistent within the Standard Model?
    * Why are there apparent violations of the symmetry between matter and antimatter? See also CP-violation.
    * What is the nature of dark matter and dark energy?
    * Are there extra dimensions , as predicted by various models inspired by string theory, and can we "see" them?

Sasa

Postoji, a Hoking će biti zadovoljan ako opkladu izgubi. Samo... nešto mislim da će analize dugo potrajati i da će dugo biti neizvesno da li je Higs pronađen, ili ne.

Naravno, ja pojma nemam o svemu tome, ali pretpostavljam da ovaj bozon postoji jer verujem da je odnosna teorija prošla dosadašnje testove.

Pitam se, da li se ovim eksperimentom može dokazati samo da Higs postoji, a ne i da ne postoji? Msilim, ako detektori ne zabeleže Higsa, da li je to dokaz da on ne postoji?

vlajkoni

Mora se ispoljiti na temperaturama koje su ravne energiji manjoj od 1 TeV.

Pavdu

I ako se ne nađe, a i ako se nađe Higsov bozon, mislim da će se otvoriti "novo poglavlje u fizici" i da će čovečanstvo doživeti još jednu revoluciju. I, vrlo je moguće da će, ako se dobije "negativan rezultat", biti potrebno manje vremena da ljudi shvate zbog čega je tako i da krenu da rešavaju te probleme. A ne da bude isto kao i sa Majkelsonovim "negativnim rezultatom".

I, Hoking verovatno računa da će eksperiment biti uspešan. Ako izgubi opkladu, dobija Nobelovu nagradu, a taj gubitak opklade je, bar po meni, mnogo isplativiji od dobitka 100$. ;)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

r2d2

Ako ga ne pronadju to znaci zbogom klasicnom modelu. Na zalost u tom slucaju ponovo ce postati popularna teorija o superstrunama.Ah ta inertnost u nedostatku svezih ideja. Kazem na zalost jer takva teorija osim svoje glomazne i tesko razumljive matematicke strukture tesko da moze da se ikako dokaze prakticno, jos jedna smela predpostavka za koju ce treba mozda i vekovi da bi se eventualno dokazala i opovrgla sto samu fiziku subatomskih elementa vodi mozda u zivo blato. Jer higisa mozemo i pronaci sa sadasnjom tehnologijojm a superstrune da dokazemo nikako .... Mada ko zna?

NShappy

Kakav je to Majkelson-Morlijev experiment?

Baš nešto nisam u toku...

edit: Joj našao sam! Ono dokazivanje etra. Sorry ali brže pišem nego što razmišljam.