• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

saturnovi prstenovi

Started by Obersturmfuehrer, April 07, 2005, 05:43:53 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Obersturmfuehrer

 i njnihov nastanak
sta mislite da li stoji ona teorija da to u stvari nikada nije bio neki satelit vec da je to neformirani mesec?

Sich

 Verovatno je bio satelit, ali ga je ocekala zla kob jake gravitacije... :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Obersturmfuehrer

 da li je mogucee da bas zbog toga, zbog jake gravitacije, nije ni doslo do formiranjja meseca? koliko se secam negde sam procitao da i jupiter isto ima neke jadne prstencice :)

Sich

 Pa nije, jer bi se nesto desavalo sa tim s materijalom prilikom formiranja plannete.
najverovatnije da bi zavrsili u planeti

ovi prstenovi su verovatno nastali posle formiranja planeta
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz

 Kakvu rotaciju imaju, ako je imaju, saturnovi prsenovi?

Sich

 direktan smer (obrnuto od kazaljki na satu)
isto kao i Saturn
i kao vecina objekata u s. sistemu
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Djorvoz


luna

 Pluton i neki sateliti se rotiraju retrogradno,odnosno u suprotnom smeru.

Djorvoz

 Dal igravitacija unistava satelit samo kada se on krecee retrogradno ili kad imaju veliku razliku u brzini rotiranja. Ili je to pak ne zavsi od toga vec samo od jacine gravitacije.

Sich

 Zavisi od jacine plimske sile.
E a plimska sila najvise zavisi od, udaljenosti, sastava satelita, smera revolucije i rotacije oko planete
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Obersturmfuehrer

 
QUOTE (luna @ 8. Apr. 2005., 23:11)
Pluton i neki sateliti se rotiraju retrogradno,odnosno u suprotnom smeru.[/quote]
da, zasto neke planete idu 'naopako' ?

Dule_smor

 pa za satelite koji se okrecu retrogradno se smatra da ne poticu iz sistema te planete, vec da ih je ona zarobila svojom gravitacijom...mozda je i sa plutonom slicno

Djorvoz

 A zasto se uglavnom svi sateliti okrecu unclockwise.

TenMonGaKuSha

 Okrecu se u istom smeru kao i planeta jer su nastali otprilike u isto vreme od zajednickog materijala.

SrdjanP

QUOTE (Obersturmfuehrer @ 7. Apr. 2005., 16:34)
sta mislite da li stoji ona teorija da to u stvari nikada nije bio neki satelit vec da je to neformirani mesec? [/quote]
Koji prsten? Verovatno misliš na najsvetlije B, A i F?
Zna se da je glavni izvor čestica u E prstenu ledeni Enceladus. Da nije stalnog obnavljanja materijala u ovom prstenu on bi za nekoliko hiljada godina nestao.

Što se tiče prstenova D, C, B i A koji su i najbliži planeti, hipoteza da su nastali raspadom nekog objekta je posle prolaska Kasinija pokraj Febea dobila na snazi. Prstenovi su po boji i sastavu vrlo slični ovom najverovatnije Kuiperovom objektu pa otud i sumnja da je baš Kuiperov objekat smrvljen u deliće koji trenutno kruže u unutrašnjim prstenovima Saturna.

Pozdrav,
Srdjan