• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

[AM] PUTOVANJE KROZ SREDIŠTE ZEMLJE

Started by RSS, September 28, 2008, 12:43:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RSS

PUTOVANJE KROZ SREDIŠTE ZEMLJE
       


Nedavno sam u okviru jednog odličnog teksta pisao o mom hipotetičkom putovanju koje bih izveo kroz tunel probijen kroz Zemlju. U tom tekstu sam samo aproksimativno naveo podatak koliko bi jedno takvo putovanje trajalo. Zato sam rešio da ovde taj problem obradim detaljnije. - Piše Draško Dragović
       

http://www.astronomija.co.rs/nauke/fizika/Put_u_srediste_Zemlje/Put_u_srediste_Zemlje.htm
       

mmilan

September 28, 2008, 05:12:03 pm #1 Last Edit: September 28, 2008, 05:18:02 pm by mmilan
Hm... opet moram da prokomentarise, mada verovatno ponovo bez odgovora...

QuoteNedavno sam u okviru   jednog odličnog teksta pisao o mom hipotetičkom putovanju

Mislim da je na drugima da kazu da li je tekst odlican ili ne :)

Quotemoja težina je iznosila nula grama.

Mislim da je ovde vise svaki komentar suvisan, po ko zna koji put mesanje mase i tezine - to je ipak OGROMNA greska u tekstovima ovog tipa. Kad neko na pijaci kupuje krastavac bas me briga da li kaze masa ili tezina, ali ako pise o masi i tezini, e onda bi termini trebali da se upotrebljavaju pravilno!

Nego bitnija stvar - tezina tela koje slobodno pada iznosi 0N (cesto se govori o tim primerima). Ovo propadanje kroz rupu u Zemlji (od povrsine do centra) nije nista drugo nego slobodan pad - ako bi merili (dinamometrom, oni experimenti iz liftova itd) tezinu predmeta koji pada, rezultat bi stalno bio 0N.

Tako da "tezina" ne bi bila 0 grama, kako je receno, samo u centru nego i tokom propadanja.

QuoteHookeov zakon koji opisuje kretanje tela određene  mase okačene o oprugu

Mislim da treba reci da je to harmonijski oscilator, ipak je to jedan od najosnovnijih sistema u mehanici

QuoteDa bi ovo moje komično putovanje malo proširio, pomisli samo da

Mislim da je (ne)pisano pravilo srpskog jezika da se u tekstu koji se objavljuje ljudima obraca u drugom licu mnozine!
Jedan od velikih razloga za kritikovanje B92.fm sajta bila je upravo cinjenica da je e-mail obavestenje o pocetku rada tog sajta bilo napisano ovako, u 2. licu jednine. Izgleda da nisam jedini kome to smeta.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

mjovicic

September 28, 2008, 05:47:09 pm #2 Last Edit: September 28, 2008, 05:55:17 pm by mjovicic
[1]
Quotemoja težina je iznosila nula grama.


Tezina se izrazava u Njutnima, a ne u gramima (u gramima se izrazava masa..., valjda se zna da je kg osnovna jedinica SI za masu)

Sasa

Primedbe koje se odnose na materijalne podatke, stručnost članka itd. slažem se, ali što se stila tiče, moramo biti liberlaniji. I taj B92 je kritikovan zbog mnogih stvari, ali - on je sve gledaniji i čitaniji :)

mjovicic

Ne zelim da budem shvacen kao neko ko bi konstantno kritikovao, ali se drzim Karla Popera koji kaze: "Najveca usluga koju nekome mozete uciniti jeste da ga kritikujete". Ipak mozda iz moga ugla, recimo brkanje pojmova masa i tezina je ipak velika greska... Nemam nista protiv toga kakav ce ko stil da koristi, vec samo pitanje verodostojnosti onoga sto je napisano.

sale11472

Quote from: mjovicic on September 28, 2008, 05:47:09 pm
[1]
Quotemoja težina je iznosila nula grama.


