• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Gde organizujete posmatranja???

Started by cola, October 21, 2008, 11:03:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on October 21, 2008, 11:33:28 pm
Ja sam iz Rudjera,.....


Vidi se, nisi hteo ni zdravo da kažeš sinoć  :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Ja gledam da li si to ti...
pa nisam bio siguran,dugo te nisam video...
Pa nisi se ni ti meni javio :).ali stvarno nisam bio siguran.sta ces ti u Rudjeru??? pa rekao si mi da ti tamo skoro nikad i ne ides,zato sam mislio da nisi ti..
Izvinjavam se,valjda cu te sledeci put prepoznati, u koliko ne onda vici!!!!
:D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on November 16, 2008, 09:01:00 pm
sta ces ti u Rudjeru???


Vrbuju me Stanić i Pavičić da se učlanim ;D ;D (doduše pokušavam i ja njih ovde da privučem ;) )
Ma slušao sam kurs astronomije za početnike pa sam par puta navraćao....
BTW ja rekoh zdravo ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Kad sam ja usao rekao sam cao! i to se odnosilo na sve u ucionici:),tako da sam zbacio krivicu sa sebe :).
Stanic je jako opasan astronom amater,on mongo zna o svemu i svacemu on bi bio stvarno vise nego pozeljan,ne kazem da ni Goran ne zna ali Stanic sabija...
i kako napreduje(s)?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pa otprilike kao i što oni napreduju u vrbovanju mene ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Knindza86

December 07, 2009, 05:20:21 pm #22 Last Edit: December 07, 2009, 05:29:07 pm by Knindza86
Moj rodni kraj ima tako mracne noci da se i mlecni put jasno vidi,znaci siroka belicasta brazda preko celog neba i hiljade zvezda kao da se vec gleda kroz neki solidan teleskop..jednom smo ja i brat sedeli jedan pored drugog u mraku na manje od metar i apsolutno se nismo videli a tako je vecina noci,nema osvetljenja,nema zagadjivaca,cist planinski vazduh prosto neverovatno,apsolutni mrak..kad se vracam iz kafane nocu ;) prosto se dezorjentisem,kao kad se zatvore oci,ispred mene nista a gore more zvezda..inace u pitanju je selo kod Knina ispod Dinare a sad sam u Sremskoj Kamenici i uvece vidim par zvezda,bude poneko tamnije vece i to je to(bolja je varijanta kad se udje dublje u Frusku Goru)..zato sam i dosao na i ideju bavljenja astronomijom iz hobija jer celo leto provedem dole i mislim da ce biti neopisivo iskustvo a pored toga od kad znam za sebe ne propustam ni jedan dokumentarac,film ili seriju o svemiru koji me fascinira..sad Knin jeste daleko i sigurno necete biti u prilici i da to iskusite al sam morao da podelim sa vama to savrseno mesto..pozdrav..

mravic

Imam druga astronoma amatera u Kninu, možda ga i poznaješ. Mislim da se zove Djuro Mandinić.
Inače, i ja kad god idem iz kafane noću, ja se dezorjentišem :) mada vidim mnogo zvezda kad dodjem kući :) ali ne raspoznajem ni jedno sazveždje :)

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Knindza86

E legendo kako me zasmeja,mada kontam da si razumeo poentu..Ne znam ga,a ja sam selo do grada pa ako znas jel tacno u gradu ili nekoj okolini javi,cisto informativno,pozz..

Yagodinac

Quote from: mravic on December 07, 2009, 08:11:24 pm

Inače, i ja kad god idem iz kafane noću, ja se dezorjentišem :) mada vidim mnogo zvezda kad dodjem kući :) ali ne raspoznajem ni jedno sazveždje :)




Potpuno isti problem imamo. Problem koji nastaje i kad se iz kafane ide danju :-)

A što se tiče tamnih lokacija to isto pitanje postavio sam mojim dokonim drugarima - planinarima. Svi kažu Tara pa Stara, tim redosledom.

cola

Meni kazu da je Tara vrh, ali je dosta mokra... Pazi tamo na brdima oko Valjeva je isto dobro :D
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

U suštini Srbija je puna dobrih lokacija, na svakih 50-100km ima bar po neko mesto gde puca M. Put do horizonta (zamalo). Ja bih mogao oko Jagodine da nabrojim takve lokacije, ima ih nekoliko. Ali ODLIČNIH mesta kao što su ove dve planine skoro da nema. Sem toga Starka je skoro napuštena, demografski je to katastrofa a moji sa kevine strane su otuda pa imam i neku imovinicu... Dovoljno za opservatoriju, što kažu advokati  ;D

cola

:D, oho! Evo da se najavim da cu doci u inspekciju, kad budes dizao kupolu ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

contax

December 08, 2009, 08:16:58 pm #29 Last Edit: December 08, 2009, 08:22:06 pm by contax
Kada u Google Earth udjete u Gallery>NASA>Earth City Lights mozete izabrati nocnu sliku lokacije. Prikaz nije savrsen, ali je dovoljno informativan i pruza sliku o tome kakva je situacija na terenu. Korisno je znati i da li se sa potencijalnog posmatrackog mesta vide i neki vazdusni koridori. Ovo je bitno ako hocete da snimate nesto odatle. Prilicno iritantno bi bilo da vam avioni prolecu na svakih pet - deset minuta preko dela neba koji vas zanima.
Evo karte Srbije sa ucrtanim vazdusnim koridorima.
Zao mi je sto forum ne dozvoljava kacenje fajlova u vecoj rezoluciji. Kome treba mogu mu poslati na mail. Posaljite mi PP.