• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astrolili u AM-u

Started by Sich, April 08, 2005, 10:36:24 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 Vezano za sliku koja je objavljena u AM-u kao prvoaprilska sala


E pa ti slika nije sala

press release Eso opservatorije http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2005/pr-09-05.html

mada jedino tekst na slici je malo preteran, ali ima nesto u ovome

evo je ista slika
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sasa

 Nije objavljeno kao prvoaprilska sala, vec kao nesto sto je MOZDA sala. Znaci, nije autor teksta to proglasio salom, nego je rekao da je to mozda sala. Jer  vest i JESTE bila sumnjiva.





vanillasky

 Astronomers have discovered more than 150 planets orbiting distant stars, but only indirectly. Now an international team of researchers think they might have the first direct photograph of a planet orbiting another star. The image is of GQ Lupi, a young star located 400-500 light-years away. A dimmer object, potentially a planet, is located to the right of the star separated by 100 astronomical units (2.5 times the distance of the Sun to Pluto). Unfortunately, the astronomers haven't been able to determine the mass of the object, so they can't rule out that it might be a brown dwarf

eto sta se prica

Joca

 Prilicno relevantan chika kaze: http://www.obspm.fr/encycl/GQ-Lup.html

Najveci problem je velika neodredjenost mase objekta -- 1-42 mase Jupitera -- i eventualni kratak period posmatranja, koji ostavlja prostora za spekulacije o tome da li je zaista rec o dva gravitacijom vezana objekta ili o zvezdi (GQ Lupi) i 'pratiocu' koji je u stvari samo jos jedan bledi objekat u istom delu neba.

Dule_smor

 Ajd nek mi neko objasni, mrzi me da trazim po netu sad:).Jos ranije je Nasa objavila da je Spitzer napravio prve snimke vansolarne planete, onda su ovi evropski astronomi koji rade na VLT objavili isto...ko tu laze:).

Joca

 Spitzer je snimio EM zracenje vansolarne planete u IC delu spektra, tako da to nije ono sto bi Ljudi nazvali klasicnom fotografijom; evropski astronomi su snimili zracenje u vidljivom delu spektra, tako da to jeste fotografija, ali cega... vise o tome akobogda (isatanadozvoli) u Astronomiji #13  :P  

Dule_smor

 Aha, znaci u tome je caka:).