• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pomoc oko kupovine teleskopa

Started by pokrajac, October 26, 2008, 08:59:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Stojanov on October 27, 2008, 08:41:09 am
O cemu vi sve to?! Pocetnik pa odmah precnici od 250mm!


Pa ja preporučujem dobsona od 8 inča tj 200 mm kao prvi teleskop ti baš na osnovu ličnog iskustva naime dvogled je super ali nije to to teleskop je teleskop... naravno da dvogled treba da ima svako ko se bavi posmatranjem bilo čega pa i astronomskim posmatranjem samo što ja baš i nisam sklon da ga preporučim kao jedini instrument ako se već ima mogućnosti da se nabavi teleskop... eto ako baš moram lično iskustvo da prenosim od kada sam doneo teleskop sa Letenke dvogled ni jednom nisam zakačio na paralelogram  a samo jednom sam ga izvadio iz torbe od kada sam napravio stativ i montažu za teleskop jednostavno teleskop je teleskop....
Što se tiče eventualne prodaje bilo kakve optike kod nas mislim da ništa lakše ne bi bilo prodati dvogled od 15-20 hiljada nego teleskop od 35.... jednostavno šta god da se prodaje ide sporo i teško....

Što se tiče saveta da se pogleda kroz tuđu opremu slažem se da je to najbolje. Ali.... ali kod nas ima dva-tri takva događanja godišnje dakle da bi mogao da vidi par teleskopa na nekoj livadi i da isproba može da sačeka mart sledeće godine ... nije baš ohrabrujuće... doduše ako je iz Beograda može da ode na Kulu ADRB-a i pogleda kroz teleskop ali da li će takvu sliku imati i njegov i šta sa Kule uopšta može da se vidi (čovek reče da ga interesuju galaksije i magline)....

Dakle ako bih morao da odgovorim na pitanje: Kako da počnem u amaterskoj astronomiji? onda bi to bilo nešto ovako:

1) Pratiti sajtove o astronomiji npr astronomijin i ovaj forum, čitati šta drugi pišu pitati sve što te zanima i nije jasno..
    nabaviti dvogled ali ne astronomski 70-80 mm prečnika objektiva već 10x50 (ili 7x50), skinuti i odštampati besplatne        atlase karte neba i planisferu (linkova ima po ostalim temema) i tako upoznavati nebo...
2) nabaviti najveći teleskop koji može sebi da se priušti i koji može da se transportuje na posmatranja (njutn od 150 mm je IMHO minimum) i ako se to već nije uradilo preuzeti neko do planetarijum programa (free varijante su odlične i ništa im ne nedostaje naprotiv) i početi sa planiranim i sistematskim posmatranjem
3) ..... po želji ...nebo je granica...

Naravno uvek posećivati skupove astronoma amatera, star party-e, kampove i slično i sa time treba početi odmah dakle uporedo sa web sajtovima forumima i sličnim....

U ovome se odmah primećuje da nisam preporučio ni kupovinu literature a još manje učlanjivanje u klubove. Za klubove postoji dobar razlog a to je da kod nas klubovi imaju problem da su previše istitucionalizovani i više se bave unutrašnjom politikom i politikanstvom nego organizovanjem posmatranja, sa druge strane tu je Internet koji efikasno preuzima primat u komunikaciji sa ostalim astronomima. Kada su knjige u pitanju takođe sam mišljenja da nisu neophodne za početak odnosno vodiči za početnike ne nude nešto bitnije informacije od onoga što slobodno može da se nađe na Internetu, knjige su korisne kada se dođe do trećeg koraka i što se postaje napredniji sve korisnije postaju...

E sada moji raniji postovi nisu bili odgovor na ovo već na sledeće pitanje :

Quote from: pokrajac on October 26, 2008, 08:59:53 am
Interesuje me teleskop za gledanje galaksija i maglina.Video sam na sajtu www.teleskop.rs  skywatcher 200/100oneQ5
Cena mu je 87600 dinara. Trebao bi mi savet oko ovog teleskopa ili nesto priblizno u toj ceni sto bih mogao da kupim a da je dobro.




PS ako nekome smeta ovoliko insistiranje i pominjanje Interneta ... pa šta da kažem ... 21. je vek korišćenje Interneta potpada pod osnovnu pismenost ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

October 27, 2008, 02:12:01 pm #16 Last Edit: October 27, 2008, 02:18:55 pm by r2d2
Meni licno smeta od samog pocetka, a ti se precesto pozivas na iste.

