• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sajam knjiga u Beogradu

Started by GENESIS, October 21, 2008, 04:16:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GENESIS

October 21, 2008, 04:16:06 pm Last Edit: October 21, 2008, 04:30:04 pm by GENESIS
Otvoren je 53. međunarodni sajam knjiga u Beogradu. Preporučujem da obavezno svratite. Pojedinačna ulaznica je 220 dinara.

Na sajmu sam video štand ADRB (u delu gde su predstavljeni univerziteti).
Obišao sam i štand prve ozbiljne firme koja se u našoj zemlji bavi prodajom teleskopa (u delu gde su oni što snabdevaju kancelarijskim priborom, tonerima i kertridžima, Hala 2, sajam učila)

Mnogo dobrih knjiga iz Hrvatske možemo nabaviti i u Beogradu.
Zastupnik Naklade Jesenski i Turk za Srbiju:  www.krugcentar.co.yu



sale11472

DOBRO znači čekamo da ja sutra prošetam po sajmu i napišem nešto šire ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Astronomija se nalazi u hali 14. Štand knjižare Simbol.

mmilan

Quote from: sale11472 on October 21, 2008, 06:12:59 pm
DOBRO znači čekamo da ja sutra prošetam po sajmu i napišem nešto šire ;)


Pa mozda se vidimo sutra na sajmu :D
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

spadej

Ja nisam mogao da cekam, isao sam danas.:) Na zalost, nisam video stand Simbol-a ali sam zato veci deo vremena proveo pored teleskopa. Sta reci? Neopisiv je osecaj gledati u nesto sto volis a znati da to isto mozes da kupis i odmah poneses kuci. Naravno, "mozes da kupis" nije bas najprikladniji izraz ali... Imao sam prilike i ranije, na Letenki, da vidim i probam te cudesne sprave, i sam imam jednu od njih, ali iapk je drugacije kupovati ili samo videti ih uzivo, onako uglancane i postrojene. I popricati sa divnim ljudima koji ih prodaju. Imao sam bezbroj pitanja ali sam se kontrolisao, do duse vrlo tesko.
 
Nisam imao dovoljno vremena za knjige, na zalost, ali mogu da izdvojim Astronomski atlas (Mono i Manjana) koji sam kupio jos odavno. Za pocetnike je OK, i meni je jos uvek dobar, i dovoljan. Za nekih 3000 dinara, koliko kosta, u tvrdom povezu i 220 strana, sa obiljem crteza i fotki.

Ovo su utisci jednog pocetnika, jedva cekam da procitam komentare eksperata. 

   

GENESIS

Preporučujem knjigu:

Lawrence M. Krauss
FIZIKA ZVJEZDANIH STAZA

cena na sajmu je 800 dinara

više o knjizi na:
http://www.jesenski-turk.hr/?active=knjiga&book=13679


suvacarov

spadej
QuoteNeopisiv je osecaj gledati u nesto sto volis a znati da to isto mozes da kupis i odmah poneses kuci.I popricati sa divnim ljudima koji ih prodaju. Imao sam bezbroj pitanja ali sam se kontrolisao, do duse vrlo tesko.

Potpuno delim tvoje misljenje. Naprasno sam odlucio nesto da pazarim te sam od juce postao vlasnik BTC20x80 dvogleda. Naravno, sinoc je morao da padne i firstlight ali o tome ce vec verovatno nesto biti u topiku predvidjenom za to. Sve u svemu, izlagacu svaka cast.

sale11472

OK dakle i ja sam danas posetio Sajam Knjiga (i za nas mnogo bitniji Sajam učila) pa kao što sam obećao da prenesem svoje utiske.