Tezina se izrazava u Njutnima, a ne u gramima (u gramima se izrazava masa..., valjda se zna da je kg osnovna jedinica SI za masu)



Hmmm samo jedan kratak komentar...
Ovu činjenicu smo bezbroj puta čuli u osnovnoj, srednjoj i ostalim školama pa kada bi u svakodnevnom životu cepidlačio i insistirao na razici imeđu mase i težine ponajpre bi ti se desilo da te neko otera u neko od mesta kojima "geografija" milog nam maternjeg jezika obiluje...
Dakle nisam siguran da cepidlačenje na preciznosti jezika koji se koristi u popularizatorskim tekstovima može da donese neku korist, takvi tekstovi ipak treba, pre svega, da čitaoca zainteresuju i na duhovit način mu prikažu materiju....
Kako se u pomenutim primerima termin za masu i težinu (kao i njihovo značenje) u našem svakodnevnom govoru sasvim pogrešno izjednačuju teško da bi nekome bilo jasno šta autor hoće da kaže kada pomene da bi mu težina bilo 0 N(jutna) kada svako kod kuće ima vagu kojom meri "težinu" u kilogramima u tom svetlu tek insistiranje na harmonijskom oscilatoru je neproduktivno...

BTW Milija, ako ti još nisu rekli Poper je zastareo i potpuno demode,  "Anything goes" naročito ako treba laike odvojiti od raznih Baba Vangi, Vlaških vračeva, Belih magova i sličnog ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Pavdu

A i postoji još jedna greška u tom tekstu. Težina mu nikako ne bi bila 0N kad bi prošao kroz centar Zemlje. Postoji nešto što se zove centar mase (koji nije u centru Zemlje), ako ćemo baš da idemo do krajnosti. ;)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

mjovicic

Ne bih se slozio da je Poper demode... tek danas je sve vise aktuelan zapravo, pogotovu njegov falsifikacionizam (najbolji primer je postojanje kljunara).

A da se cepidlaci, ako hocemo makar malo nauke, onda moramo da cepidlacimo, a ovo nije cepidlacenje. No diskusija gotova, ja cu se isto potruditi da nesto napisem. Pa onda saspite kritike...

mmilan

@sale11472
Kao sto rekoh gore, na pijaci masa i tezina mogu da se koriste kao sinonimi ali kada je tema teksta upravo masa/tezina onda tekst MORA da bude precizan.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

MB

September 28, 2008, 10:36:06 pm #9 Last Edit: September 29, 2008, 12:21:53 am by MB
ja ne shvatam zasto stalno branite (sale11472, Sasa et al.)nepogresivog Dragovic-dr-Draga... covek nije naucio osnovna pravila lepog pisanja i ponasanja. u svakom njegovom clanku ima bar 2 greske. a lepo je rekao Darvin ''False facts are highly injurious''. sto se tice teze da je Poper prevazidjen, nemam komentara... sto se tice uzdizanja Fajerabenda u nebo , ni za to nemam komentara...

a ja sam nasao jos jednu gresku u tekstu :)
Ugaona frekvencija - Prilikom oscilatornog kretanja, to je broj vibracija u jedinici vremena, pomnožen sa 2p. Često se pominje i kao ugaona brzina
ugaona frekvencija i ugaona brzina nisi sinonimi. Ugaovna frek. je ono sto je on rekao (s tim sto se u fizicarskoj terminologiji koristi termin oscilacije umesto vibracije) a ugaona brzina je diferencijal ugaonog pomeraja po diferencijalu vremena. e sad ugaona frekv je analogna velicina uganoj brzini ali nije =. kao sto linearan i ugaoni impuls (ili kolicina kretanja ili moment kako vam drago...) su analogne ali ne i iste velicine.

inace kada je napisao covek clanak o brzini zvuku na Marsu ja sam poslao KOMENTAR na clanak, dakle KOMENTAR na clanak a ne PISMO autoru. komentar je bio sledece sadrzine:

Primetio sam da u vasim clancima ima dosta gresaka npr. kada ste naveli ovde izraz za brzinu zvuka u vazduhu neke velicine ste pogresno nazvali, tako je gama Poasonov ili adijabatski koeficijent i on predstavlja odnos specificne kolicine toplote pri konstantom pritisku i konstantnoj zapremini za neko telo {u ovom slucaju gas} a R=8,31 J\\mol*K je univerzalna gasna konstanta dok se B=R\\M {M je molarna masa} naziva specificna gasna konstanta i ona zavisi od molarne mase gasa.

on na to meni salje mail sledece sadrzine

Zdravo majstore,

Kao prvo, da te naučim nešto: kada se javljaš nekome, prvo kažeš 'Zdravo', pa se onda predstaviš (sem ako se javljaš svojoj ribi ili ortacima), a onda pokušaš da kažeš ili napišeš šta si želeo. I na kraju kažeš ponovo 'Zdravo'.
Takođe, ako si primetio nešto što ti misliš da znaš, onda nije loše da napišeš šta nije tačno, a potom kako ti misliš da bi eventualno trebalo.