To sto je 21 vek ne znaci da smo roboti sa integrisanim tragacem u glavi pa samo forsiras find  putanju,to nema nikakve veze sa 21 vekom ili bilo cim.

Svako ko dodje ovde voli da procita licna iskustva. Ne treba da sudis dal` je neko lenj ili nije, ili nepismen (malo nadobudno zar ne?) prosto napises ako imas sta i to je to.

cola

Secam se,jednog petka,kad sam odlucio da sa kule potrazim neke M-ove,kao prvo sam nasao M31 i bio je ocajan,jedva sam ga video,a da ne pricam sta je bilo sa M57 i ostali(kao dim od cigarete),a jos je tad bil mnogo full vreme i nisu radili neki reflektori.
Tako da sad zna sta se vidi sa kule,kula je uglavnom za planetarna posmatranja,tamo pokazem ljudima Jupiter(ili koja je planeta vidljiva)Alkor i Mizar,ako ima Meseca...Ali vredi doci zbog nekih diskusija,jer mi uvek pricamo posetiocima sta se gleda i zasto je to tako.
i koristilismo meade,jer je cajs malo s...n
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: r2d2 on October 27, 2008, 02:12:01 pm
Ne treba da sudis dal` je neko lenj ili nije, ili nepismen (malo nadobudno zar ne?) prosto napises ako imas sta i to je to.



Izvini ali nisam siguran da sam bilo kome ovde rekao da je lenj ili nepismen, tako da nisam ni siguran šta tebi u stvari smeta ???
Ja sam ovde pominjao Internet u smislu komunikacionog medija i odlične zamene za često nedostupne knjigerzo da zastare da nepominjem koliko iste umeju b... mislim da si pobrkao nešto.... A da je korišćenje Interneta deo opšte pismenosti u 21. veku pa štada kažem to je jednostavno tako, nekada si mogao da prođeš i bez da znaš da čitaš usmeno predanje je bilo adekvatan medij ....već u 19 a naročito 20 ako nisi mogao da koristiš pisane knjige malo šta si mogao da saznaš... u 21 je štampanoj reči stigao naslednik u vidu Interneta i ko hoće da nešto nauči moraće sve više i više da se koristi istim... to je jednostavno tako i nema veze ni sa čijom nadobudnošću... uostalom Internet je medij preko koga trenutno komuniciramo...

No sve ovo polako odlazi u offtopic koji niti ima veze sa temom niti ima veze sa onim što je u temi pisano ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Quote
Citat: pokrajac - Juče u 08:59:53 am
Interesuje me teleskop za gledanje galaksija i maglina.

Onda si trebao da napišeš
"Interesuje me teleskop za slikanje galaksija i maglina....

Moze li mi neko pojasniti zasto za slikanje? Mogu li se malim teleskopima videti bar neke sjajnije galaksije?








 

spadej


pokrajac

U svakom slucaju dobio sam neke odgovore...

sale11472

Quote from: spadej on October 27, 2008, 09:10:14 pm
Quote
Citat: pokrajac - Juče u 08:59:53 am
Interesuje me teleskop za gledanje galaksija i maglina.

Onda si trebao da napišeš
"Interesuje me teleskop za slikanje galaksija i maglina....

Moze li mi neko pojasniti zasto za slikanje? Mogu li se malim teleskopima videti bar neke sjajnije galaksije?



Pa u principu  astrofotografija ima neke druge zahteve u odnosu na posmatranje kada je oprema u pitanju... doduše to se pre odnosi na montažu nego na  sam tubus teleskopa... naravno da se i mali teleskop može koristiti za posmatranje galaksija i maglina uostalom najsjajnije galaksije i magline se mogu videti golim okom ali veliki teleskop će ih pokazati mnogo više...
Ukratko ako ti je cilj oprema za astrofotografiju pare prvenstveno ulažeš u montažu  pa u teleskop  a ako ti je cilj pomatranje glavninu fonda ulažeš u optiku teleskopa, okulare  ... zato su dobsoni toliko popularni kada je u pitanju posmatranje kod njih je skoro sva cena otišla u sam tubus tj na ogledala i fokuser  ..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D