Prva stanica na mom obilasku ovogodišnjeg sajma je bila Hala 3 u kojoj se smestila izložba permanentnog obrazovanja, što znači Univerziteti, Fakulteti, škole raznih vrsta i slično. U prilično mirnoj i tihoj atmosferi ove sale, valjda jedino takva skoro kamerna atmosfera priliči akademsko-obrazovnim i ozbiljnim insitucijama; dakle u tom verovatno najtišem delu sajma na jednom štandu par poznatih lica, Srki (pod tim se nickom i na ovom forumu povremeno pojavi) i  Goran (Pavičić se na žalost ovde ne pojavljuje ni pod kakvim nickom). Ove godine Ruđerovci su na svom štandu imali dva "manekena" teleskopa nešto astronomske literature koja se mogla kupiti a uz to su takođe nudili i godišnju propusnicu za noćna posmatranja na Narodnoj Opservatoriji. Rekao bih da su ove godine bolje osmislili nastup ali na žalost ne znam koliko su posetilaca imali u toj hali koja je bila onako Akademski pusta, vrlo kratko sam se zadržao sa namerom da svratim ponovi u povratku što se kasnije ispostavilo kao greška.
Sledeći cilj posete je bila izložba učila, gde su se u hali zajedno sa kancelarijskim materijalom, papirnom galanterijom, olovkama, tonerima i sličnim našli Žolt i Lajoš sa teleskopima, mikroskopima i ostalom opremom. Koliko je štand bio mali toliko je izložena oprema bila impresivna Bilo je tu svega od ED-refraktora, njutn reflektora (sve do 250mm prečnika ogledala), Skywatcher-a iz Black Diamond serije, Maksutova, durbina, dvogleda, okulara i ostale opreme.... živo me interesuje da li će na Letenki dogodine biti više opreme nego što je izloženo na ovom sajmu, na maratonu sigurno neće a ni za kamp nisam siguran sem ako Lajoš ne odluči da donese sa sobom deo ove izložbe. Ja sam doduše došao sa namerom da kupim ponešto ali sam bio dočekan pre kao stari prijatelj nego kao mušterija pa sam se na štandu zadržao malo duže i imao sam prilike da vidim kakvu je pažnju sva ova oprema izazvala. Po kozna koji put se potvrdilo da teleskopi (i ostala srodna optika) izazivaju pažnju gde god da se pojave, pa je tako bilo i ovog puta, iako nije bilo velike gužve skoro uvek je bilo zainteresovanih a koliko sam mogao da uhvatim iz priče očigledno je da je ljudima sasvim jasno da na ovom štandu nisu bile izložene igračke već ozbiljni instumenti (ovo je naročito bilo očito kod onih koji su se sasvim očigledno susreli sa Optisan napravama), nadam se da je nastup StarDasta na ovom sajmu bio uspešan koliko je bio impresivan izložbenim asortimanom, šteta samo što se štand nije nalazio na nekom prometnijem mestu. Ako nekoga interesuje šta sam to nameravao da kupim, pa dvoumio sam se između barlow-a i dijagonale a hteo sam da kupim i Baaser astrosolar foliju na kraju sam naravno kupio nešto sasvim drugo. Naime kako naša draga zvezda odbija saradnju i nikako da pokaže svoje pegavo lice,  odustao sam od folije i odlučio se da te pare preusmerim u smeru barlowa pa sam tako pazario 2.5 puta APO barlow. Čisto ilustracije cena radi, isti me je koštao manje nego da sam ga kupio u Telescope Service-u u Nemačkoj a onda sam dodao još malo pa sam kupio i red dot koji me je koštao otprilike isto ili nešto malo manje nego kod TS-a. Sve u svemu ovakva prodaja teleskopa i opreme je definitivno sjajna stvar.
I tako sam na kraju stigao do trećeg cilja posete Beogradskom Sajmu dakle do glavne manifestacije odnosno do sajma knjiga u halama 1 i 14. Šta je ovde bilo interesantnog a da je vezano za tematiku kojom se ovaj forum bavi? Pa po običaju, nažalost ne previše toga, po negde na nekom štandu par knjiga sa astronomskom ili srodnom tematikom obično sve već viđeno mada i dalje korisno. Jedini izuzetak po mom mišljenju je bio štand Školske Knjige iz Hrvatske gde se moglo videti (a naravno i kupiti sa popustom) više knjiga što iz astronomije što svojom tematikom manje ili više povezanih sa istom. Tu je već bilo naslova u popriličnom broju pa ih neću posebno nabrajati ali najmanje desetak interesantnih sam primetio npr Vladis Vujnović Astronomija 1 i 2 i slično... obzirom da ovde ima i posetilaca iz Hrvatske možda bi neko od njih mogao da da bolju ocenu kvaliteta tih knjiga. Naravno da sam primetio i Astronomiju no ona je bila eto tako samo poređana doduše na samom početku štanda ali ipak bilo bi lepo kada bi to moglo da se uradi na malo bolji način.
Sve u svemu na kraju Sajam kao Sajam, vašra i rasprodaja knjiga uz prateće manifestacije vezane za obrazovanje i nastavna sredstva (uz koja se uvek šlepuje i kancelarijski materijal i nameštaj i što-šta na šta smo navikli još iz vremena kada je u isto vreme i na istom mestu bio i sajam Grafima). Ono što nas najviše interesuje bilo je dobro smišljeno i predstavljeno ali je na žalost verovatno zbog rigidnosti organizatora smešteno na periferiju događanja. Ovde pre svega mislim na ADRB a i StarDast iako se baš ne bavi knjigama mogao je da bude na nekom boljem mestu uostalom ni moja "firma" tj mt:s se baš nešto ne bavi knjigama pa su imali prometnu lokaciju, prodavce igara (što računarskih što na tabli) da ne pominjem. Možda bi bilo interesantno organizovati sledeće godine das e svi nađu na istom mestu pa da npr pod kišobranom Astronomije kao časopisa i  Međunarodne Godine Astronomije uspeju da se nađu u glavnim halama ili još najbolje u prolazu između hala 1 i 14... Još jedna, doduše moja lična zamerka organizatoru je što sajam knjiga traje duže od ostale dve manifestacije pa ako neko poput mene ostavi nešto odatle  za kraj naiđe na zaključana vrata, što znači da ovog puta ništa od fotografija štanda ADRB.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