Ovako kako si ti napisao, jedva da zavređuje ovo malo slova što sada pišem. Text je pisan u januaru '07. i ja ga se sećam jedino po naslovu. Na osnovu ovog tvog polupismenog texta (?) koji si poslao, ja niti shvatam šta se tebi ne dopada niti razumem šta predlažeš.

A tebe pozivam da napišeš (konačno) jedan pravi text za sajt i predstaviš svu šarenolikost svog stila i znanja iz fizike i astronomije.

Pozdrav,
Drago Dragović

PS
Molio bih te da mi ne odgovaraš i ne polemišeš samnom, jer zbilja nemam vremena za to. Ako ti nešto znači - ti si u pravu


dakle kolika doza nepostovanja (odakle on zna da sam ja mladji od njega,osnovno je da mi persira kao sto ja persiram i njemu), egocentrizma itd. ima prosudite sami. ja njemu odgovoram na mail

Postovani gospodine Drago,

kao prvo ja sam slao komentar na tekst a ne mejl autoru. Kao drugo ne morate Vi mene da ucite opstoj kulturi. Kao trece i najvaznije ako zelite da pisete naucno - popularne clanke iz fizike, astronomije i astronautike ne bi bilo lose da se malo upoznate sa osnovima fizickih i astronomskih zakonitosti. I na kraju, kao cetvrto, tolika kolicina arogancije vam ne prilici, a i neosnovana je.

Mateja Boskovic

ps Dodatak - peto. Kada smo kod opste kulture - uglavnom se u pocetku persira nepoznatim osobama, bile one mladje od vas ili ne.


na koji se nije ni udostojio da mi odgovori...

MB

...a da ne spominjem njegovo konstantno reklamiranje i isticanje da je dipl. ing. kao da je covek doktorirao :)

sale11472

Quote from: MB on September 28, 2008, 10:36:06 pm
ja ne shvatam zasto stalno branite (sale11472, Sasa et al.)nepogresivog Dragovic-dr-Draga... covek nije naucio osnovna pravila lepog pisanja i ponasanja. u svakom njegovom clanku ima bar 2 greske. a lepo je rekao Darvin ''False facts are highly injurious''. sto se tice teze da je Poper prevazidjen, nemam komentara... sto se tice uzdizanja Fajerabenda u nebo , ni za to nemam komentara...




Ufff al smo osetljivi čak toliko da si se našao lično pogođen "uzdizanjem u nebo Fajerabenda"  ccccc

A što se tiče Draška i njegovih tekstova ja ga ne branim odrastao je i može sam da se brani. Ono što sam ja istakao kao napomenu je da se u takvim tekstovima  ne treba tražiti dlaka u jajetu pošto oni i moraju da budu na nivou onih koji ne razlikuju masu i težinu i slične stvari. Dakle u takvim tekstovima mora da se koristi upravo ono što se koristi pri kupovini kropmpira na pijaci....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Quotedlaka u jajetu pošto oni i moraju da budu na nivou onih koji ne razlikuju masu i težinu i slične stvari.

Polako, ako je cilj teksta da trazi dlaku u jajetu onda u tekstu jaje ne moze da se zatrpa "konjskim repom". Primer je tekst o promeni tezine vozova koji se krecu u suprotnim pravcima.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Pa cilj teksta upravo nije da traži dlaku u jajetu već da na čitaocu razumljiv i interesantan način približi neku temu a to "razumljiv i interesantan" je IMHO važnije od preciznosti u ovakvim tekstovima...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Polako, koliko god da je nesto popularno ne moze da bude pogresno - ovde ne pricamo o tome da li je bolje ovako ili onako, vec da li je nesto tacno ili nije - tezina od toliko i toliko kg je pogresna :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz