• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sta je to masa mirovanja?

Started by r2d2, October 07, 2008, 08:54:29 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Sorry, pure science. No hard feelings, OK?

Kizza

Очин харашо.Как цибја 3авут?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

October 10, 2008, 11:58:15 pm #62 Last Edit: October 11, 2008, 12:06:44 am by r2d2
Prilikom sirenja svemira u tacki posle 300 000 godina od tacke 0, materijalni svemir je imao neku kineticku energiju.
Da li mozemo reci da je ta kineticka energija jos uvek ocuvana ili se ona trosila (predavala) metricnom sistemu?   (sirenje prostora i vremena ne mogu zamisliti bez utroska energije a opet odlike metrickog sistema su neobicne)
Ako jeste da li smemo da kazemo da postoji potencijalna energija u odnosu na taj dogadjaj?

Da nije to inflacija koja se pominje?

Ljubo

Bravo r2d2! Došao si do pozadinskog mikrotalasnog zračenja! Energija s početka se prenosila svemirom kako se on širio, ali je metrika prostora zadržala onaj dio početne energije koji zrači na 3K. Sad vidiš kako je to sve povezano?!

sale11472

Quote from: Ljubo on October 10, 2008, 06:52:13 pm
Na primjer, pianje je koje bi tijelo uopšte u prirodi preživjelo takva ubrzanja? Kako da to znamo, kada nemamo takvo tijelo, a?
Za tvoj odgovor izgleda da tebi treba neki scenarista niskobudžetnog Sci-Fi filma, pa da te zadovolji!


Ne radi se ni o kakvom SF...pitanje je, u principu, sasvim na mestu. Kao što si i sam primetio, menja se masa a masa je usko povezana sa gravitacijom koja jeste najslabija sila ali ima neke lepe osobine koje je čine poprilično "uticajnom" u univerzumu... dakle da probam da uprostim i dpredefinišem pitanje....
Da li je gravitacino dejstvo nekog tela povezano isključivo sa masom mirovanja ili promena relativističke mase sa brzinom menja i gravitaciono dejstvo nekog tela....
Eh nemoj samo opet da ponavljaš kako masivno telo koje se kreće relativističkm brzinama ne postoji itd itd
Ako ti baš treba polazna tačka reci mi kao astroofizčar kojom   se brzinom kreću npr čestice u jetovima koje izbacuje aktivna crna rupa.. mislim da čestice plazme sasvim sigurno imaju masu mirovanja veću od nule...
Dakle sasvim mi je lako da zamislim i neko makroskopsko telo koje se kreće relativističkom brzinom, ništa teže nego njutnu da zamisli top ili Ajnštajnu da zamisli da juri foton....
sa druge strane ne vidim šta ubrzanje ima sa celom pričom ali evo nek ti bude da je ubrzanje npr 1g...jeste da ćemo sačekati da telo dostigne potrebnu brzinu ali ovo je misaoni experiment ;) šta je tu jedna godina..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Kizza

Brzina fotona je oko 300 000 km/sec.Sta se desi sa njim kada on stane(naprimer udari u "zutu mrlju" u oku)?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Ljubo

Biva apsorbovan, tj apsorbuje ga očni živac. Kada ih se skupi dovoljno, onda reaguju vijuge u mozgu koje dobiju informaciju od pomenutog očnog živca i mi vidimo "nešto".
Ako nema dovoljno fotona, onda nema šanse da se ovo odigra.

r2d2

Da, uvek me je zbunjivalo to sto pozadinsko zracenje svi dozivljavaju kao "staticno polje". Kockice se uklapaju sve do zida metrickog sistema, a bojim se da za njega ce  trebati puno sati dobre volje za druzenja sa matematikom, al dobro, .....          ....Ako ovako nastavim istrosicu sva pitanja!  :)
Najgore od svega sto nisam znao ni da postavim jasno pitanje  :D
Hvala jos jednom.

mmilan

October 11, 2008, 06:15:42 pm #68 Last Edit: October 11, 2008, 06:40:54 pm by mmilan
Par komentara/odgovora na celu temu:

Quote from: r2d2 on October 08, 2008, 08:01:55 pm
Takodje se pitam da li ima interesenata (sa debelim zivcima) da me upute u razlike izmedju skalara i tenzora

Nesto je vec napisano, ali da dodam par sitnica. Gledano preko matrica, skalar svi znaju sta je - obican broj; vektor je uredjen niz brojeva - tj matrica kolona ili matrica vrsta, npr [1 2 3] ili [4 5 6], u koordinatnom sistemu je vektor koji pocinje u centru a zavrsava u tacki sa navedenim koordinatama; naravno na isti nacin definise se i vektor u vise dimenzija.