sale11472

I još malo fotki sa sajma knjiga  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kocha

Bravo za ovaj izvestaj.
Ja bih dodao posebno dve knjige koje se izdvajaju:
"Atlas svemira" izdavac "Mono i Manjana", kolor
"Vasiona" (u originalu naslov "Univerzum"), 510 strana kolor, u pretplati oko 5700 din!!! ali vredi

Pohvalio bih stand sa teleskopima, jer prvi put se nesto tako pojavljuje na sajmovima.
Steta sto im nije odobreno da postave teleskop napolju za posmatranje sunca...

Pavdu

E, krivo mi je što nisam otišao u salu 14! Uopšte nisam znao da je i tamo sajam... A i u hali 2 nisam bio. Video sam Ruđerov štand i kupio Grinovu Astronomiju i onu knjižicu "Komete"...

Najsrećniji sam što sam kupio Autostoperski vodič. ;)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

GENESIS

Sledeće godine povedite računa kada planirate dolazak na sajam. Desi se da ne počinju istog dana sajam knjiga i sajam učila.
Kada hoćete da kupite neku knjigu pogledajte da li je tu i izdavač. Video sam da se razlike u ceni knjiga kreću i do 200 dinara. Kod izdavača je obično jeftinije.

spadej

Quote from: kocha on October 23, 2008, 10:16:43 am
Bravo za ovaj izvestaj.
Ja bih dodao posebno dve knjige koje se izdvajaju:
"Atlas svemira" izdavac "Mono i Manjana", kolor
"Vasiona" (u originalu naslov "Univerzum"), 510 strana kolor, u pretplati oko 5700 din!!! ali vredi


Vec sam i zaboravio da sam se pretplatio kad evo je, danas. Stigla moja "Vasiona". Kocha je bio potpuno u pravu, vredi svaku paru. Prelepa je, zanimljiva i uzbudljiva kao i sam svemir.

"Atlas svemira", koji sam kupio ranije, je takodje sjajna knjiga. Ipak, razlika u ceni nije toliko velika kolika je u kvalitetu. "Vasiona" je zaista fantasticna. A cena? Za te pare mozete kupiti malo bolje patike, vecerati  u nekom boljem restoranu, ili kupiti knjigu koja ce generacijama otkrivati tajne univerzuma.