• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde organizujete posmatranja???

Started by cola, October 21, 2008, 11:03:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

October 21, 2008, 11:03:38 pm Last Edit: October 21, 2008, 11:50:38 pm by cola
Zanima me gde posmatrate nebo,ne da bih vam banuo ili sta vec...Nego da bismo saznali za neka tamna mesta blizu grada,jer u gradu je sve gore i gore kod mene su okacili neke "radio-aktivne" reflektore pa nema sanse ni Jupiter da vidim   :'(,na kuli(adrb-a) ista prica :'(,pa ako zna za neka dobra mesta?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pazi blizu grada po definiciji nema dobrih mesta, što dalje to bolje...
E sad i u samom gradu može da se nađe nešto za nuždu naprosto zakloniš se od direktnog svetla i to je to... bolje ne mere :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

pod blizu sam mislio na najdalje sat vremena voznje od centra,ja sam blejao kod ortaka na zgradi koju okruzuju 3 visa solitera,ali to je sve za prvu pomc,tamo ne vidim 1/2 neba...
Sta mislite o Kosutnjaku,Avali,Lipovic,Grockoj???
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Ništa! Naime nisam posmatrao ni sa jednog od navedenih mesta ali ne bi bilo loše da se organizujemo pa da vidimo šta može da se vidi sa svakog od njih...
Avala mislim da je sad loša zbog radova na tornju...
Košutnjak verovatno nije ništa bolji od livade u mom komšiluku (mada je odavno nisam posetio...) ...
Lipovica možda i nije loša znam da Ruđerovci tamo imaju neko osmatračko mesto ne bi bilo loše njih pitati (još kad bi ih mogli ovde privući...)..
Grocka .... tja ja to moram na karti da tražim ;D

BTW ne bi bilo loše da se odradi neko određivanje granične magnitude npr kao što je navedeno u novootvorenoj temi ono prilično jednostavna varijanta a mogla bi da se uradi za par mesta pa da se i mi okoristimo podacima ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Ja sam iz Rudjera,nebo kako kazu ovi koji su bili je solidno,ali tamo vise nema posmatrackog mesta,tj teleskop je sklonjen,doslo je do nekih komplikacija u novoj "politici" Rudjera.
pa ajde onda da vidimo oko granicnih magnitudi ali to sve zavisi od posmatracevog oka,inace ja sam to radio na Kopu...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

cola

Dosta se pricalo o toj Avali,tamo smo trebali da dobijemo osmatracko mesto ali je to propalo,pa ne znam Avala je velika sve zavisi skoje je to strane...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Sasa

Quote...tamo vise nema posmatrackog mesta,tj teleskop je sklonjen


Tamo nema teleskopa? Ne shvatam? OK, ovo nije mesto za tu temu, ali baš me interesuje.

sale11472

Kako to misliš nije mesto za tu temu ???
Pa gde je mesto ako ne u temi o posmatranju ???
No šalu na stranu, ako se ne varam ADRB je u Lipovici imao neko posmatračko mesto gde su nešto još i radili mada kako o tome nikada nisu pisali ništa u javnosti .... 
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Pa teleskop(iz Lipovice) je sklonjen kad je napravljana neka "komisija" za opremu:( ,razlozi za to su mi idalje ne poznati.Tamo smo se bavili astrofotografijom,tamo su fotkali itd.Problem je cinimi se u ne slaganju svih clanova koji rade na kuli,a i neki ljudi ne zele nikakav napredak pogotovo novu generaciju saradnika,nije ni cudo sto je otislo mnogo dugogodisnjih saradnika,na cijem radu(dobrotvornom) je kula dobro zaradjivala,bukvalo nas je iskoristila,a kas hoces ti da radis nesto korisno oni sklone teleskop,i zabrane ti ga.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Advokat

Nemam teleskop, nemam cak ni dvogled, nemam nikakvog iskustva u posmatranju (ne znam zasto me uopste trpite na ovom forumu) ali ZNAM ODAKLE cu da posmatram jednog lepog dana kada ubedim zenu da nam je teleskop preko potrebna kucna sprava. Sta vise, planiram da, kada se enormno obogatim, na tom mestu napravim opservatoriju jer tvrdim da na teritoriji Beograda nema boljeg mesta. Medjutim, ono sto ce vas razocarati je cinejnica da je teritorija Beograda jako velika a ovo mesto je verovatno najudaljenija tacka koja pripada Beogradu. U pitanju je jedno selo pored Mladenovca, odakle je moj otac, na granici sa opštinom Arandjelovac, a na samom kraju sela (iza sedam gora...) nalazi se moja ocevina - livada na vrhu brda, na pola puta izmedju Kosmaja i Bukulje, dovoljno visoko da nicim nije zaklonjena, dovoljno daleko od svakog izvora svetla (preko 50km vazdusne linije od Beograda, više od 20km udaljena od Mladenovca i Arandjelovca, barem 5 km od centra sela i skoro 1km od najblizih kuca).

Zato, ako vam se svidja ovo sto sam vam opisao, nemojte cekati da se sam obogatim, ucinite me vi bogatim pa da svima bude lepo.

sale11472

Eh ako je u pitanju selo onda bi ulična rasveta mogla da pokvari stvar, naime u takvim sredinama se obično za rasvetu koristi najgora opcija "tanjirače" koje svetle svuda samo ne tamo gde treba... Znam, imam ja vikendicuu jednom selu na 5 km od Aranđelovca pre desetak godina tamo je bio mrkli mrak a sada .....
BTW teritorija Beograda u tom pracu se završava negde oko Orašca ...

A što se posmatranja tiče ne vidim nikakve prepreke da nabaviš makar dvogled a kasnije i neki teleskop dovoljno veliki da se puno toga vidi i dovoljno mali da može (relativno) lako da se transportuje... ni jedno od ta dva ne košta bogatstvo... 8)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Advokat

Veruj, ovde nema ni ulice a kamoli ulicne rasvete. Inace, Orasac pripada Arandjelovcu, a ovo je Velika Ivanca, vrlo blizu Orasca.

A sto se tice kupovine, spremam se, trazim, merkam (za sada dvogled) a i rodjendan mi je blizu pa se nadam....

sale11472

October 23, 2008, 01:00:46 am #12 Last Edit: October 23, 2008, 01:19:06 am by sale11472
Pođi na sajam Knjiga i odmeri štand sa teleskopima ;) videćeš da nije ništa bolno skupo a imaju i dvoglede ;)

Inače ni ovde gde ja imam plac nema ulica dva puta i jedan poprečni ali dovoljno da nakače banderu na svakih par desetina metara sa po sijalicomi tanjirom i zdravo tamnom nebu  >:( jedini lek......praćka
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

GENESIS

Ja polazim od toga da je grad Pančevo izdvojio pare za kupovinu teleskopa našem astronomskom društvu.
Ono za šta je grad izdvojio pare treba da koriste svi građani.

Znam da se regionalni centar za talente i astronomska sekcija osnovne škole muče sa onim Optisan teleskopima.
Ponudio sam im kada god požele da posmatraju donećemo teleskop (Dobson) a ja ću da im pokažem oko kolimacije, okulara, filtera i slično.

cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com