• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

pomoc oko kupovine teleskopa

Started by pokrajac, October 26, 2008, 08:59:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

pokrajac

Interesuje me teleskop za gledanje galaksija i maglina.Video sam na sajtu www.teleskop.rs  skywatcher 200/100oneQ5
Cena mu je 87600 dinara. Trebao bi mi savet oko ovog teleskopa ili nesto priblizno u toj ceni sto bih mogao da kupim a da je dobro.

sale11472

Pa ako ti ta cena ne predstavlja problem kupi.... ako ti baš nije svejedno koliko košta imaš i Dobsona 200/1200 a ako imaš i viška para onda imaš i ovo  a na sajmu sam video i 250/1200...

Ako te astrofotografija ne zanima previše dobsoni će ti brže pokazati to što te interesuje....

Svi teleskopi sa www.teleskop.rs su dobri..
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

pokrajac

Daleko od toga da mi cena nepredstavlja problem,medjutim vec kad dajem pare glupo je da kupim nesto jeftino pa shvatim
da sam se zajebao.Sto se tice Dobsona koliko sam shvatio nije za astrofotografiju a ja bih ipak teleskop koji je dobar za
fotografije.

cola

Ako ti se ne zuri sacekaj Letenku,tamo sigurno neko ima ovaj instrument,pa ga onda udavi.
ako ti se zuri najbolje pozovi prodavncu za  strucne savete br. ti je u gornjem levom uglu na teleskop.rs
ja skreno mislim da je to full teleskop,to je ako se ne varam jedan od najpopularniih teleskopa ovo firme.
nek ti neko strucniji objasni koliko je zaista ovo dobar teleskop...
u svakom slucaju zovi prodavnicu!!!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: pokrajac on October 26, 2008, 08:59:53 am
Interesuje me teleskop za gledanje galaksija i maglina.


Onda si trebao da napišeš

"Interesuje me teleskop za slikanje galaksija i maglina....

E onda ne bih ni pominjao dobsone nego bih krenu sa linkovima

APO

Montaža

Kamera

i neki dobar agregat da sve to napaja strujom..... ;D ;D

Šalu na stranu u principu ako ne misliš odmah da se baciš na astrofotkanje onda bih ja lično pre išao na nekog dobsona pa posle kada okvasim noge dokupio neku jaču montažu npr HEQ 6 skyscan pro itd itd itd.... Dobson je samo montaža i vrlo često imaš istu optičku cev montiranu na razne montaže dobson, ekvatorijalne GOTO itd ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

pokrajac

U principu ne mislim da se bacim odmah na fotografiju pa bih rekao da si verovatno u pravu,posto prvi put kupujem teleskop
a kao sto sam rekao ne bih hteo da kupim teleskop koji bi menjao za godinu dana pa da kupujem bolji itd...jel ima jos neki savet.

cola

pa dobsona ces tesko da vozikas,a u gradu ne mozes da posmatras mislim mozes ali nije to bas to uvek trazis tamnije mesto i to,dobson je glomazan i tezak.Pazi astrofoto je skupa rabota,pa uglavnom to sve sporo ide(prikupljanje para itd)Dodji u neko astronomsko drustvo pa se rspitaj,mozda neko od clanova ima taj teleskop.
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Quote from: cola on October 27, 2008, 12:05:13 am
pa dobsona ces tesko da vozikas,a u gradu ne mozes da posmatras mislim mozes ali nije to bas to uvek trazis tamnije mesto i to,dobson je glomazan i tezak.


Aj leba ti reci odakle ti to ???  Da li si bio na sajmu i pogledao malo izložene teleskope uživo uostalom imaš tamo u mom postu fotke pa baci pogled još jednom... Mislim kod dobsina imaš cev i bazu koja i ne doprinosi mnogo opštoj glomaznosti ... kod teleskpa koji je na EQ montaži imaš istu takvu cev, plus glomazni čelični stativ, plus samu montažu koja je u HeQ 5 izvedbi poprilično glomazna sama po sebi... 200+ mm teleskop će biti glomazan u bilo kojoj varijanti sem u jednoj truss dobson od 200-300 milimetra može da se spakuje u osrednji koferčić...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