Tenzor je vec slozeniji, to je neka kvdratna matrica. Fizicki gledano tenzor je "nesto" (operator) sto ima osobinu da neki vektor transformise u drugi vektor. Jedan od zgodnih primra je tenzor koji vrsi rotaciju vektora oko neke ose.

QuoteZa nas na Zemlji, jedina poznata "tijela" koja idu tim brzinama su relativističke čestice koje ulaze u sastav visokoenergetskog kosmičkog zračenja

@Sale
Najmasivnija relativisticka tela na Zemlji su joni nekih elemenata u akceleratorima. Sve masivnije od toga ulazi u domen misaonih experimenata. Nisam siguran ali mislim da se relativisticka masa, u smislu gravitacije, ponasa kao i svaka druga masa. U slucaju elementranih cestica i jona, ostale sile su mnogo jace od gravitacione pa tu nema smisla analizirati efekat koji tebe interesuje. Mislim, na osnovu cega razdvojiti uticaj relativisticke mase na nerelativisticku od nerelativisticke na relativisticku?

Quote from: Pavdu on October 09, 2008, 09:49:58 pm
Mnogi profesori govore kako je foton čestica i slično...

Foton je prenosilac elektromagnetne interakcije, bozon, kvant elektromagnetnog polja. Kao takav on ne spada medju cestice materije - leptone i kvarkove (setite se Standardnog modela elementarnih cestica). Foton definise frekvenca (V), i od nje zavisi energija. Energija fotona data je sa E = hV, gde je h - Plankova konstanta, a impuls p = hV/c.

Analogija izmedju elektrona, protona i fotona bas i nije opravdana. Pomenuta formula za relativisticku masu, u koju su neki hteli da ubacuju nulu za masu mirovanja, dobili bi beskonacno (tj. izraz oblika nula/nula). Masa fotona je samo matematicki pojam (kao sto neko rece) i uvedena je zbog bolje interpretacije nekih efekata. Mozda je zanimljivo pomenuti da u pregledu elemntarnih cestica (http://pbg.lbl.gov) ne pise da je masa fotona nula vec da je sigurno manja od 2E-16 eV)

QuoteNešto što postoji a nema masu zove se ENERGIJA

Hm, a sta sa E=mc2 i Hajzenbergovim principom neodredjenosti? Kako razdvojiti masu od energije?

QuotePostoji i fizičko polje - a ni ono NEMA MASU !!!

Hm, Higsovo polje, tj odgovarajuca Higsova cestica - masa procenjena na vise od 100 GeV (masa elektrona 0.5 MeV); prenosioci slabe sile W i Z bozoni - masa 80-90 GeV. Ostadose samo foton i gluon (prenosilac jake sile) bez mase mirovanja. Zasto je ovo ovako... odgovor treba traziti negde duboko u fizici cestica.

Quote from: Ljubo on October 10, 2008, 12:25:49 am
kvazari nisu brza tijela, već veoma udaljene aktivne galaksije

Upravo to. Ono sto mi registrujemo kao crveni pomak, tj velika brzina kojom se kvazari udaljavaju, nije brzina kvazara vec brzina sirenja prostora. Setite se opet onog balon-modela - tacke na povrsini miruju ali se ipak medjusobno udaljavaju sa naduvavanjem balona.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

sale11472

Eh Milane pa ja uptavo i pričam o misaonom eksperimentu a jako me interesuje da li povećanje relativističke mase utiče na gravitacionu silukojm takvo telo deluje...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mmilan

Ako ne trazis primer onda odgovor nije mnogo komplikovan - relativisticka masa utice na gravitaciju na slican nacin na koji to radi i "obicna" masa, ali u smislu GTR (tj. na isti nacin deformisu prostor-vreme)

Nasao sam neki clanak o ovoj temi, ali ima dosta matematike: http://lanl.arxiv.org/abs/gr-qc/9909014, odgovor koji te interesuje nalazi se u abstraktu :)
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Kizza

A jel neko moze da mi kaze "Sta je to masa mirovanja?"  >:(
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?