Od dobsonom od adrb nam je isla krv na usta,nas 4 ga je nosilo.I svi su se zalili :)
i to smo ga nosili 1 m
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Kakve to veze ima, prvo to je teleskop od 330 mm a drugo zamisli da si morao uz njega još da nosiš i odgovarajući stativ i odgovarajuću ekvatorijalnu montažu ... dakle pomnoži broj potrebnih nosača sa 2.5 - 3 puta ...... a na prošlu Letenku je čovek doneo dobsona od 114 mm pakovanog u u paketić napravljen od cevi u kojim se nose crteži i malo šper ploče.... Nema to veze sa tipom montaže već sa veličinom teleskopa čisto da ne brkamo stvari....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cola

ok ja se iskljucujem,Sale je stariji i duze se bavi astronomijm stoga vise zna, mozda sam negde omanuo u svakom slucaju samo polako :)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

sale11472

Pa omanuo si samo u tome što si veličinu teleskopa povezao sa tipom montaže... tubus je tubus i iste je veličine na bilo koju montažu da ga postaviš... eto npr Aristahovci imaju 250 mm njutna na EQ6 montaži a isti je svoju "karijeru" počeo kao dobson... u tom smislu je išao i moj predlog da se prvo uzme dobson za posmatranje a posle se dokupi neka ekvatorijalna montaža (plus prstenovi za montažu) i tubus se samo montira na nju pa može i da se fotografiše.... Ono to je sasvim sigurno je da je i način transporta do mesta posmatranja bitan faktor pri odlučivanju koji teleskop da se nabavi a to se obično preskače...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Stojanov

O cemu vi sve to?! Pocetnik pa odmah precnici od 250mm! Polako, korak po korak. Uobicajeno je da se pocinje sa dobrim astrodvogledom , 70mm-80mm i uvecanjem 15x-20x. Takav dvogled koristice uvek , cak i onda kada se kasnije nabavi neki teleskop. Treba da prodje izvesno vreme koje ce pokazati da li ce od pomenutog pocetnika postati pravi astronom amater. Ima dosta onih koji su nakon prvobitne euforije uvideli da to nije pravi hobi na duze staze. Mnogo lakse ce prodati pomenuti dvogled nego njutn od 250mm , samim tim bice manje na gubitku.
Astrofotografija? To je visa skola amaterske astronomije. Razumljivo je da gledajuci prelepe fotografije planeta i dubokog neba, amater pozeli da uradi nesto slicno. I uvidi na pocetku da je to zahtevan posao koji podrazumeva dosta znanja i prethodnog iskustva u posmatrackoj astronomiji,teleskopima i najbitnije, samoj tehnici snimanja.
Upucivanje pocetnika na odredjene sajtove u smislu "pogledaj to i to pa ce ti sve biti jasno" ne pretstavlja bas neku pomoc. Daleko korisniji je jedan odgovor na osnovu licnog iskustva i saznanja - " kako sam ja poceo i prvi problemi sa kojima sam se susreo ". Tek kasnije se razgovara o precnicima i tipovima teleskopa, montazama. Ponavljam se, ali  - korak po korak.Za bolji savet ne znam bar kada se govori o pocetku.        

GENESIS

Quote from: cola on October 27, 2008, 12:27:26 am
Od dobsonom od adrb nam je isla krv na usta,nas 4 ga je nosilo.I svi su se zalili :)
i to smo ga nosili 1 m


Gledaj uvek da nađete kolica za opremu. U ADRB su imali kolica na koja bismo natovarili opremu i vezali da ne šeta. Uvek gledajte da sa automobilom što više priđete posmatračkom mestu.

Ako Vas nema dovoljno da ponesete tešku opremu ne diraj već zamoli nekog starijeg da skupi još ljudi za prenos opreme.

Neke montaže i ogledala su stvarno preteški. Tu nema junačenja.
Kada čovek jednom dobije "kilu" to mu komplikuje ceo život. Neki se i po više puta operišu.

GENESIS

Korak po korak

TOTALNI POČETNIK NE KUPUJE NIKAKVU OPREMU.

1. Početnik treba da ima neku dobru knjigu.
    Na primer: Astronomija - vodič po noćnom nebu   http://www.superknjizara.hr/index.php?content=&page=knjiga&id_knjiga=10875
2.  Potražiti u okolini neko astronomsko društvo.
3.  Redovno posećivati skupove astronoma amatera : BAV, letnji astronomski kamp ...

Kupovina posmatračke opreme sledi tek nakon što pogledaš šta se i koliko vidi sa određenom opremom, popričas sa vlasnicima opreme o njihovom iskustvu, o prednostima i nedostacima opreme i o cenama.

Onda staviš na papir sledeće: treba mi to i to, imam toliko para i kupio bih to ...